Strakonice: Dudácké město na soutoku Otavy a Volyňky

Nenápadné město Strakonice leží v jižních Čechách na soutoku dvou řek. Mezi jeho hlavní dominanty patří především gotický hrad ze 13. století a nedaleký kostel svaté Markéty. Jedná se o skvělý výchozí bod při cestě na Šumavu.

O Strakonicích: Historie, kultura

Ve městě dnes žije asi 23 000 obyvatel, počet obyvatel však už 20 let stagnuje a spíše mírně klesá. Je to dáno především úpadkem rozvoje města v porevolučním období, kdy tradiční podniky ČZ a Fezko nedokázaly udržet krok s konkurencí a přestaly tak vyrábět své typické produkty. Přesto dodnes patří k hlavním zaměstnavatelům.

Pohled na hrad od řeky, teplárenský komín v pozadí
Pohled na hrad od řeky, teplárenský komín v pozadí

Mě významné podniky patří ještě městem vlastněná teplárna a Měšťanský pivovar Dudák. Ten zůstal jako jediný v České republice v rukou svého města.

Dnes Strakonice žijí tak trochu ve stínu blízkého Písku. Pochlubit se ale mohou tradičním Mezinárodním dudáckým festivalem, který se koná každý lichý rok v srpnu. Mezi další významné události patří Václavská pouť, Rumpálování a některé další.

Hradní věž Rumpál
Hradní věž Rumpál

Ve městě se nachází také nemocnice, několik supermarketů, zimní a plavecký stadion, kino a kulturní dům.

Památky a zajímavá místa

Přestože Strakonice nepatří mezi města obléhaná turisty, dokážou nabídnout několik zajímavých míst, u kterých se můžete během jednodenního výletu zastavit. Město tak tvoří příjemnou zastávku po cestě na Šumavu.

Strakonický hrad

Hrad leží přímo na soutoku řek Otavy a Volyňky, typická je pro něj dominantní věz Rumpál. Dnes na hradě naleznete muzeum mapující historii a současnost Strakonic a okolí, městskou knihovnu, pravidelně zde probíhají menší kulturní akce.

Fresky v síni na hradě
Fresky v síni na hradě
Hradní nádvoří
Hradní nádvoří
Ambit u kapitální síně
Ambit u kapitální síně

Přes nově postavenou lávku se snadno dostanete k areálu pivovaru a můžete kolem řeky při vůni chmele vyrazit na procházku kolem řeky po tzv. Podskalí. Zde si můžete v tradičních hospůdkách vychutnat strakonické pivo.

Kostel sv. Markéty

Až se vrátíte z Podskalí, cestou kolem Mementa strakonických Židů budete pokračovat podchodem směrem ke kostelu sv. Markéty. U něj se nachází malá tržnice.

Palackého náměstí a mariánský sloup

Kostel sv. Markéty stojí na kraji Palackého náměstí. To se může pochlubit dominantou v podobě mariánského sloupu. V jeho okolí se nachází několik klidných kaváren se zahrádkami přímo na náměstí.

Velké náměstí

Velké náměstí nedávno prošlo kompletní rekonstrukcí. Naleznete zde několik historických domů. Za povšimnutí stojí sídlo České spořitelny, bývalá radnice, Masné krámy, Papežovy domy a další.

Kostel Navštívení Panny Marie Bolestné

Na kopci Podsrp se pak nachází starý kostel Navštívení Panny Marie Bolestné. Dodnes se v něm konají nedělní bohoslužby.

Pohled na soutok řek
Pohled na soutok řek

Další tipy

Mezi další zajímavá místa patří kopie anglických Stonehenge, kterou zde nechal postavit Pavel Pavel. Za povšimnutí stojí také velké dudy na kruhovém objezdu u Fezka od stejného autora. Na Podsrpu se můžete zastavit ještě u památné Podsrpenské lípy.

Kam v okolí Strakonic

Strakonice jsou jednou z bran Šumavy, vydat se tedy můžete například na rozhlednu Javorník. Psali jsme také o nedaleké zřícenině hradu Rábí. Z okolních měst můžeme doporučit Klatovy se známým náměstím s katakombami.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář