Jednodenní výlet do Berlína a hlavní zajímavá místa

Berlín je krásným městem, které určitě stojí za návštěvu. Ať už je Berlín Vaší cílovou destinací, nebo městem jen projíždíte, nezapomeňte si vyhradit alespoň jeden den času, abyste mohli poznat ty nejznámější berlínské památky.

Čtyři místa, jejichž návštěvu byste neměli vynechat

Říšský sněm (Reichstag)

Jednou z nejvýznamnějších berlínských památek je budova, která byla původně postavena jako sídlo říšského parlamentu a ve které dnes zasedá německý spolkový sněm. Ta má za sebou velmi bohatou historii, během níž byla například v roce 1933 vypálena a o něco později, v roce 1945, poničena sovětskými vojsky. Budovu se však podařilo opravit a dnes ji opět můžeme obdivovat v celé její kráse.

Říšský sněm

Koncem 90. let minulého století zde byla dostavěna prosklená vyhlídková kupole, do které mohou návštěvníci vystoupat. Vstup do kupole není zpoplatněn, ale z bezpečnostních důvodů je nutná rezervace termínu a předložení průkazu totožnosti. Rezervaci lze provést v turistickém centru nacházejícím se přes silnici od budovy sněmu. Zde budete vyzváni k předložení dokladů a výběru termínu. Následně obdržíte zvací dopis, se kterým se ve smluvený čas dostavíte ke vstupu. Zde projdete klasickou rámovou kontrolou a následně již  můžete vstoupit na místo, kde se psaly německé dějiny. Pokud budete mít možnost, běžte se ke sněmu podívat také po setmění, kdy je budova krásně osvětlena.

Braniborská brána (Brandenburger Tor)

V blízkosti Reichstagu můžete najít i další z významných památek a symbol celého Berlína. Je jím monumentální Braniborská brána, která se pyšní nejen úctyhodnými rozměry, ale také vzhledem připomínajícím fascinující řecké stavby. Brána je tvořena šesti sloupy, na jejichž vrcholku se tyčí socha koňského spřežení vezoucího okřídlenou bohyni. Stejně jako Říšský sněm je i Braniborská brána v noci krásně osvětlena a procházka kolem ní určitě stojí za to.

Brandenburská brána

East Side Gallery (pozůstatek Berlínské zdi)

Jedinečná open air galerie umění, která je tvořena nejdelším souvislým pozůstatkem Berlínské zdi. Najdete zde zeď dlouhou 1,3 kilometru, což je opravdu jen zlomek z původních 165 kilometrů. Celý úsek nacházející se na břehu řeky Sprévy byl pomalován nejrůznějšími umělci, přičemž první malby pocházejí již z roku 1989. Mezi nejznámější z maleb, které lze na zdi najít, patří bezesporu obraz znázorňující polibek Brežněva s Honeckerem. Nezapomeňte se u tohoto úseku vyfotit, protože kdo nemá foto u takzvané “Kissing Wall”, jako by zde ani nebyl. Zeď je v současné době obehnána plotem, který ji má chránit proti vandalům.

Trabant U2 (achtung baby), East Side Gallery a líbající se Brežněv s Honeckerem

Kromě několika stánků se suvenýry nabízejícími mimo jiné i kousky zdi umístěné do přívěsků či pohledů, zde můžete najít sídlo hraniční správy, ve kterém Vám razítkem do pasu potvrdí přesun mezi Východním a Západním Německem.

Alexanderplatz („hlavní“ náměstí)

Centrální berlínské náměstí, které je (a vždy i bylo) místem veškerého dění. Během rozdělení Německa se jednalo o centrum Východního Berlína. Na náměstí stojí například slavná Televizní věž s otáčející se vyhlídkovou restaurací, která je se svými 368 metry nejvyšší berlínskou stavbou. Dále zde najdete zajímavé Hodiny světa ukazující čas v různých světových metropolích, Červenou radnici, sídlo berlínského starosty a v neposlední řadě také středověký kostel Marienkirche.

Alexanderplatz

Jak se do Berlína dostat

Do Berlína se snadno dostanete nejen vlastním vozem, ale také autobusem či vlakem. Z autobusových dopravců má do Berlína zavedenou přímou linku například RegioJet či Flixbus. My jsme využili služeb RegioJetu, se kterým cesta z Prahy trvala necelých pět hodin a jedna cesta pro dvě osoby stála 1180,- Kč. Cenu ovlivňuje zejména termín cesty a také cílová destinace (v Berlíně je několik zastávek). RegioJet často vyhlašuje akce, během kterých Vás jednosměrná jízdenka pro jednu osobu vyjde na příjemných 270,- Kč.

Kde se ubytovat

V Berlíně se nachází množství nejrůznějších hotelů, z nichž některé jsou cenově velmi dostupné. Hotely si lze prohlédnout a zarezervovat na serveru Booking.com. My můžeme jen doporučit Novum Hotel Aldea, ve kterém jsme za jednu noc ve dvoulůžkovém pokoji zaplatili krásných 730,- Kč. Náš pobyt se uskutečnil v lednu. Lze předpokládat, že ceny hotelů se v létě lehce zvyšují, ale o žádné závratné částky by se jednat nemělo.

Berlín by určitě neměl chybět na seznamu destinací žádného cestovatele. Zejména pokud vezmeme v potaz, že ho z České republiky máme doslova na dosah. Návštěvu Berlína můžete jednoduše spojit i se svou dovolenou či jinou cestou. Z Berlína totiž můžete sehnat množství levných letenek nízkonákladových společností. My odsud například letěli s nízkonákladovou společnosti Ryanair do portugalského Porta, a to za pouhých 16 € pro jednu osobu. Berlín se tak pro nás stal velmi příjemnou zastávkou.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář