Lyžování ve Slovinsku: výhody a top 3 lyžařských středisek

Slovinsko je pro české milovníky lyžování příhodnou lyžařskou destinací, která skýtá mnoho výhod. Přesto však není tak oblíbené jako Itálie nebo Rakousko, což je velká škoda. Slovinsko se totiž oproti svým konkurentům pyšní hned několika „nej“ a chlubí se stejně skvělými sněhovými podmínkami. Pojďte se tedy společně s námi podívat, kam ve Slovinsku na lyžování vyrazit a proč byste měli jít vstříc novým zážitkům!

Alternativní popis: Lyžování ve Slovinsku
Lyžování ve Slovinsku a top 3 lyžařských středisek

České ceny na slovinských svazích

Čeští lyžaři se na slovinských svazích příliš často nevidí. Zato ceny jsou zde jako u nás, někde dokonce nižší. Nelze tedy úplně říct, že byste kdovíkolik peněz ušetřili, avšak rozdíl v peněžence oproti jiným lyžařským velmocím určitě poznáte.

Šestidenní skipas můžete pořídit již za 120 eur. Většinou se ale jejich cena pohybuje okolo 160–180 eur. O zdejší svahy je zde skutečně pečováno a i sněhové podmínky jsou zcela na jiné úrovni než u nás. Přece jen si tady užijete zimních radovánek na pohoří Alp. Průměrná nadmořská výška Slovinska se pro zajímavost pohybuje okolo 557 m n. m., v případě České republiky se uvádí 450 m n. m.

Neprávem opomenutý ráj lyžařů

Slovinská lyžařská střediska jsou vyhlášena domáckou a útulnou atmosférou, která je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak pro zamilované páry. Na rozdíl od těch rakouských nebo italských je zde ubytování intimnější a více osobní, neboť v horských městečkách dominují malé apartmány, penziony nebo hotýlky.

Milovníci lyžování a snowboardingu jistě ale nejvíce ocení 187 kilometrů udržovaných sjezdových tratí s výhledem na členité hory nebo ledovcové Bohinjské jezero nacházející se v nitru Alp, které je zároveň největším slovinským jezerem. Podobných „nej“ je ale se Slovinskem spojeno hned několik. Například co se týče sjezdovek, můžete se zde prohánět na nejdelší osvětlené sjezdovce v Evropě, která má přes 7 km, nebo vystoupat na druhý největší skokanský můstek na světě.

Velkou roli hraje také vzdálenost

Slovinsko je vzdáleno od České republiky zhruba 500 kilometrů, přičemž tuto vzdálenost poměrně snadno překonáte autem, a to přibližně za 7 hodin. Nejkratší cesta vede přes Rakousko. Pokud se ovšem rozhodnete využít dálnic, nezapomeňte, že budete jak v Rakousku, tak Slovinsku potřebovat dálniční známku. V případě Slovinska vinjetu.

Sedačková lanovka
Ze sedačkové lanovky spatříte nádherný výhled na slovinské hory

Kam ve Slovinsku vyrazit na lyže?

Pokud chcete spojit fyzickou aktivitu s odpočinkem v lázních, pak rozhodně zajeďte do lyžařského střediska Mariborsko Pohorje, které se nachází ve výšce 1 375 m n. m. Ve druhém největším slovinském městě Maribor můžete zajít do místních termálních lázní nebo navštívit některou z vyhlášených restaurací. Pro lyžaře je zde připraveno 25 sjezdovek od těch nejjednodušších až po několik černých. Výhodou je také dobrá lokalita, neboť Maribor je od hraničního přechodu Mikulov vzdálen 350 kilometrů.

Skvělé zázemí pro rodiny s dětmi nabízí městečko Bled nacházející se v podhůří Julských Alp. To je zároveň nejvíce fotogenickým místem Slovinska, neboť nádherně vypadá jak v zimě, tak v létě. Kromě výborných sněhových podmínek si zde můžete užít řadu turistických atrakcí, kochat se výhledem z kabinové lanovky na zamrzlé Bledské jezero, nebo si na něm dokonce zabruslit.

Další lyžařské středisko, které rozhodně stojí za navštívení, se nazývá Vogel. V tomto moderním středisku si přijdou na své lyžaři, milovníci běžkování, snowboardingu i freeride lyžování a každý, kdo jej navštíví, si zamiluje dechberoucí výhled na Triglavské pohoří a nedaleké Bohinjské jezero. Jestliže tedy hledáte kombinaci vysokohorského a odpočinkového lyžování, je Vogel tím pravým místem pro vás.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář