Víte, v jakých filmech si zahrály chorvatské krásy? Máme pro vás jedinečný přehled!

Chorvatsko svou krásou láká nejen turisty, ale i filmaře. Asi každý si ve spojení s filmem vybaví neohroženého Vinnetoua a Old Shatterhanda včetně jejich Pokladu na stříbrném jezeře. Víte ale, že v Chorvatsku se kromě „mayovek“ natáčela třeba i známá česká pohádka nebo moderní podoba Robina Hooda? Užijte si společně s námi filmovou krasojízdu a seznamte se s chorvatskými hvězdami stříbrného plátna.

Irčin románek

Do Chorvatska čeští filmaři zavítali vůbec poprvé už v roce 1936. Točili zde totiž snímek Irčin románek s Rolfem Wankou, Theodorem Pištěkem, Jiřinou Steimarovou a Antonií Nedošínskou. Natáčelo se převážně v ulicích Dubrovníku. Hlavní hrdinka se ale nesčetněkrát okoupala v Jaderském moři a zažila nespočet toulek historickým jádrem města.

Poklad na stříbrném jezeře

Spousta scén z Pokladu na stříbrném jezeře se točila třeba v chorvatské Paklenici. Do srdcí i paměti se ale nesmazatelným zlatým písmem zapsala zejména Plitvická jezera, která se jako mávnutím kouzelného proutku proměnila ve vesnici Utahů. Zahlédnout jsme zde mohli i ono zmiňované Stříbrné jezero včetně jeskyně s pokladem.

Účastníci zájezdu

Mnozí diváci se domnívali, že drtivá většina scén byla natáčena právě u chorvatského pobřeží. Ve skutečnosti se zde točila pouze jedna scéna, kdy autobus plný turistů obdivuje první záblesky mořské hladiny. Tato scéna se točila na silnici nad Starou Baškou na ostrově Krk. Samotné moře, včetně pláží i resortů, ale náleží k Itálii.

Diana

Kdo by neznal tragický příběh princezny Diany? V roce 2003 o ní vznikl životopisný film. Hlavní hrdinka v něm mohla po několik dlouhých týdnů obdivovat krásy městečka Opatija, historického Záhřebu i divokého Rovinje.

Slíbená princezna

V roce 2016 jsme mohli na Boží hod vánoční vidět zbrusu novou českou pohádku Slíbená princezna, která je moderní adaptací klasické pohádky Zlatovláska. Když Jiřík ochutná maso kouzelného hada, jehož prostřednictvím dokáže mluvit se zvířaty, vydá se do Ostrovního království. A kde myslíte, že se Ostrovní království nachází? Samozřejmě, že v Chorvatsku. Během natáčení se ale herci příliš neohřáli. Teploty nevystoupaly nad 15 stupňů a sluníčko se ukázalo pouze výjimečně.

Robin Hood

O moderní adaptaci Robina Hooda jste už možná slyšeli. Pravděpodobně ale ne v tom pozitivním slova smyslu. Filmový štáb opět natáčel v chorvatském Dubrovníku. Během natáčení zde však vypukl požár a do historického jádra Dubrovníku byli zavlečení koně, což se samozřejmě nelíbilo místním ani turistům. Některé trasy v Dubrovníku byly dokonce kvůli natáčením zavřeny, na což si stěžovali zejména majitelé ubytovacích kapacit a restaurací. Kvůli natáčení totiž přišli o hosty i strávníky.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář