Vodní hrad Švihov původem z 15. století

Hrad Švihov byl od začátku stavěn jako samostatný ostrov, měl k dispozici dva vodní příkopy, které měly zlepšit kvalitu žití a hlavně snížit nebezpečí od nepřítele. Oba příkopy byly zásobovány vodou z řeky Úhlavy. Určitě si udělejte procházku kolem celého areálu, z každého úhlu je hrad překrásný a pořídíte u něj plno krásných a romantických fotek.

Hrad Švihov - pohled zdáli

Historie tohoto hradu sahá na konec 15. století, kdy byl postupně budován a zvelebován královským sudím Půtou Švihovským. Ten se bohužel jeho dokončení nedožil. Hrad byl velice dobře zabezpečen a chránily ho nejen příkopy, ale také obranné věže. V první polovině 17. století přišel Švihov o část opevnění, a také o oba vodní příkopy. Novým majitelům se hrad podařilo zachránit a dál se neboural, ale některé zdi byly již velice poškozené. Z hradu se stala hospodářská budova pro skladování úrody. V roce 1926 byl hrad oficiálně prohlášen jako „zřícenina“. V roce 1947 byl hrad vrácen majitelům, kteří začali obrovskou přestavbu a zdokonalování exteriéru i interiéru.

Pohled na vodní příkop

Jak se na vodní hrad dostanete?

Vodní hrad Švihov se nachází 30 minut od města Plzeň a 15 minut od města Klatovy. Nejlepší spojení, které vás dopraví k hradu je autobusem z Klatov nebo z Plzně, zastávka Švihov nám. Vlak jezdí také z obou měst, ale jsou zde výluky, zastávka se nazývá Švihov u Klatov. Zastávka autobusu je od hradu vzdálena jen pár desítek metrů, cesta je po rovince, takže pro rodiny s dětmi to není vůbec náročné. Vlak je trošičku dál, ale i 15minutová procházka se dá zvládnout. Pokud se na hrad vydáte autem, můžete v klidu zaparkovat skoro až u hradu a dojít z parkoviště pešky pár metrů.

Švihov

Otevírací doba a další důležité informace

Vodní hrad Švihov je otevřen od dubna do října, kromě pondělí. Vždy od 10 do 16 hodin, v plné sezóně už od 9.30 do 17.30.

Švihov nabízí dva základní okruhy, které můžete absolvovat buď samostatně a nebo jako jeden celek. Okruh I. Stojí 100 Kč – jedná se o návštěvu samotného hradu, jeho historii, hradní kapli a další zajímavé pokoje. Okruh II. stojí 80 Kč – zde se můžete těšit na hospodářské místnosti (kuchyně, fraucimor, strážnice). Kombinace obou prohlídek stojí 160 Kč.

BurgSvihov.jpg
BurgSvihov“ od Sir Gawain – based upon the Photo Svihov.JPG by Ondrej.konicek. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

Celoroční akce pro děti i dospělé

Hrad nabízí každoročně několik akcí jak pro děti, tak pro dospělé. První velkou akcí je samozřejmě zahájení hradní sezóny, která se koná vždy začátkem dubna. Dále se můžete zúčastnit bohoslužby, která je v hradní kapli a má velice zvláštní a magickou atmosféru. Historická vozidla jsou na hradě Švihov k vidění vždy v květnu, kde je zde sraz socialistických automobilů.

Kam se vydat dál aneb hlavní lákadla kolem Švihova

Určitě se nezapomeňte podívat do Klatov, kde mají opravdu nádherné nádvoří s kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Dále je zde k vidění Černá věž, která je přístupná, a vy si tak Klatovy a okolí můžete prohlédnout z ptačí perspektivy. Největším lákadlem jsou Klatovské katakomby, které skrývají plno tajemství a historických artefaktů.

Další města a památky v okolí Švihova: Červené Poříčí, Horšovský Týn, Plzeň, Kozel, Velhartice a Rábí.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář