Na Slovensko do hor? Zkuste Malou Fatru, alternativu k Tatrám

Mimo hojně navštěvovaných Tater se na Slovensku nacházejí i další, neméně krásná pohoří, jejichž přechod lze uskutečnit i s krosnou a spaním „na divoko“. Jedno z nich vám představíme i v tomto článku. Budeme se v něm věnovat Malé Fatře, jedné ze slovenských horských perel.

Jaké hory zvolit?

Když je řeč o slovenských horách, většině z nás se rovnou vybaví Vysoké či Nízké Tatry. Ty jsou sice opravdu nádherné, tamější výstupy jsou však poměrně náročné a vyžadují alespoň základní trénink. Pokud se navíc rozhodnete spát ve stanu a nést si všechny věci na zádech, je tento výlet takřka neuskutečnitelný. Mimo jiné také proto, že v tatranském národním parku nelze bivakovat. Za porušení tohoto zákazu můžete dostat poměrně vysokou pokutu a noční bloudění po horách poté, co vás hlídač vykáže z vašeho stanoviště, také určitě není nic příjemného. Naštěstí pro nás se na Slovensku nacházejí i další, neméně krásná pohoří, jejichž přechod lze uskutečnit i s krosnou a spaním „na divoko“. Jedno z nich vám představíme i v tomto článku. Budeme se v něm věnovat Malé Fatře, jedné ze slovenských horských perel.

Pohled na vrcholky Malé Fatry

Všechny cesty vedou do Ružomberoka

Ať už jsme se vypravovali do Malé nebo Velké Fatry či na výlet ke Štrbskému plesu, vždy byl naším výchozím bodem Ružomberok. Odtud totiž vyjíždějí vlaky a autobusy, které vás k vašemu horskému cíli přiblíží. Do Ružomberoka jede přímo z Prahy vlak společnosti RegioJet, který nabízí velmi dobrý komfort i nejrůznější pochoutky za super ceny. V případě Malé Fatry by se dalo vystoupit i na zastávce před Ružomberokem, v Lúčce. My jsme však měli v Ružomberoku sraz se zbývajícími členy naší výpravy, proto jsme vlak opouštěli až zde.

Malá neznamená nízká, připravte se na převýšení

Malá Fatra je nádherným slovenským pohořím, jehož návštěva určitě stojí za to. Nenechte se zmást názvem tohoto pohoří. Přídavné jméno „malá“ neoznačuje výšku vrcholů, ale celkovou rozlohu. Pokud se tedy domníváte, že půjdete víceméně po rovince, budete zřejmě nemile překvapeni. Přechod Malé Fatry totiž více než cokoliv jiného připomíná houpačku – chvíli jdete nahoru, poté následuje prudký sestup a takto pořád dokola. Krásné výhledy, které se vám během cesty naskytnou, však určitě stojí za absolvování této občas celkem náročné výpravy.

Výhled na vrcholy Malé Fatry
Výhled na vrcholy Malé Fatry

Třídenní přechod Malé Fatry

Malá Fatra je obklopena několika vesnicemi, v nichž lze výstup zahájit. Řada návštěvníků Malé Fatry volí jako nástupní bod vesničku Terchová. Zde se nachází lanovka, která vás vyveze až do výšky 1490 nadmořských metrů a ušetří vás tak několikakilometrového stoupání.

Den první začíná – jak jinak – v Ružomberoku

My jsme se však rozhodli pro pěší výstup a naši cestu jsme zahájili v malebné horské vesnice Šútovo, kam nás zavezl osobní vlak jedoucí z již zmíněného Ružomberoka. Odtud jsme absolvovali přibližně tříhodinový výstup k Chatě pod Chlebom, která se stala naší první zastávkou. Jednalo se o poměrně náročnou cestu, kdy jsme na několika málo kilometrech museli překonat více než tisíc výškových metrů. U Chaty pod Chlebom se nachází bivakovací plocha, kde si lze zdarma postavit stany. Za příplatek je poté možné přespat přímo v chatě. Pokud si s sebou nenesete jídlo, můžete si v chatě zakoupit teplá i studená jídla a samozřejmě také alkoholické či nealkoholické nápoje.

Stoupání k Chatě pod Chlebom
Stoupání k Chatě pod Chlebom

Den druhý, kopcovitá krajina v plné parádě

Druhý den začala ona pověstná série stoupání a klesání, o níž jsme se dočetli všude na internetu. Prvním vrcholem, který jsme zdolali, byla rovnou nejvyšší hora Malé Fatry, Velký Kriváň, tyčící se do výšky 1709 metrů. Po něm následovalo několik více či méně vysokých vrcholů, za nimiž na nás čekal Malý Kriváň. Zde se opět nenechte zmást jeho názvem. Malý Kriváň je totiž „jen“ o 38 metrů nižší než ten Velký. Po této hoře by normálně bylo nutné absolvovat ještě několik vrcholů, včetně hory Suchý. My jsme však již měli stoupání dost, proto jsme se rozhodli kopce obejít po žluté turistické trase.

Výhled z Velkého Kriváně
Výhled z Velkého Kriváně

Po Malém Kriváni tedy následovala první část našeho finálního sestupu. Poslední zastávkou druhého dne se pro nás stala Chata pod Suchým. I zde jsme našli bivakovací plochu, na níž jsme mohli postavit své stany. Chata pod Suchým je vyhlášená svou chutnou slovenskou kuchyní, a my můžeme jen potvrdit, že pověsti nelžou. Halušky i guláš měli vskutku prvotřídní.

Ranní návštěva u Chaty pod Suchým
Ranní návštěva u Chaty pod Suchým

Den třetí, příjemné klesání doprovázené nepříjemným deštěm

Na poslední den už bylo v plánu jen klesání do cíle naší cesty, kterým byla vesnička Nezbudská Lúčka. Klesání bylo poměrně prudké a ve spojení s vytrvalým deštěm, který nás cestou potkal, bylo chvílemi opravdu velmi dobrodružné. Během cesty jsme si udělali krátkou zastávku na zřícenině Starý hrad, z níž je nádherný výhled na řeku Váh klikatící se v údolí. Od hradu už to byla opravdu jen chvilička do Nezbudské Lúčky, odkud nás vlak zavezl zpět do Ružomberoka.

Výhled ze zříceniny Starý hrad
Výhled ze zříceniny Starý hrad

Přechod Malé Fatry je krásným zážitkem. Vzhledem k poměrně krátkým úsekům, které na jednotlivé dny vycházejí, je tento trek určen pro všechny, kteří se rádi kochají krásnou krajinou a jejichž cílem není naběhat desítky kilometrů denně. Celý trek lze absolvovat se stany a vlastním jídlem, pokud si však chcete odlehčit batoh, obejdete se bez obojího. V obou chatách je totiž možné zajistit ubytování (určitě doporučujeme rezervaci předem), zakoupit občerstvení či si natočit pitnou vodu.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář