Poznejte krásnou Budapešť za jeden den

Budapešť je krásným městem plným úchvatných památek, malebných uliček, okouzlujících kaváren a restaurací i jedinečných odpočinkových míst. Výborná je také její poloha v centrální části Maďarska zajišťující snadnou a rychlou dostupnost z České republiky. V Budapešti se můžete zastavit cestou na nebo z dovolené či zde můžete strávit odpočinkový a poznávací víkend. V Budapešti je toho tolik k vidění, že žádný čas vyhrazený k návštěvě města není dost dlouhý. I za jediný den toho ale můžete vidět mnoho. Stačí si jen dobře zorganizovat svůj čas a nesnažit se stihnout vše. Podívejte se na seznam památek a zajímavých míst, které podle nás patří mezi ty, jejichž návštěva je takřka povinností.

Ikonická tramvaj v Budapešti

Dopolední památky na Dunaji

Pokud máte pro návštěvu města omezený čas, je více než žádoucí vybírat památky nacházející se co nejblíže u sebe. V Budapešti je to uzpůsobeno přímo ukázkově. Řada památek, dle mého názoru těch nejkrásnějších, se nachází přímo v centru města po obou březích řeky Dunaj. Zvládnete je tak téměř všechny během poměrně krátké doby.

Parlament

Dominantu a symbol Budapešti i celého Maďarska tvoří krásná budova parlamentu zvaná Országház, která patří mezi nejkrásnější a nejstarší vládní budovy v Evropě. Jedná se o velmi monumentální a bohatě zdobenou budovu s novorenesanční kopulí, jejíž stavba byla dokončena v roce 1904. Sídlo maďarského parlamentu můžete najít přímo na nábřeží řeky Dunaj. Krásný výhled na celý komplex se vám naskytne z náměstí Batthyány tér ležícího na druhé straně řeky. Pokud si rádi najdete čas na šálek lahodné kávy, můžete se zastavit v některé z kaváren sídlících v ulici Kossuth Lajos Tér, která vede podél budovy parlamentu. V místních kavárnách si můžete dopřát chvíli odpočinku doplněnou chutným občerstvením i jedinečným výhledem.

Krásná budova parlamentu
Krásná budova parlamentu
Na kávičce u parlamentu
Na kávičce u parlamentu

Budínský hrad

Naproti parlamentu, tedy na pravém břehu Dunaje, leží Hradní vrch Várhegy s krásným Budínským hradem. Dřívější monumentální sídlo uherských šlechticů je dnes velmi vyhledávaným turistickým cílem, protože z vrchu, na němž hrad leží, je krásný výhled na parlament i další části města. Samotný hrad je impozantní stavbou pocházející z 13. století. Díky následným úpravám je hrad doslova přehlídkou nejrůznějších architektonických stylů a určitě stojí za návštěvu.

Výhled z Hradního vrchu
Výhled z Hradního vrchu

Rybářská bašta

Na již zmíněném Hradním vrchu Várhegy leží ještě jedna zajímavá stavba. Je jí neogotická a neorománská Rybářská bašta pocházející z přelomu 19. a 20. století. Rybářská bašta ležící na vyvýšenině nad městem rovněž nabízí krásný panoramatický výhled na město. Navíc se jedná o opravdu krásné místo plné bílých věžiček se špičatými stříškami, které působí jako z pohádky.

Jedna z věžiček Rybářské bašty
Jedna z věžiček Rybářské bašty

Hudební fontána

Naší poslední dopolední zastávkou se stala hudební fontána na Markétině ostrově. Od ostatních památek leží sice o něco dál, než bychom v takto nabitém programu potřebovali, její návštěva ale určitě stojí za to. Snadno se sem můžete nechat dovézt městskou hromadnou dopravou a ušetřit tak drahocenné minuty. Fontána po celý den předvádí neuvěřitelné představení plné hudby, tance a ve večerních hodinách i barev. Je navíc obklopena krásným parkem, který přímo vyzývá k posezení v trávě a příjemnému odpočinku. Na ten ale není čas, pokud toho chcete vidět víc.

Odpolední porce zážitků

Poté, co jsme si dali k obědu rychlou bagetu v budapešťské pobočce Subway, jsme se vydali vstříc památkám, jejichž návštěvu jsme si nechali na odpoledne. Oběd v restauraci jsme vynechali, protože nebyl čas ztrácet čas a my usoudili, že do restaurace můžeme každý den, zatímco Budapešť v nejbližší době pravděpodobně nenavštívíme. A co jsme si tedy nechali na odpoledne?

Náměstí Hrdinů

Odpoledne jsme se přesunuli od Dunaje k tomuto nádhernému náměstí, které nás na první pohled dokonale uchvátilo. Dominantou náměstí je krásný Památník Tisíciletí, jenž je tvořen téměř 40 metrů vysokým sloupem, na jehož vrcholu se tyčí socha anděla i dalšími o poznání nižšími sloupy a sochami. Hlavní sloup je obklopen sochami koní, jejichž hřbety se mezi turisty posilněnými pivem, či oblíbeným vínem Tokaji staly oblíbeným místem pro vytvoření výletního „selfíčka“. Pokud však nechcete riskovat pád z několika metrů a ani netoužíte po tučné pokutě, raději se spolu s ostatními rozumnými jedinci vyfoťte před památníkem.

Náměstí hrdinů, Budapešť
Náměstí Hrdinů

Hrad Vajdahunyad

Jen pár kroků od náměstí Hrdinů leží malebný městský park, v jehož lůně je na břehu jezera “ukryt” zajímavý hrad Vajdahunyad. Hrad byl původně postaven v roce 1896, aby sloužil jako kulisa k oslavám milénia. Lidem se naštěstí natolik zalíbil, že byl počátkem 20. stoletím přestavěn na trvalou stavbu a my jej zde můžete obdivovat i dnes. Hrad i přilehlý park jsou oblíbeným místem pro pořádání různých kulturních akcí. V srpnu, kdy jsme Budapešť navštívili, se zde konaly tématické slavnosti, na nichž jsme měli možnost ochutnat nejen tradiční maďarské pochutiny, ale také české pivo, které zde bylo nabízeno jako jediný alkoholický nápoj. Došli jsme tedy k názoru, že v Maďarsku vědí, co je dobré.

Hrad Vajdahunyad
Hrad Vajdahunyad
Jedna z hradních kaplí
Jedna z hradních kaplí

Lázeňská relaxace

Pokud se vám podaří ušetřit trochu času, určitě byste neměli vynechat návštěvu tradičních maďarských lázní. V našem případě byl čas neúprosný (možná za to mohlo časté posedávání v kavárnách a parcích), takže osobní zkušenost bohužel nemáme. Z vyprávění ale víme, že to určitě stojí za to. V celé Budapešti totiž Vyvěrá více než sto pramenů, jejichž léčivé účinky můžete okusit v několika lázeňských zařízeních. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější z nich patří lázně Király fungující již od 16. století. Pravděpodobně neexistuje lepší způsob, jak završit návštěvu úchvatné Budapešti, než jakým je právě návštěva místních lázní.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Komentářů u “Poznejte krásnou Budapešť za jeden den”: 2

Přidat komentář