Památky, které nesmíte minout při návštěvě Milána

O Milánu, druhém největším italském městě, by se dalo povídat velmi dlouho a pokaždé byste se mohli na vyprávění dívat z jiného úhlu pohledu. Jednou jako milovník módy, který si nenechá ujít žádný Fashion Week, jež město hostí dvakrát ročně a zná zpaměti zdejší sídla předních italských značek – Valentino, Dolce & Gabbana, Armani, Versace, Gucci, Prada, a milion dalších. Nebo jako fotbalový fanoušek klubu AC Milan s kontroverzním předsedou Silviem Berlusconim v čele vedení. Či milovník skvělého jídla a regionální kuchyně, který nedá dopustit na místní speciality v podobě “Cotoletta alla Milanese” (obalovaný telecí řízek), “cassoela” (dušená vepřová žebírka), anebo nejznámější italský sýr – gorgonzolu!

My se ale mrkneme na Miláno čistě z pohledu turisty, který sem přijel omrknout nejvýraznější dominanty města, které na vás bafnou jako první při vyhledání jména města na internetu!

Jsou dvě věci, které musíte v Miláně za každou cenu vidět. Jinak nemůžete říct, že jste tuhle metropoli vůbec navštívili! Výhodou je, že obě pamětihodnosti jsou na jednom náměstí… :-)

Tou první je určitě obrovská římskokatolická katedrála Narození Panny Marie, neboli Duomo di Milano, která je po Bazilice svatého Petra ve Vatikánu druhou největší katedrálou na Apeninském poloostrově. A zároveň čtvrtou největší na světě. Katedrála se nachází na náměstí Piazza del Duomo přímo uprostřed Milána a zabírá prostor o délce 157 metrů a šířce 109 m. A výška hlavní lodi? Závratných 45 metrů! Zdi katedrály jsou z bílého mramoru a uvnitř objevíte nádhernou výzdobu z dob baroka a renesance.

Čím se katedrála liší od mnoha jiných, kteréMilano vás uchvátí v každém historicky významnějším městě? Mimo své velikosti, která podlomí kolena nejednomu okouzlenému cestovateli se katedrála pyšní počtem 135 věžiček, které památce dodávají punc elegance a zdobnosti, která ale nikdy nemůže sklouznout ke kýči.
Mimochodem – katedrála se začala stavět už v roce 1386 a dokončena byla v roce 1887. Přičemž poslední detaily se dodělávaly ještě v roce 1965! Vedle toho se zdá několikaletá oprava dálnice D1 jako kapka v moři, není-liž pravda? :-)

Druhou stavbou, která má význam jak historický, tak docela přelomový, co se týče architektury, je Galerie Viktora Emanuela II. (Galleria Vittorio Emanuele II.), která sousedí s katedrálou Duomo di Milano. Galerie je vlastně obrovské obchodní centrum, které bylo navrženo a postaveno v letech 1865 – 1877. Přičemž plány stavby pocházejí z roku 1861, kdy spojením států na poloostrově vznikla Itálie. Z tohoto důvodu je galerie brána jako takový politický a národní památník a připomíná ono důležité získání samostatnosti státu.

Jak si galerii vlastně představit? Jako několik obrovských zastřešených ulic. Do pasáže z jednoho směru ústí ze dvou ulic vstupy ve stylu antických triumfálních oblouků a v druhém vystupují dvě náměstí. Galerie pod jednou střechou sdružuje bezpočet obchodů, výstavních ploch, kaváren a restaurací, jimiž jsou věnována celá tři patra. Čtvrté, horní patro, je rezervováno pro byty. Mimochodem – pokud byste o ubytování právě na tomto místě hodně stáli, určitě to nebude problém. Ovšem psychicky se připravte na cenu 5 tis. za noc v období říjen/listopad a kolem 15 tis. od května.

Podle mě je ale dominantou celé stavby hlavně místo, kde se pasáže kříží. Stačí zvednout zrak nahoru a zatočí se vám hlava z osmiúhelníkové skleněné kopule ve výšce 40 m, kterou podpírají ocelové nosníky. Není divu, že na tomhle místě je permanentně dav nadšených fotografů, kteří se typickou kulatou konstrukci snaží zachytit co nejlíp!

Na co si dát ale pozor u nejnavštěvovanějších památek? Na všudypřítomné pouliční prodejce, kteří vám budou chtít vnutit cokoli předraženého, od květiny, přes obrázkový suvenýr, až po nesmyslné náramky z bavlnek. Řešení? Jasné “NO!” a odejít. Jakmile se jednou zdržíte nebo ukážete sebemenší zaváhání, už se prodejců nezbavíte.

Také buďte opatrní před samotnou katedrálou. Poměrně velkou atrakcí je tu krmení holubů, kteří jsou natolik krotcí, že vám bez problémů přistanou, na hlavě, zádech nebo na napřažené ruce. Určitě nemusím připomínat, že holubi kromě toxoplazmózy mohou přenášet i další nebezpečné nemoci, jako salmonelu, klíšťovou encefalitidu, nebo roztoče. Takže opatrně. A kdyby náhodou – okamžitě hledejte veřejná místa s umyvadly a tekoucí vodou, kterých je v centru požehnaně.

A jedno malé uklidnění nakonec. Pokud vás od návštěvy Milána odrazuje myšlenka zatraceně drahého cestování, pak vězte, že taková zpáteční letenka vyjde jednoho člověka klidně do 1200 Kč.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář