V Maroku vás nadchne Agadir i vnitrozemí

Do Maroka neboli Marockého království se nelétá pouze za sluněním a koupáním. Důvody jsou hned dva. Zaprvé – tři čtvrtiny pobřeží této severoafrické země omývá Atlantský oceán, který není zrovna ideální pro milovníky teplého a klidného moře. Zadruhé – vnitrozemí je natolik zajímavé, že by byla věčná škoda strávit celou dovolenou v Maroku výhradně pobytem v hotelu a jeho blízkosti.

Opalování můžete střídat s výlety

Určitě neprohloupíte ani v případě, když zvolíte  s možností výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí. Nejideálnější variantou je letovisko Agadir, které dovolenou na pobřeží oplývá řadou atraktivních hotelových komplexů, nacházejících se poblíž veřejných pláží.

Místní hrají fotbal na pláži

Někoho může pojem „veřejná pláž“ lehce děsit. Prvotní obavy však vyprchají ve chvíli, kdy se na pobřeží Atlantiku ocitnete. Potkáte tam sice poměrně dost místních obyvatel, ale převážně se jedná o mladé a kultivované lidi. A to zejména o chlapce a mladé muže, kteří si hledí svého a svých přátel, nedělají nepořádek a nevyvolávají konflikty. Velice rádi hrají kopanou. Prostorné, písčité a rovné pláže k tomu doslova vybízejí. Místa je tu dost pro všechny.

Vstup do oceánu je pozvolný

Co se týče oceánu, jeho teplota v letních měsících obvykle nepřekročí hranici 22 °C, přičemž vzduch je o šest až osm stupňů teplejší. Vstup do Atlantiku je pozvolný – ujdete několik metrů a voda vám bude stále sahat po pás. Střední až velké vlny někoho uchvátí, jiné jedince spíše odradí. Každopádně nečekejte, že si v Agadiru pořádně zaplavete.

Hotely nabízejí výborné služby

Úroveň hotelů je velmi dobrá, mnohdy přímo skvělá. Pokoje jsou vkusně zařízené, mají balkon nebo terasu, často s výhledem na oceán. Většina ubytovacích komplexů se pyšní prostornou zahradou se spoustou zeleně, bazény a nejrůznějšími odpočívadly. A samozřejmě bary, v nichž se můžete v průběhu celého dne občerstvovat.

Na trhu seženete nejen olej

A co ještě lze v Agadiru dělat? Můžete si zajet na fakultativní výlet do Marrakéše, Essaouiry či rezervace Massa nebo pouze popojet pár set metrů na městský trh, kde seženete mj. i marocké koření, přírodní kosmetiku, arganový olej a oblečení. Moc pěkné je Ptačí údolí, což je úzký pruh parku, v němž najdete voliéry, zoo, vodopád a dětské hřiště.

Maročané alkohol nepijí

Večer a v noci funguje na promenádě několik barů, v ulicích je hodně lidí, hraje muzika… Opilce však téměř nepotkáte, a pokud ano, jedná se o turisty. Nemusíte se bát toho, že se v Agadiru nevyspíte. V okolí hotelů panuje klid, který po druhé až třetí hodině ranní ovládne i ta nejhektičtější místa.

Královská města zvou k návštěvě

Marocké království však nadchne i ty, kteří upřednostňují památky, přírodu, tradice a podobně. Jsou zde čtyři historická královská města, architektonicky přitažlivé mešity i paláce, pouštní duny a oázy, skalní soutěsky, Casablanca i slavné filmové ateliéry.

O život se bát nemusíte

Tím samozřejmě výčet důvodů, proč je dobré se v Maroku nezdržovat výhradně na pobřeží Atlantiku, zdaleka nekončí. Tato konstituční monarchie s mottem „Bůh, vlast a král“ patří k nejkrásnějším, nejpřívětivějším a nejotevřenějším zemím arabského světa. Je zde bezpečno a při odletu si uvědomíte, že se sem chcete při nejbližší vhodné příležitosti vrátit.

Výhodou zájezdů je i průvodce

Jak ale poznat vnitrozemí, když se v něm nevyznáte? Můžete tak učinit na vlastní pěst, avšak mnohem praktičtější jsou poznávací zájezdy do Maroka. Už jen proto, že se nemusíte stresovat sháněním letenek a ubytování a hlavně zajišťováním přesunů mezi jednotlivými místy, která stojí za to navštívit. Díky zkušenému průvodci se dozvíte řadu užitečných informací a navíc se vyvarujete zbytečným komplikacím a nedorozuměním.

Na náměstí se předvádějí kejklíři

Jestliže se do vnitrozemí chystáte poprvé, je optimální zvolit například Velký okruh Marokem. Jedná se o poznávací výlet, během něhož zavítáte nejen do již zmíněného Agadiru, ale také do Marrakéše, jednoho ze čtyř královských měst. Zde vás zaujme palác Bahia i populární náměstí Jeema el-Fna s obřím tržištěm, kejklíři a akrobaty. V Casablance se necháte unést kouzlem impozantní mešity Hassana II., patřící mezi největší stavby svého druhu na světě.

Mešita Hassana II.
Mešita Hassana II.

Vydejte se po stopách Gladiátora

Znáte-li filmy Gladiátor, Babel, Ježíš Nazaretský či Lawrence z Arábie, nadchne vás prohlídka vesničky Ait Ben Haddou, která je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a v níž se natáčely některé scény z vyjmenovaných snímků. V dalším královském městě Rabat se pokocháte pohledem na Hassanovu věž, mauzoleum Mohameda V. a pevnost Kasbah des Oudaias.

Ait Ben Haddou
Ait Ben Haddou

 

Kůže se barví v kádích

Pokud máte slabost pro středověk, budete se cítit skvěle ve staré části města Fez. Poznáte barvírnu kůží, úzké uličky plné obchodníků i místních obyvatel v mnohdy dobovém oblečení a také spoustu památek. Milovníky pouště a velbloudů potěší možnost výletu do písečných dun nedaleko města Erfoud, kde se můžete projet na některém z hrbatých krasavců. No a během zájezdu samozřejmě navštívíte i filmové ateliéry v Ouarzazate. A to není zdaleka všechno…

Kompromisem je kombinovaný pobyt

Nemáte chuť tolik cestovat? Nevadí! V tom případě lze zvolit kombinovaný pobyt, během kterého strávíte několik dní a nocí v Agadiru a ty zbývající v Marrakéši nebo Essaouiře, která se v 60. a 70. letech stala mekkou hippies.

Rady pro turisty

Přepadení jsou v Maroku méně častá než v západních zemích, pozor však na drobné krádeže.

Mimo turistické zóny je třeba počítat s tím, že samotná žena vzbudí pozornost, proto je lepší procházet se ve skupinkách.

Nikdy nahlas nepomlouvejte marockého krále, na to jsou místní velmi hákliví!

Místní průvodci, řidiči na výletech, hotelový personál, zavazadlová služba – všichni očekávají bakšiš. Nedat jej znamená nespokojenost.

Maroko je islámská země, v níž je třeba ctít místní zvyky. V určitých objektech je tak nutné přizpůsobit své oblečení i chování místním zvyklostem. Téměř všechny mešity jsou pro turisty nepřístupné.

Smlouvání je zde běžné. Na tržišti obejděte víc stánků a ptejte se na ceny. U té nejnižší začněte smlouvat. Skutečná cena je zhruba třetinová, pokud se ovšem výjimečně nejedná o cenu pevnou, takové zboží je označeno cenovkami.

Jestliže si budete chtít fotit místní lidi, je možné, že jim to bude vadit a nebudou s tím souhlasit. A to zejména ve vnitrozemí. Ti ochotnější však za to vesměs očekávají „nějaké drobné“.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář