Jak postupovat krok za krokem, když se rozhodnete cestovat letadlem se psem nebo kočkou

Rozhodli jste se vyrazit na cesty se psem nebo kočkou? Pak byste měli vědět, co vás všechno čeká a nemine. Cestování letadlem s domácím mazlíčkem s sebou nese svá úskalí, pokud ale ještě před odletem vyřídíte všechny důležité náležitosti, bude pro vás cesta o poznání snazší.

Titulek: Jak postupovat, když se rozhodnete cestovat letadlem se psem nebo kočkou

Alternativní popis: Cestování letadlem se psem nebo kočkou

Co zařídit ještě před odletem?

Všeobecně platná pravidla pro cestování se zvířaty neexistují. Své vlastní podmínky si stanoví každá letecká společnost a země, do které cestujete. Proto si ze všeho nejdříve ještě před samotnou koupí letenky dobře nastudujte aktuální a podrobné informace na stránkách Státní veterinární správy ČR, kde zjistíte, zda vůbec můžete do dané země přiletět se psem či kočkou.

Dále se obraťte na leteckou společnost, s níž cestujete, a ověřte si, jestli zvířata vůbec přepravuje, a pokud ano, tak za jakých podmínek. Za každý směr jízdy je obvykle účtován poplatek. U jednotlivých aerolinek se také mohou lišit parametry přepravního boxu nebo požadavky na veterinární ošetření. Všechny tyto informace většinou najdete na internetových stránkách příslušné aerolinky. Až poté si letenku rezervujte a samozřejmě leteckou společnost předem informujte o tom, že s vámi poletí pes či kočka. Výhodné je také, když si rovnou necháte přepravu zvířete potvrdit, čímž se vyhnete stresové situaci při odbavování.

Neméně důležité jsou veterinářem potvrzené doklady vašeho pejska nebo kočky. Zvíře musí být označeno platným čipem nebo tetováním a musí být naočkováno proti vzteklině. Někdy jsou dokonce nutná i další očkování nebo různá odčervení proti parazitům, na něž se běžně v České republice neočkuje. Očkování řešte s dostatečným předstihem, neboť po některém očkování nelze hned vycestovat, ale musí uběhnout určitá doba. Další časový limit představuje potvrzení veterináře o očkování, které má také určitou platnost.

Titulek: Zvířata letadlem cestují jako kabinové nebo odbavené zavazadlo

Alternativní popis: Zvíře na palubě letadla

Jak zjistit, zda pes či kočka bude cestovat v kabině letadla, nebo v nákladovém prostoru?

Zvířata na palubě letadla cestují buď jako kabinové zavazadlo, anebo v nákladovém prostoru. Oba způsoby mají svá pravidla, která se mohou opět u různých společností lišit. Například u ČSA mohou v kabině cestovat pouze pes, kočka, králík nebo činčila, a to v uzavíratelném boxu s pevným a nepropustným dnem o rozměrech 43 × 30 × 27 cm. Celková váha přepravky přitom nesmí činit více než 8 kg. Pokud hmotnost překračuje, je nutné zvíře odbavit. Tyto údaje si je proto potřeba před cestou ověřit u daného dopravce. Výjimku dále tvoří policejní, záchranářští či asistenční psi.

Příprava pejska nebo kočičky na let a důležité informace na závěr

Kromě výše uvedených informací byste při cestování letadlem měli dbát i na pohodu svého mazlíčka. Některá zvířata totiž mohou na cestu letadlem reagovat podrážděně nebo naopak sklíčeně. Sedativa se ale nedoporučují. Mnohem lepší je sáhnout po bylinných uklidňujících přípravcích, které neovlivní fyzické funkce zvířete.

Stejnou péči věnujte výběru plastové misky. Ta by měla být nejlépe se zahnutým okrajem, díky němuž se snadno připevní na dvířka přepravky. Některé aerolinky také vyžadují, aby bylo možné misku plnit zvenčí.

Dále před odletem pejska samozřejmě vyvenčete a nechte proběhnout. S sebou si zabalte lahev s vodou a zvíře těsně před odletem nekrmte. Přepravku čitelně označte a zkontrolujte si, zda máte platný mezinárodní pas a veterinární potvrzení o očkování. Na letiště se vypravte o hodinu dříve než obvykle z toho důvodu, abyste se vyhnuli spěchu při odbavování.

A ačkoliv dnes cestování se zvířaty není nemožné, vyžaduje opravdu hodně příprav, peněz a domlouvání. Proto pokud letíte na kratší dovolenou a máte možnost svěřit svého psa nebo kočku někomu ze svých blízkých, není nad to této možnosti využít a ušetřit tak sebe i zvíře stresu.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář