Vrsar: Klidná chorvatská přímořská destinace

Asi málokdo zůstane jen na jednom místě, pokud se o prázdninách vydá směr Istrie. A je vcelku jedno, jestli se rozhodnete rozbít základní tábor v Poreči, Rovinj, nahoře v Umag, nebo úplně dole v Pule. Poloostrov není zas tak veliký, aby nestálo za to si udělat pár výletů po okolních městěch.

My třeba letos v létě využili možnosti jedné z cestovních agentur, která v Poreči nabízela výlety lodí a vydali jsme se směrem na jih, do města Rovinj, Limského zálivu a města Vrsar.

Vrsar - ChorvatskoVrsar je starobylé rybářské městečko s přístavem a necelými dvěma tisíci obyvateli, které leží přímo na břehu Jaderského moře. O co míň obyvatel vede, o to víc ubytovacích kapacit paradoxně ve svém okolí nabízí – na výběr máte hotely, kempy, apartmány a dokonce i velkou nabídku soukromého ubytování.

Docela mě pobavila odpověď našeho průvodce, když jsem se ho ptala, co je ve Vrsaru tak nějak k vidění. S pokrčením ramen mi upřímně přiznal, že kromě lodí, koupání a malinké tržnice kousek od přístavu asi nic moc… :-)

Takže pokud toužíte bloumat historickými památkami a obdivovat chrámy z doby starověku, Vrsar vás asi trošku zklame. Kromě barokního kostela sv. Antonína z 18. století a mariánského kostela ze 12. století na kopci, toho v malém městečku moc nepotkáte.

Nezbývá tedy, než výlet do Vrsaru pojmout jako relaxační pobyt s dobrým jídlem, koupáním a odpočinkem. Kam se tedy vydat, abyste neskončili znuděně na lavičce v přístavu?

Na pláž při turistickém komplexu Belvedere

Pokud byste měli ve Vrsaru navštívit byť jen jedno jediné místo, určitě zavítejte sem. Sbalte plavky, ručník a pár drobných na zákusek v pár metrů vzdálené restauraci a hurá na pláž! Koupání v čisté vodě, která se zvládá díky nevelké hloubce a pozvolnému vstupu prohřát na příjemnou teplotu, spousta místa, sluníčko po celý den… Co víc si přát. Na dosah jsou i sprchy, pronajmout si můžete lehátko a děti budou určitě nadšené z nafukovacích atrakcí přímo ve vodě.

Jo abych nezapomněla – zásadní informace pro všechny, jejichž první starost na jakémkoli místě na světě je, kde jsou nejbližší toalety… Tak tady je to doslova pár kroků od pláže, přímo v hotelu Belvedere. Vstup zvenčí, čistota dokonalá, použití gratis. Mimochodem – jsem si jistá, že tuhle informaci bych nejen já ocenila v každém cestovatelském průvodci jako první… :-D

Vrsar - Chorvatsko

Mlsání v přístavu

Nejlepší zrmzlina, jakou jste kdy jedli? Zajděte si na ni do restaurace Al Porto přímo naproti přístavu. Cena velké porce je 1,5 €, což je skoro za pusu a ručím vám za to, že o téhle pochoutce budete básnit po celou cestu domů! Kdyby vám totiž dali zmrzku otestovat poslepu, najisto byste poznali, jaký druh to právě chutnáte. V jahodové objevíte kousky jahod, čokoládová má v sobě hrudky opravdické hořké čokolády… V oříškové není problém narazit na celé ořechy! Rozhodně se přimlouvám za tuhle mlsnou zastávku!

Výlet lodí za roh

Limský kanál, je záliv hluboce zakousnutý do vnitrozemí, u jehož ústí leží právě město Vrsar. Čím je zajímavý a proč byste se sem měli podívat, když už se objevíte v těchto končinách světa? Prohlídku si užijete hlavně z lodi, jelikož na břehu byste toho asi moc přes vysoké stromy na strmých skalách a zalesněné kopce neviděli. Záliv vznikl už v době ledové, a to zatopením části krasového údolí. Zajímavostí je, že záliv zasahuje do pobřeží až do hloubky více než 10 km a v nejširším místě měří téměř 600 m. Není to tedy žádná mini říčka, kterou byste snadno přehlédli. Je tu také spousta jeskyní, ve kterých byly dokonce objeveny stopy po člověku z době neolitu! A také je tu pro zábavu otevřená mini jeskyně, kde se prý natáčel jeden z dílů Vinnetoua a před kterou kotví pirátská loď, která jen tak z legrace občas vystřelí z kanónu… Zvlášť brutální je to, pokud šlehu z kanónu nečekáte a v první chvíli vás napadne, že vaše loď jde právě ke dnu…

Vrsar - Chorvatsko

Trocha kultury

Množstvím památek vás sice Vrsar neohromí, ale snaží se to napravit velkým počtem festivalů, koncertů, slavností a jiných kulturních akcí!

V červnu se tu třeba koná “Vrsar Open” – Otevřené mistrovství Chorvatska v plážovém volejbale, nebo i “Casanova fest“, což je festival lásky a erotiky zahrnující výstavy, zábavu a filmové projekce. Během letních měsíců se také můžete zúčastnit slavností “Ribarska fešta” (Rybářská slavnost) a užít si lidovou hudbu, zábavné hry a soutěže, gastronomické speciality a mnoho dalšího.

Bez nadsázky lze říct, že co víkend, to nějaká zajímavá akce. Stačí si jen vybrat a naplánovat si prázdniny na příslušný termín.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář