Za zážitky do Krkonoš – bouda Dvoračky a okolí

Zajímavým tipem na výlet do českých hor jsou Dvoračky. Dvoračky (německy Hofbaude) jsou hojně navštěvovanou křižovatkou turistických cest v Západních Krkonoších. Leží v nadmořské výšce 1.140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel.

Do Dvoraček můžete přijít z několika směrů. První z nich, nejméně náročná, je 4 kilometrová cesta po modré z Rokytnice nad Jizerou kolem Huťského vodopádu, druhá je 6-ti kilometrová cesta po žluté z osady Rezek kolem Vlčího hřebene. Třetí zelená trasa je určena už pro zdatnější turisty a vyráží z Harrachova přes rozcestí Ručičky, její délka je 7,5 km. Poslední a nejdelší možností, jak se dostat na Dvoračky, je červená stezka ze Špindlerova Mlýna přes Vrbatovo návrší, kolem Kotle a Růženčiny zahrádky. Tato trasa měří 11 km a stává se tak už příjemnou túrou na celý den. Dále kolem Dvoraček stoupá jedna z nejstarších stezek pod názvem Česká, která byla známá už v 10. století. Prochází Rokytnicí n. J. a přes Labskou louku pokračuje dál do Slezska.

Pohled na boudu Dvoračky

Trocha historie

Dvoračky jsou velmi stará bouda, původně postavena jako horská zemědělská usedlost. Nyní nově opravena a rozšířena ještě o horský hotel Štumpovka. Rozlehlé okolní lučiny s hustou travou umožnili v dřívějších dobách chov dobytka. Původní horská bouda byla založena v letech 1707 – 1708 jako tzv. Rokytenské dvorské boudy rodinou Schierovou. V březnu 1893 vyhořela a spáleniště koupil hrabě Harrach a přestavěl ho na hostinec. Dvoračky do dnešní podoby přestavěla rodina Půhonných, která boudu vlastní. Na okolních loukách můžete najít vzácné rostliny Krkonoš, jako jsou arniky, hořce a mnoho dalších. Bouda je hojně navštěvována, a to i v zimě. Přímo na Dvoračkách se můžete ubytovat ve dvou až šesti lůžkových pokojích, jsou tak vhodným místem pro přespání při dvoudenním putovním výletu. Příjemné ubytování, výborná strava a možnost relaxace po náročném dni přijde vždy vhod.

Dvoračky – turistická známka č.22

Dvoračky jsou příjemným místem ke krátkému odpočinku před dalším pokračováním po turistických trasách, které vedou po hřebenech Krkonoš. Ideální místo k posezení a pokochání se výhledem po okolí. V hostinci můžete ochutnat místní horské speciality, spolu s vyhlášeným domácím pečivem z pekárny, které se podává k dršťkové polévce. Pro sběratele je zde možnost zakoupení turistické známky č.22 – Dvoračky. Přijměte naše pozvání k návštěvě horské boudy Dvoračky a můžete se kochat krásným výhledy na Západní Krkonoše. Při dobrém počasí lze dohlédnout až na vrchol Ještěd u Liberce.

V létě i v zimě…

Přes Dvoračky vedou rozsáhle turistické, ale i běžecké trasy, které tak nabízejí spoustu možností, jak trávit volný čas v zimě v Krkonoších. Na hřebenech Krkonoš se v jarních, letních a podzimních měsích můžete věnovat nejen turistice, ale také v dnešní době velmi oblíbenému nordic walkingu a cyklistice. V blízkosti se nachází lanová dráha Horní domky s možnosti travního lyžování, terénních koloběžek a bike parkem. Po méně náročné a klidnější povahy je přichází v úvahu houbaření a sběr lesních plodů. I v zimě jsou Dvoračky krásným místem pro dovolenou. U hotelu je přímo umístěn lyžařský vlek dlouhý 350m. Je tak ideálním místem pro naučení jízdy na lyžích, tak na snowboardu. Pro náročnější se v bezprostřední  blízkosti Dvoraček nachází skiareál Horní domky. Nabízí dvě 4-sedačkové lanové dráhy a 7 lyžařských vleků spolu s výborně upravenými sjezdovými tratěmi. Pro snowboardisty je vybudován kvalitní snowpark. Samozřejmostí je lyžařská škola, servis lyží i snowboardů a půjčovny. I pro milovníky běžecké stopy jsou Dvoračky zajímavým bodem pro jejich výplety. Z Dvoraček je přímá cesta s napojením na Krkonošskou běžeckou magistrálu. Navštivte nejnavštěvovanější turistickou křižovatku Západních Krkonoš a doplňte si turistickou známku do své sbírky.

 

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář