Kratochvíle, romantický zámek s vodním příkopem

Nádherný zámeček postavený v jižních Čechách. Jedna z nejoblíbenějších staveb na romantické svatby. Kratochvíle je místo plné květin, zvířat a nevšedních zážitků. Zámeček je postaven po vzoru italských vilek a měl představovat lovecký a odpočinkový hrádek. Tohoto úkolu se zhostil Baldassar Maggi, který dokázal postavit tento krásný zámek na pro stavbu nepříliš příznivém podkladu.

I přes nepříznivý podklad dokázali stavitelé vybudovat v 16. století zámek s vodním příkopem
I přes nepříznivý podklad dokázali stavitelé vybudovat v 16. století zámek s vodním příkopem

Bažinatý podklad, kterým je terén u Kratochvíle obdařen, se velice těžko hodí ke stavbě tak náročného zámku. Stavitelé museli základy zpevňovat olšovými piloty, které později díky vlivu přírody zkameněly. Kratochvíle byla dokončena po 6 letech v roce 1589. Za zmínku stojí hlavně nádherné malby, které zdobí celý vnitřek a hlavně vstupní sál. Zámek byl postaven Vilémem z Rožmberka, který jej darovat Jakubovi Krčínovi z Jelčan, jenž je zase známý pro budování jihočeských rybníků.

Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle

Jak se na Kratochvíli dostanete?

Zámek Kratochvíle leží nedaleko města Netolice. Do Netolic se dostanete autobusem z Českých Budějovic nebo Strakonic a poté můžete jít pěšky až k zámku, cesta trvá kolem půl hodinky volným tempem. Autobus jezdí po celý den, bez přestupů. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Pokud se vydáte na zámek autem, zaparkujete na prostorném parkovišti před zámkem. Bohužel vlakem se ke Kratochvíli nedostanete.

Zámecká zahrada Kratochvíle
Zámecká zahrada

Otevírací doba a užitečné informace

Zámek Kratochvíle je tak jako většina hradů a zámku v České republice přes zimní období uzavřen. Od dubna do konce října se však můžete těšit na zajímavé prohlídkové trasy a velice příjemnou otevírací dobu. V dubnu a říjnu se brány otevírají pouze o víkendu a svátcích a to vždy od 9:00 do 16:30, s polední pauzou. Od května do září je otevřeno každý den kromě pondělí od 9:00 – 16:30, červenec a srpen až do 17:30, opět zde platí polední pauza na prohlídky. Do zámku můžete jít do zámecké zahrady bez omezení po celou dobu otevírací doby, hodinu před koncem se však brány zavřou a zámek je přístupný jen pro poslední prohlídku.

Budova zámku Kratochvíle
Budova zámku Kratochvíle

Čeká vás hodinová prohlídka zámku za 100 Kč nebo si můžete spojit prohlídku také s kostelem Panny Marie, která trvá cca 75 minut za 130 Kč. Vstup do zámecké zahrady je bez omezení a bez průvodce za 20 Kč. Samostatný kostel Panny Marie je také přístupný a doba trvání je 15 minut, cena 50 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma a od 6 do 15 let mají snížené vstupné. Bohužel se platí i za fotografování, bez blesku a stativu 150 Kč za vstup.

Vstup do zámku
Vstup do zámku

Zajímavé akce po celý rok

Po celý rok se na Kratochvíli pořádá mnoho akcí pro děti i dospělé. Loutková divadla, zajímavé ukázky řemesel, výstavy umění i květin, hradozámecká noc se speciální noční prohlídkou, mše svaté a další akce. V blízkosti Kratochvíle je jezdecká stáj, pořádají se zde dostihy, součástí jsou také trhy. Akci můžete sledovat z několika stanovišť se vstupem zdarma.

Co navštívit v okolí

V okolí tohoto zámku můžete navštívit město Netolice, které se pyšní titulem jedním z nejstarších měst jižních Čech. Po celý rok se zde pořádají zajímavé akce, trhy a různé festivaly pro děti i dospělé. Za zmínku určitě stojí nádherný jihočeský zámek Hluboká nad Vltavou, která je od Kratochvíle vzdálena 25 kilometrů. Určitě také navštivte Strakonice, Vodňany v blízkosti zřícenina Helfenburg nebo Prachatice.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář