Divoká Šárka není jen konečná tramvajových linek

Ten divný pocit, když na víkend nemáte žádné plány, nechce se vám trajdat po městě, nebo bloumat obchodními centry… Filmy v kině jste všechny viděli a na zamluvení pár relaxačních dnů v Krkonoších nebo Jeseníkách už je příliš pozdě…

Mám pro vás tip, jak ze sebe shodit otrávenou unuděnou náladu a ještě si užít skvělý den! Co tak vyrazit na piknik do přírody? Nebojte, nepoženu vás nikam do pidi parku v centru, kde co chvilka málem šlápnete na psa, případně do jeho nenápadného pozdravu světu schovaného v trávě a kde pro samou hlavu na hlavě nebude kam rozhodit deku a postavit piknikový koš.

Ukážu vám místo, které jako by do okolního prostředí ani nepatřilo a působí jako vytržené z kontextu.

Divoká ŠárkaŘeč je o přírodní rezervaci Divoká Šárka, která se nachází v západní části Prahy. Konkrétně tedy v lokalitě Prahy 6, Liboc. Mimochodem – věděli jste, že tahle rezervace byla vůbec první přírodní památkou vyhlášenou na území metropole? Důvodem bylo hlavně to, že Divoká Šárka je z geologického, botanického i zoologického hlediska naprosto unikátní. Na svém území zahrnuje hluboké údolí prořízlé Šáreckým potokem ve tvrdých buližníkových skalách, zbytky teplomilné skalní vegetace na slunečních svazích, i chladnomilné vegetace na svazích severních, zastíněných.

Zajímavostí je hlavně původ skal, které tvoří dominantu celé lokality Divoká Šárka. Jde totiž o horninu z období starohor, která je přibližně 600 milionů let stará!

A právě jednu ze skal, tedy nejvyšší bod celého údolí bych vám doporučila na piknik! A nebojte se, horolezecké vybavení nebudete potřebovat! Výstup zvládne takřka každý, kdo nemá nohu zlámanou natřikrát. Jakkoli se totiž cesta zdá vysoká a krkolomná, vystoupáte nahoru snad během dvaceti minut, aniž byste riskovali srdeční zástavu. A pokud vás po cestě přece jen napadne pár nadávek ve smyslu “to byl ale blbý nápad sem jít”, určitě vás brzo přejdou, až uvidíte ten úžasný výhled, kdy se před vámi otevře celé údolí!

Pak už jen zbývá najít si nějaké sympatickéDivoká Šárka místečko (pokud trefíte slunečné počasí, připravte se na pár desítek lidí, kteří měli stejný nápad :-), rozhodit deku, vybalit svačinku a kochat se okolím. A zapomenout, že jste vlastně v dojezdové vzdálenosti MHD a kousek od vás je dokonce letiště…

Chcete-li piknik spojit zároveň s nějakým tím poznávacím výletem, zkuste to cestou zpátky vzít oklikou ne strmě dolů, ale druhou stranou, která nabízí pozvolné klesání cestičkami směr les. Ostatně, pokud se trochu vyznáte v houbách, třeba v lesích narazíte na spoustu vzácných druhů! Třeba pavučinec Kazimírův, bedlu špičkovitou, helmovku malovanou, pýchavku závojovou… a další. Ovšem pokud stejně jako já patříte spíš k lidem, kteří dumají i nad tím, jestli je rozdíl mezi žampionem a muchomůrkou… pak se raději kochejte rostlinkami a stromy :-) Na skalách se to jen hemží chráněnými druhy, které jako by vypadly z botanického atlasu! Třeba česnekem chlumním horským, rozchodníky, nebo modřencem… ve skalních štěrbinách kapradím, šťavelem a jeřábem… a jinde např. hluchavkami, javory, diviznami, spoustou bylinek a jiných barevných kytiček.

A jak se do přírodní rezervace dostat? S využitím MHD to zvládnete skoro za půl hodinky z hlavního nádraží (tramvaj č. 26). Pokud jedete autem, doporučuju zaparkovat třeba u McDonald’s na Evropské (naproti odbočky do ulice Libocká).

 

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář