Kašperk – strašidelný hrad, který střeží Zlatou stezku

Gotický hrad Kašperk byl postaven ve 14. století na samotný příkaz císaře Karla IV. Jeho úkolem byla ochrana před Bavorskem, ochrana zlata a tzv. Zlaté stezky, tato stezka byla obchodní a spojovala Čechy s Podunají. Touto cestou se přepravovalo zlato, sůl, koření a další důležité věci pro přežití. Celý hrad je opevněn a stojí na vrcholku kopce Ždánova, odkud je nádherný výhled do okolí.

Hrad Kašperk

Karel IV. dal příkaz k postavení hradu v roce 1356, od té doby střežil hrad Kašperk okolní vesnice. Mezi lety měnil majitele a správce, protože docházely peníze na častou údržbu a cesta do hradu byla obtížná, od 16. století se Kašperk stává zpustlým a neudržovaným. Od roku 1616 patří hrad do správy městu Kašperské hory, součástí je do dnes. Nejvýznamnější rekonstrukce přišla až v 70. letech 20. století.

Jak se na Kašperk dostanete?

Hrad Kašperk leží na Šumavě v okolí Kašperských hor. Autem se můžete v pohodě dostat až na parkoviště vzdálené cca 1200 metrů od hradu. Pro hendikepované dokonce správa hradu nabízí malé parkoviště přímo u hradu. Kdo si chce udělat delší procházku, může se vydat několika různými stezkami, které vedou od města Kašperské hory. Do tohoto městečka se dostanete autobusem například ze Strakonic, Vimperku nebo Klatov, jezdí po celý den. Poté vás čeká zhruba 1,5 hodiny procházka. S kočárky budete mít během cesty trochu problém, proto je lepší vyjet až k hradu a poté se vydat na menší procházku kolem Kašperku.

Otevírací doba a další užitečné informace

Tak jako většina hradů a zámků v České republice je i Kašperk otevřen od dubna do října. V červenci a srpnu je otevírací doba nejdelší a to od 9:30 do 18 hodin, v těchto měsících je hrad zpřístupněn každý den. Ostatní měsíce mají otevřeno mimo pondělí.

Otevírací doba

Kašperk má v nabídce dvě hlavní prohlídkové trasy a další dvě trasy určené především pro děti. První trasa pojednává o architektuře hradu a celé historii, vstupné je 90 Kč. Druhá trasa vám umožní nahlédnout do intimního tajemství života na hradě, vstupné je také 90 Kč. Kombinace těchto dvou tras je možná za 140 Kč. Dětská prohlídka – staň se princem nebo princeznou, je určena pro děti od 6 do 11 let, jedná se o interaktivní dobrodružství jak se žilo na hradě, ukázka výzbroje, hraček a další nezbytné věci, které musí každý princ a princezna zvládat a umět. Vhodné pro skupiny i jednotlivce, každý den o prázdninách kromě pondělí od 13 hodin.

Kašperk

Nenechte si ujít aneb akce po celý rok

Hrad Kašperk nabízí nejenom denní prohlídky, ale také tajemné noční prohlídky okolí hradu a zvláštní místnosti, které hrad skrývá. Každý rok je na hradě konána divadelní hra, která vás díky středověkému duchu hradu vtáhne do děje. Od 28.12. do 1.1. se na hradě Kašperk konají speciální zimní prohlídky. Na většinu svátků v roce se můžete těšit, hrad Kašperk nabízí zajímavé doprovodné programy, ukázku řemesel a život na hradě. Každý rok pořádá Kašperk pozorování noční oblohy. Více se dozvíte na www.kasperk.cz

A co to strašidlo?

Hrad Kašperk je opředen tajemstvím a ne málo lidí zde vidělo bílé strašidlo, které se pohybuje po zdech. Proto je dobré se za soumraku hradu vyhýbat. Říká se, že v lesích kolem Kašperku žije Lesní matka, která hodné děti chrání a zlé lidi trestá. Dejte si pozor, nikdy nevíte kdy na strašidlo narazíte.

Krásný pohled na lesy pod Kašperkem

Zajímavá místa v okolí Kašperku

Kašperk patří do tzv. Šumavského trojhradí, spolu s Velharticemi a Rábím. Jedná se o volné sdružení tří hradů, které jsou kousek od sebe. Poselstvím tohoto spolku je přiblížit život na šumavských hradech a ukázat lidem krásy přírody. Kam se ještě podívat? Do Strakonic, Vimperka, Klatov nebo do legendárních Hoštic u Volyně, kde vznikla trilogie od Z. Trošky Slunce, seno…

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář