Bergamo: co navštívit za jeden den

Bergamo je italské město v oblasti Lombardie, které se nachází, co by kamenem dohodil od severoitalské metropole Milána. Každoročně jej díky mezinárodnímu letišti Orio al Serio navštíví mnoho turistů. Ne všichni se zde ale zdrží alespoň jediný den, aby poznali krásy tohoto historického města. To je však velká škoda, neboť Bergamo má opravdu co nabídnout.

Město Bergamo

Cesta z letiště do Bergama a hlavní části města

Pokud jste se rozhodli navštívit Bergamo cestou do Milána a využili jste k tomu místní letiště, je pro vás jistě důležité využít omezeného času na maximum a dostat se z letiště do Bergama co nejrychleji. K tomu vám skvěle poslouží pravidelná autobusová linka 1A, která vás do Bergama dopraví během 20 minut. Autobus jezdí každých 10 minut a zastávku snadno najdete po výstupu z příletové haly. Lístky můžete koupit v informačním centru na letišti nebo v automatu u zastávky. Výhodou je, že váš autobusový lístek platí i na lanovku.

A kde je nejvýhodnější z autobusu vystoupit? Záleží, zda váš výlet chcete věnovat historické (Citta Alta), nebo moderní části města (Citta Bassa). Historické centrum se nachází na kopci, odkud je nádherný výhled na okolí a zachovalé středověké hradby. Druhá část se naopak nachází pod kopcem a je plná spletitých ulic, obchůdků a galerií. Obě části jsou spojené lanovou dráhou.

Náměstí Piazza Vecchia a přilehlé památky

Dominantou historické části města je náměstí Piazza Vecchia, které je obklopeno starými domy v renesančním stylu. Nejzajímavější budovou na náměstí je městský palác Palazzo della Ragione, který byl postaven na konci 12. století. Hned vedlejší budovou je věž Torre Civica, z níž se každý den s úderem 22. hodiny ozývají zvony tradičně oznamující uzavření bran města. Na věž je možno také vystoupat a prohlédnout si z ní shora náměstí tohoto krásného historického města Itálie.

Na náměstí je celá řada dalších architektonicky významných staveb, které stojí za povšimnutí, avšak nevyplatí se zde příliš dlouho zdržovat. Nedaleko od náměstí se totiž nachází shluk mnohem významnějších památek, které objevíte, pokud projdete klenutým průchodem.

Torre Civica
Zvony na věži Torre Civica oznamují každou noc uzavření bran města

Basilica di Santa Maria Maggiore a výlet lanovkou

Jakmile projdete podloubím, ocitnete se na dalším krásném náměstí Piazza del Duomo, jemuž kraluje bazilika Santa Maria Maggiore s kaplí Cappella Colleoni, která v průběhu historie prošla mnoha přestavbami. Aktuálně ji zdobí dva velcí kamenní lvi a uvnitř se nebudete moci vynadívat na barokní štuky a tapiserie. Prohlédnout si také můžete trosky pevnosti La Rocca pocházející z 14. století.

Rozhodně si ale nenechte ujít nádherný výhled z Castella di San Vigilio, kde budete mít město, údolí a Alpy jako na dlani. Na hrad se dostanete lanovkou, když vystoupíte ve čtvrti San Vigilio.

Citta Bassa – část města, která stojí pouze za potulování uličkami

Citta Bassa je dolní část města, v níž jsou moc pěkné uličky, parky a galerie. Především se zde ale nachází různé obchůdky. Pokud si tedy nepotřebujete kufry napěchovat památečními předměty, dalším šatstvem nebo dekoracemi, můžete tuto část klidně vynechat. Jestliže si ale potrpíte na dobrou kávu ve stylové kavárně, určitě do části Citta Bassa nezapomeňte zavítat.

Z Bergama do Milána

Nejjednodušším způsobem, jak se dostat z Bergama do Milána, je nejdříve se vrátit z centra na letiště. Na letiště se dostanete stejným autobusem 1A, kterým jste do Bergama přijeli, s tím rozdílem, že zastávka musí být označena malým letadlem. Z letiště pak odjíždí na stanici Milano Centrale přímé autobusové linky společností Terravision, Autostradale nebo Orio Shuttle.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář