Potápění v Chorvatsku? Máme pro vás 4 místa, kde si ho opravdu užijete!

Ačkoli to mnozí netuší, Chorvatsko, potažmo celé Jaderské pobřeží, nabízí výborné podmínky pro šnorchlování. Pokud vás tedy již nebaví polehávat na přeplněné pláži nebo sedět nad čerstvě natočeným pivem, co takhle vyrazit na místa, kde na vás čeká nespočet podmořských krás? Pestrobarevná hejna rybek, okouzlujícím korály, mořské hvězdice, chobotnice, ale i delfíni! Tak co, odoláte? Objevili jsme čtyři lokality, které musíte poctít svou návštěvou.

1. Istrie jako královna šnorchlu

Pomyslné první místo obsazuje nepochybně poloostrov Istrie, který nabízí bohaté a členité mořské pobřeží a přenádherné podmořské krajiny. Během ponoru zde můžete narazit na kraby, sasanky, barevné mořské řasy, ale i hvězdice, žahavce a pestrobarevná hejna rybek. Dejte si ovšem pozor na chráněné druhy škeblí a řas, jejichž ničení nebo trhání vás může vyjít pěkně draho. Během podmořských toulek narazíte také na nejednoho mořského koníka, a pokud budete mít opravdu štěstí, zahlédnout můžete i nějakého toho rozdováděného delfína.

Letecký pohled na město Pula, lze vidět staré město i moře s malými ostrůvky, na horizontu je vidět zakřivení Zeměkoule
Pula je jedno z měst na poloostrově, ze kterého můžete na potápšní vyrazit

2. Národní park Kornati – krása na souši i pod vodou

Kornatské ostrůvky jsou oblíbeným turistickým cílem celebrit, vysokých státníků, ale i turistů, kteří od dovolené v Chorvatsku očekávají něco víc, než jen povalování na pláži v těsné blízkosti dalších nadšených dovolenkářů. Národní park Kornati vyniká svou nadpozemskou krásou, která zahrnuje více než 700 různých druhů zvířat a rostlin, ale i azurovými hlubinami, jež ukrývají nejedno tajemství. Říká se, že kdo jednou zavítá na některý z ostrůvků Kornati, bude toužit po opětovném setkání.

3. Ostrov Kaprije ukrývá tajemstvím opředený lodní vrak

Vrak lodi Francesca di Rimini je opředen pořádnou dávkou tajemství. Naleznete jej u ostrova Kaprije zhruba v hloubce čtyřiceti metrů. Do dnešních dob není důvod ztroskotání lodi zcela objasněn. Jisté pouze je, že loď se do modravých kaprijských hlubin potopila v roce 1943. Její délka činí zhruba šedesát metrů a nabízí prohlídku zachovalé paluby i tří stěžňů, z nichž dva leží opřeny o levý bok a třetí se nachází v příďové části, kde se zvedá do úctyhodné výšky 28 m pod hladinou.

4. Ostrov Kukuljari nabízí bohatý podmořský svět

Nedaleko ostrova Murter naleznete maličký ostrůvek s majákem, kterému přezdívají místní Kukuljari (Kukuljar). Jeho hrany jsou sice velmi ostré, pod mořskou hladinou se ale ukrývají překrásné klenoty. Při ponoru můžete narazit na langusty, pilohřbetce, úhořovce, chobotnice, hejna lesklých očnatců obecných či mořanů obecných. Samozřejmostí jsou také pestrobarevné korály, chobotnice a langusty. Zajímavostí tohoto místa je též skutečnost, že je zde povolen noční ponor, který patří k těm vůbec nejzajímavějším.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář