5 největších klenotů chorvatského Splitu

Vydáte-li se k němu po vlastní ose, už za patnáct hodin se můžete opalovat na jeho běloskvoucích plážích. Zvolíte-li letadlovou přepravu, pak se patnáct hodin zkrátí na pouhopouhou hodinu a půl. O čem je řeč?  Samozřejmě, že o srdci Chorvatska – významném přístavním městečku Split. Máme pro vás rovnou 5 klenotů, které zde musíte navštívit.

Diokleciánův palác na 3,6 hektarech

Diokleciánův palác

Milujete historii a architekturu? Pak budete ve Splitu doslova jako v sedmém nebi. Při procházkách křivolakými uličkami totiž narazíte rovnou na několik okouzlujících skvostů. Jedním z nich je například Diokleciánův palác, který je zařazený do seznamu UNESCO. Jeho součástí je na 220 staveb a celý komplex se rozprostírá na 3,6 hektarech.

Fotbalový stadion Poljud pro milovníky sportu

Stadion Split

Nedáte bez fotbalu ani ránu? Sledujte přímé přenosy ve tři ráno a máte rovnou několik oblíbených klubů? Pak při návštěvě Splitu nezapomeňte na fotbalový stadion Poljud. Jedná se o stadion, který patří známému fotbalovému týmu Hajduk Split a v roce 2015 byl dokonce prohlášen za národní památku Chorvatska. Stadion byl postaven v roce 1979 podle architekta Borise Magaše v kruhovém tvaru a návštěvníkům připomíná otevřenou lasturu.

Splitské pláže lákají cestovatele z celého světa

Ve Splitu naleznete hned několik přenádherných pláží, z nichž je většina oblázková. Za zmínku jistě stojí pláž Bačvice, kterou naleznete jen několik stovek metrů od samotného historického centra města. Svou návštěvou byste měli poctít také pláž Kašjuni, jíž hledejte na nejvzdálenějším výběžku poloostrova Marjan. Tato pláž vyniká svou délkou a mile vás překvapí také informace, že ani během hlavní sezóny zde není „hlava na hlavě“.

Okouzlující podmořský svět

Nedaleko Splitu naleznete čarokrásné ostrovy Kornati, které společně tvoří významný národní park, kam míří světové celebrity, významní státníci, ale i známí herci a zpěváci z celého světa.

Ostrovy Kornati

Kromě návštěvy tohoto parku, jež patří k těm nejkrásnějším na světě, jistě stojí za zmínku i zdejší podmořský svět, který vyniká barevností a pestrostí. Potápět se zde můžete ale pouze s povolením, které je možno získat v městečku Murter. Toto povolení ovšem dostanou pouze místní, proto se na podvodní výlet vydejte s některou ze zdejších potápěčských škol. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete v tajuplném světě, plném nevšedních a nezapomenutelných zážitků.

Vyhlídka z vrcholku Marjan

Že už vás polehávání na plážích nebaví? Historie není váš šálek kávy a na potápění si netroufnete? A co takhle vydat se na menší výšlap až na vrcholek Marjan? Odtud budete mít Split doslova jako na dlani a mimoto zde můžete navštívit i archeologické muzeum, středověké kostelíky, malou ZOO a krásný lesopark Marjan.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář