Ostrov Brač: Místo, kde se začaly psát dějiny světových staveb

Už na první pohled vás na něm zaujme jeho bělavé pobřeží vystupující z moře jako přízrak z jiného světa. Sněhobílý vápenec je pro Brač typický a díky jeho kráse a nevšednímu zbarvení se stal základním kamenem mnohých světově proslulých staveb.

Brač náhledový obrázek, pohled na město

Málokdo ví, že kámen z tohoto překrásného chorvatského ostrova zdobí například Diokleciánův palác a venkovní zdivo katedrály ve Splitu, Bílý dům ve Washingtonu nebo třeba Říšský sněm v Berlíně. Ale pěkně popořádku a nepředbíhejme.

Krásu bračského kamene objevili už staří Římané

O tom, že bračský kámen je nejen vizuálně přitažlivý, ale také skvělý stavební materiál, věděli už samotní Římané. Ti svou touhu po výstavbě měst a honosných staveb ukojili právě u bračského pobřeží, které bylo poměrně blízko tehdejšímu římskému impériu.

Brač

Na Brači tak těžili z prakticky nevyčerpatelných zásob kvalitní kámen, jímž dláždili ulice, obkládali domy nebo z něj přímo stavěli památné budovy. Nejintenzivnější těžba probíhala ve třech velkých kamenolomechRasohe, Zastražišće a Plate. Dodnes jsou tato místa turisty navštěvovaná a obdivovaná.

Bílý kámen jako dominanta bazilik i katedrál

Jak již bylo zmíněno výše, z bračského kamene byl vystavěn impozantní Diokleciánův palác, ale i většina domů v Salonách, které dnes známé spíše pod označením Solin. Kámen posloužil i k výstavbě a dekoraci slavného amfiteátru a dalších veřejných staveb.

Výjimku netvoří ani křesťanské baziliky, katedrály v Šibeniku a Trogiru a téměř všechny veřejné budovy ve Splitu. Protože je bračský kámen snadno opracovatelný, je vhodný i pro nejjemnější práce. Díky své perleťově bílé barvě po něm vzrůstala poptávka prakticky po celé Evropě, ale i za „velkou louží“.

Kámen z Brače najdete na celém světě

Stavby z kamene, který se těžil na ostrově Brač, jsou dnes rozesety prakticky po celém světě. Příkladem budiž parlament v Budapešti, Bílý dům ve Washingtonu, mnoho státních a veřejných budov v Bělehradě, hotely na černohorském pobřeží a též hotel Panorama v Praze.

Pokud se vy sami rozhodnete pro návštěvu ostrova a některého z jeho kamenolomů, mějte na paměti, že vstup do něj vám pracovníci z bezpečnostních důvodů nemusí povolit. Vždy záleží na jejich ochotě a benevolenci. Jestliže si ale z Brače budete chtít kousek kamene odnést, je možné zakoupit si některý ze zdejších suvenýrů, které jsou z bračského kamene ručně vyráběny.

Domů si můžete odvézt vázy, těžítka i svícny

Ze suvenýrů, pro jejichž výrobu byl bračský kámen použit, jsou nejoblíbenější vázy, hmoždíře, mísy, popelníky, svícny, přívěsky nebo těžítka. Tyto suvenýry ale nekoupíte pouze na Brači, ale také na okolních středodalmatských ostrovech. Pokud tedy chcete mít doma kousek kamene, díky němuž se začaly psát dějiny významných světových staveb, nyní již víte, kam během léta zamířit.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář