Klenot jménem Plitvická jezera – praktické informace a tipy pro vás

Vidět jste je mohli třeba v některých scénách filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Zároveň jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku. Víte, o kom je řeč? Zaručeně tušíte, že následující řádky budou Plitvicím – soustavě šestnácti krasových jezer, které jsou mezi sebou vzájemně propojeny asi 140 vodopády a 20 jeskyněmi. Kdy je ideální Plitvice navštívit? Jak vysoké je vstupné a jakou z tras vybrat? Tyto a mnohé další neméně zajímavé a důležité informace budou součástí následujících řádků.

Jak se do Plitvic dostat?

Plitvická jezera jsou od pobřeží poměrně daleko. Například ze Šibeniku je to 220 km, ze Zadaru rovných 150 km. Z dalších oblíbených dovolenkových letovisek je to samozřejmě ještě dál. Jak se tedy k tomuto klenotu tedy pohodlně dostat? Jedním ze způsobů je zaplatit si samostatný zájezd na tři dny autobusem nebo přizpůsobit příjezdovou či odjezdovou trasu této okouzlující destinaci. Jezera najdete na horním toku řeky Korana, mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica a městy Karlovac a Zadar.

Kolik činí vstupné?

Pokud jezera navštívíte během hlavní letní sezóny (červenec až srpen), za dospělého zaplatíte 180 kun, u dětí do 18 let se částka snižuje na 80 kun a u studentů jde o 110 kun. Během měsíců duben, květen, červen, září a říjen vás vyjde jednodenní vstupné pro dospělého na 110 kun. Děti zaplatí 55 kun a studenti 80 kun. Pokud byste se do Plitvic vydávali v období od listopadu do března, pak si připravte 55 kun z dospělého, 35 kun za dítě a 45 kun za studenta. V případě dvoudenní návštěvy je vstupné samozřejmě levnější. Děti do sedmi let navíc mají vstup zdarma.

Jakou trasu vybrat?

V Národním parku Plitvice je celkem šest prohlídkových tras. Délka nejkratší trasy vám nezabere víc než 4 hodiny čistého času. U té nejdelší trasy ale může jít až o 6 hodin. Trasy vedou po obou stranách kaňonu a jejich prostřednictvím se můžete dostat i k legendárním vodopádům. Nejvýše položené Proščansko jezero ale není dostupné po stezce. Vede k němu kyvadlová doprava, kterou ale máte zaplacenou už v rámci vstupného.

Co v Plitvicích obdivovat?

Největší poklonu pravděpodobně sklidí jednotlivé vodopády, ale i průzračná jezera, jejichž součástí je voda té nejjasnější modři. Pokud byste se však chtěli v jezerech smočit, musíme vám to důrazně rozmluvit. Koupání je zde totiž přísně zakázáno pod hrozbou vysoké pokuty. Na zákazy ale v Plitvicích narazíte rovnou několikrát. Jeden z nich se týká i nejvyššího vodopádu Plitvic, do kterého je zakázáno vstupovat kvůli bezpečnosti návštěvníků. To však neubírá nic na jeho kráse. Hejna pestrobarevných rybek a štěbetaví práti pouze dotváří celkový dojem z toho okouzlujícího místa.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář