Za zážitky do Krkonoš – Pec pod Sněžkou

Město Pec pod Sněžkou, německy Petzer, je (spolu se Špindlerovým Mlýnem) jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších horských středisek v České republice.Pec pod Sněžkou také nabízí několik nádherných možností, kam vyrazit na túru.

Město se nachází v nadmořské výšce 750 m.n.m. v údolí řeky Úpy, Zeleného a Lučního potoka. Nejbližšími vrcholky po jeho úbočích je Černá hora (1299 m.n.m.), Jelení vrch (1024 m.n.m.), Liščí hora (1363 m.n.m.), Studniční hora (1554 m.n.m.) a Sněžka se svými 1602 m.n.m.. Na naši nejvyšší horu na území České republiky vede právě z Pece pod Sněžkou lanovka. Součástí Pece pod Sněžkou je i sousední Malá a Velká Úpa a početné horské osady a samoty zasahující vysoko na hřebeny.

Trocha historie…

Název města souvisí se založením pecí na tavení železných, arzenových a měděných rud. Ty se v okolí Obřího dolu těžily od 16. do 19. století. Nejstarší osídlení oblasti je doloženo z hornické osady Obří důl. Po první světové válce se Pec pod Sněžkou přeměnila z hornické osady na vyhledávané turistické místo. Poslední těžba v Peci proběhla v roce 1959, kdy byla definitivně ukončena po téměř 450 letech.  Hlavní a zásadní událostí pro Pec pod Sněžkou byla výstavba lanové dráhy, která probíhala v letech 1948-1950.

Pec pod Sněžkou v zimě…

Lyžařský areál v Peci nabízí lyžařům a snowboardistům čtyřsedačkovou lanovku a 10 vleků. Upraveno je okolo 11,2 km sjezdových tratí nejrůznějších obtížností. Toto lyžařské středisko je velmi oblíbené obzvláště mezi rodinami s dětmi. Na výběr je mnoho cvičných a jednoduchých tratí spolu s lyžařskými školami, které naučí Vaše děti základům lyžování. Pro milovníky večerního lyžování jsou v provozu 3 vleky s umělým osvětlením, z toho sjezdovka Javor je nejdelší a nejlepší osvětlený svah v České republice. Pro vyznavače snowboardingu je po celou lyžařskou sezónu v provozu snowparkpark, pro běžkaře je pak stále upravována oblíbená Krkonošská magistrála.

Výletníci…

Pec pod Sněžkou jako aktivní horské středisko jak v létě, tak i v zimě přináší spoustu možností k využití volné času. Velmi zajímavým typem, kam vyrazit, je pro návštěvníky výlet na rozhlednu Hnědý vrch. Rozhledna má trojúhelníkový tvar a její základ je tvořen z nehoblovaných klád. Turisté, kteří na rozhlednu vyšplhají, se mohou kochat krásami východních Krkonoš z výšky 27 metrů, uvidí tak celé panorama Sněžky, Javoru, centra Pece a Velké Úpy. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Dalo by se říct, že základní a standardní turistická cesta, je ta na naši nejvyšší horu Sněžku. Buď ji můžete zdolat pěšky nebo využít lanovku a zpět se vrátit Obřím dolem nebo přes Růžohorky. Obřím dolem můžete z Pece také dojít na Luční boudu, která se stává oblíbeným místem na túrách po hřebenech Krkonoš. Je zde otevřena velmi pěkná a stylová restaurace, která přímo vybízí k zastávce. V nabídce je i možnost ubytování. Ranní vstávání při východu slunce na Luční boudě je nezapomenutelné. Cestou zpět do Pece se můžete stavit v letním období v zpřístupněné jeskyni v Obřím dole.

Po velké nabídce turistických cest nabízí Pec pod Sněžkou také lanový park, horskou bobovou dráhu anebo nedaleké 18 jamkové golfové hřiště a aquapark v Trutnově. Novodobou dominantou města je osmnáctipatrový hotel Horizont, který je vidět z celého okolí a přivítá Vás při příjezdu do Pece pod Sněžkou. Pec pod Sněžkou patří spolu se Špindlerovým mlýnem a Harrachovem k nejvýznamnějším střediskům našich nejvyšších hor Krkonoš. Pec je jejich přirozeným centrem ve východní části s dobrou vybaveností a vlastní neopakovatelnou atmosférou. Až dle samotné návštěvy obou našich největších středisek lze soudit, které je hezčí a které budete mít raději.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář