Kde se natáčely legendární Hry o trůny? Chorvatsko jasně vede!

Hry o trůny v jejich seriálové nebo knižní adaptaci milují fanoušci z celého světa. Příběhy plné intrik, vášně, lítých bojů, ale i krásných žen a mužů, z nichž testosteron doslova stříká, provázejí okouzlující lokace a místa, která na nás zanechaly nesmazatelné stopy. Víte, kde se ale seriál vlastně natáčel? Prvenství drží Chorvatsko!

Dubrovník jako Královo přístaviště

Poznali jste historický Dubrovník ve scénách z Králova přístaviště? Nebo vám jeho krásu připomínalo spíše bohaté město na východě Essosu – Qarth? Ať tak či tak, vaše domněnky byly správné. Dubrovník a jeho přilehlé ostrovy se ve Hře o trůny objevovaly poměrně často, což vyneslo městu obří popularitu, kvůli které sem míří turisté z celého světa.

Dubrovník

Nejvíce pozornosti bylo věnováno starému dubrovnickému přístavu a okolním hradbám, které se staly pro filmaře skvělým základem Rudé bašty – královského paláce se Železným trůnem sestaveným z tisíců mečů. V seriálu však můžete zahlédnout také Věž Miineta, která zde byla pojmenována jako Dům Nesmrtelných či schodiště, po kterém scházela zahanbená a nahá Cersei.

Trsteno posloužilo k plánování puče

Asi 13 kilometrů od Dubrovníku a 20 minut jízdy autem se nacházejí pobřežní zahrady Arboretum, ve kterých Tyrion, Varys a MargaeryTyrell plánovali převraty a puče. Povědomé místo si možná vybavíte také při rozpravě Sansy Stark a Margaery Tyrell, kdy kamera zabírala nejen zahrady, ale i překrásné výhledy na okolní Jaderské moře.

Bitva u Černovod se odehrála vedle pevnosti Lovrijenac

Určitě si vzpomenete na scénu, v níž se Stannis Baratheon pokusil zaútočit na Královo přístaviště a sesadit Joffreyho z trůnu. Tato bitva u Černovod se ve skutečnosti natáčela vedle pevnosti Lovrijenac, které je mezi místními přezdíváno dubrovnický Gibraltar.

Pevnost Lovrijenac

Draky hledejte v Diokleciánově paláci

Vzpomínáte si na draky krásné Daenerys? Jejich tréninkovým místem a později také vězením, do kterého je sama Daenerys zavřela po vražedném řádění, jsou zdi a sklepy Diokleciánova paláce – památky UNESCO, staré více než 1700 let. Palác, který si můžete prohlédnout nejen zvenku, ale i zevnitř, naleznete v chorvatském Splitu.

Diokleciánův palác

Meereen pouhých 20 minut od Splitu

Jakmile prozkoumáte Diokleciánův palác, vydejte se severním směrem k pevnosti Klis. Autem sem dojedete zhruba za 20 minut. Právě Klis – domov mnoha chorvatských králů se v seriálu Hry o trůny proměnilo v město Meereen, kde Daenerys s velkou pompou a grácií svrhne otrokáře.

Pevnost Klis

Svobodné město Braavos poznáte v Šibeniku

Braavos – nejsevernější ze Svobodných měst Essosu – vám pravděpodobně bylo při sledování seriálů také známé. Tvůrci totiž nedokázali odolat krásám historického centra Šibeniku a řadu scén, v nichž se objevuje zejména Arya Stark, natáčeli v blízkosti slavné katedrály sv. Jakuba.

Kostel Sv. Jakub

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář