Průhonický park – Jeden ze „zelených“ koutů prahy

Pokud vám bude někdo tvrdit, že Praha je jedna velká betonová džungle, kde abyste kousek zeleně lupou pohledali, tak se jen shovívavě usmějte. Ten člověk totiž evidentně v Praze nikdy nebyl. A pokud ano, tak to vzal jen rychlou trasou po okruhu Václavák -> Staromák -> Karlův most -> Pražský hrad -> hlavní nádraží. Jenže jakmile uhnete z téhle provařené trasy historického centra, přestanete se fackovat na metru čtverečním s dalšími dvaceti turisty a zabrousíte trochu dál… Zjistíte, že naše hlavní město skrývá tolika parků, stromových zákoutí a alejí, až to není možné!

Prahnete-li po zelené barvě (poněvadž ta uklidňuje,Průhonický park - mapa jak všichni víme), stačí zapíchnout prst na mapě takřka kterýmkoli směrem a vždycky narazíte na úžasné ostrůvky přírody, kde byste ani ve snu nehádali, že jste kousek od centra, pod vámi jezdí metro, za kopcem se míjí tramvaje a přes dav lidí není pomalu vidět chodník!

Ať už je přímo v centru Františkánská zahrada, obrovský areál kolem Petřína (Strahovská zahrada, zahrada Kinských, Růžový sad, aj.), Botanická zahrada v Troji, park na vrchu Vítkov, Letenské sady, … Nebo třeba Průhonický park úplně bokem centra, který objevíte v jihovýchodní části hlavního města.

Nutno podotknout hned na začátek, že pokud se do parku plánujete vydat “na procházku”, rozhodně si na to vyšetřete minimálně půl dne (a počítejte s tím, že ho neprojdete celý). S rozlohou 250 ha, na kterou se park rozrostl od roku 1885, kdy byl založen, totiž nejde o žádného drobka, tudíž nečekejte pět stromů, dvě lavičky a jednu studánku.

Celkem tři různě dlouhé návštěvnické okruhy vás provedou okolo více než 1600 druhů domácích i cizokrajných dřevin, z nichž převažují listnaté nad jehličnatými se skóre 1264 ku 342. Mimo dřeviny můžete obdivovat i 227 taxonů (neboli skupiny konkrétních organismů) trvalek.

Průhonický park

Dále vás určitě ohromí sbírka kosatců, jejichž kolekce patří k největším v Evropě, sbírka růží, pivoněk, kolekce pěnišníků, denivek a leknínů… Nebo třeba dendrotéka, která čítá bezmála 2700 položek a řadí se mezi tři nejrozsáhlejší na světě!

Výhodou je, že Průhonický park je možné si projít v kterémkoli ročním období, protože je otevřen po celý rok! Na podzim užasnete nad dokonalou hrou listí stromů, které během několika málo týdnů obléknou hávy v odstínech žluté, zlaté, červené a oranžové… Na jaře a v létě vás omámí silná vůně květin… A v zimě si užijete milou a rozjímavou procházku daleko od hluku města – zvlášť nádherný je park v době, kdy na něj padne sníh!

Co se týče prohlídkových tras, které jsem zmínila výš – podle vaší kondice se můžete vydat buď na okruh dlouhý 2,5 km (délka 1,5-2 hodiny), nebo 5 km (zabere vám to se všemi zastávkami asi 3-4 hodiny). A pokud si hodně věříte a máte celý den volna, směle si projděte nejdelší trasu, která měří cca 10 km a teoreticky by vám měla vzít 5-6 hodin.

Otevírací doba parku se mění podle měsíců v roce – v zimním období je park otevřen od 8-17 h, na jaře pak o hodinu dýl. V létě se doba prodlužuje a do parku můžete vyrazit kdykoli mezi 7-20 hodinou. Plné vstupné (až uvidíte ten nádherně udržovaný park, pochopíte, proč se tu platí) je 50 Kč, což je opravdu symbolická částka. Jo a můžete s sebou vzít i pejska. Za 10 peněz :-)

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář