10 nejbezpečnějších měst světa

policejní auto na dálnici, v pozadí mrakodrapy

Dnešní doba nám umožňuje objevovat svět tak jako nikdy předtím. S tím samozřejmě stoupl i zájem navštěvovat země exotické, ve kterých nemusí být právě bezpečno. Před vycestováním bychom tedy měli obětovat chvilku času průzkumem dané destinace i z pohledu bezpečnosti. K tomu vám může skvěle posloužit náš článek, kde najdete 10 velkoměst světa, která se nemusíte bát navštívit.

Na začátku je třeba upozornit na to, že seznam měst vznikl 11. 2. 2019 s využitím dat databáze Numbeo, jejíž údaje se mění každý den s ohledem na statistiky. Hodnocení se tak může s odstupem času mírně měnit.

10. Basilej, Švýcarsko

Basilej v noci

Basilej leží na hranicích s Francií a Německem a je druhým největším městem Švýcarska. Každoročně se umisťuje v TOP desítce nejbezpečnějších měst světa, a to prakticky vždy před jejím domovským konkurentem Curychem. Podniknout výlet do Basileje stojí za to, neboť je zde stále co objevovat. Více jak dvě desítky muzeí vypovídají o tom, že Basilej je historicky i kulturně bohaté město. Kromě toho po celý rok hostí několik akcí a festivalů, včetně BaselWorld, největšího šperkařského a hodinářského veletrhu na světě.

9. Irvine, Kalifornie

Irvine je město, které se pře s Basilejí o lepší příčku. Zároveň jde o nejbezpečnější město nad 100 000 obyvatel v Americe. Další americké město je až na 41. příčce a jedná se o Salt Lake City v Utahu. Irvine je poklidné město v jižní části státu Kalifornie, které je skvělým místem pro relaxaci a odpočinek. Na jihozápadě se nachází úžasná pláž Newport, která je proslulá svým nádherným výhledem na moře. Pokud se ale zrovna nechcete dívat na vlny, lze zde navštívit galerie, parky a řadu skvělých restaurací.

8. Dubaj, Spojené arabské emiráty

Mlha v Dubaji, ze které vystudují mrakodrapy, pohled z letadla

Dubaj neustále posouvá hranice, co se architektury a technologií týče. Je domovem nejvyšší budovy světa, která se jmenuje Burdž Chalífa a kterou opravdu stojí za to vidět na vlastní oči. Dubaj je také proslulý jako obchodní ráj a přepychové město, kde na každém kroku narazíte na fascinující budovy a špičkové hotely.

7. Mnichov, Německo

Sedmé místo právoplatně patří německému městu Mnichov, ve kterém již na první pohled vládne pořádek. Pokud jste na cestě za poznáním krás Německa, měl by být Mnichov vaší povinnou zastávkou. Některá muzea a památky jsou dokonce považovány za kvalitnější než ty, které se nachází v Berlíně. Není tedy divu, že zde sídlí mnoho univerzit a národních společností.

6. Tokio, Japonsko

Kanál v Tokiu s kvetoucími sakurami

Japonské hlavní město Tokio se dělí na dvě desítky okresů, z nichž každý má svůj vlastní charakter. Všechny čtvrti jsou proslulé dechberoucím nočním životem a obrovským množstvím restaurací a podniků. Neustálým vývojem technologií se Tokio snaží o co nejlepší přípravu na pořádání letních olympijských her v roce 2020.

TIP na čtení: TOP 5 měst pro ideálních život

5. Tchaj-pej, Tchaj-wan

Tchaj-pej je jedním z nejúžasnějších měst na světě. Krásný výhled na celé město se vám naskytne při pohledu z Tchaj-pej 101, mrakodrapu, který se stále drží v první desítce nejvyšších budov světa. Nachází se zde ale také spousta krásných chrámů, památek a galerií. Za návštěvu rozhodně stojí Národní palácové muzeum, kde naleznete jednu z nejvýznamnějších svírek čínských císařských artefaktů na světě.

4. Ósaka, Japonsko

Ósaka je další japonské město, kde se můžete cítit opravdu bezpečně a zároveň si užívat skvělé jídlo, nápoje a rušný noční život. Dominantou města je stejnojmenný hrad, ke kterému je připojen nádherný park a muzeum, kde si můžete prohlédnout samurajskou zbroj a další historické předměty. Kromě celé řady muzeí zde můžete navštívit nejlepší japonské akvárium Kaijúkan či tematický park Universal Studios Japan, které zaujme všechny filmové nadšence.

3. Québec, Kanada

Starý hrad v Québecu

Město Québec je jedno z mála měst v severní Americe, které ještě mají své původní městské hradby (všechny ostatní jsou v Mexiku nebo Karibiku). Z toho důvodu se také řadí k nejromantičtějším městům na světě. Stará část města navíc byla jmenována organizací UNESCO za světové dědictví.

2. Dauhá, Katar

Dauhá je multikulturní město, jehož počet obyvatel rok od roku závratně narůstá. Své návštěvníky ohromuje malebnou architekturou a četnými kulturními zařízeními. Pod okouzlujícími mrakodrapy se rozprostírají písečné pláže, přístav a rušné bulváry. Zajímavostí města je Muzeum islámského umění, které navrhl čínsko-americký architekt I. M. Pei, jenž se nechal inspirovat tradiční islámskou kulturou. Muzeum je pětipatrové a zahrnuje mistrovská díla islámského umění, včetně raných islámských knih a arabské kaligrafie.

1. Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Mešita v Abú Dhabí

Abú Dhabí je velkoměsto, které doslova roste pod očima podobně jako známější Dubaj. Známé je pro své supermoderní stavby a výjimečnou architekturu. Pokud se jej chystáte navštívit, zavítat byste rozhodně měli do mešity šejka Zaeyda, jež je vystavěna z blyštivého bílého mramoru a polodrahokamů. A ačkoliv je Abú Dhabí hlavním městem, je až po Dubaji druhé nejlidnatější na území Spojených arabských emirátů.

A jak si vzhledem k bezpečnosti ve světě vedou česká či slovenská města? Praha se každoročně umisťuje v TOP 50 nejbezpečnějších měst na světě. Aktuálně zaujímá 47. příčku a hned v závěsu je Brno, které obsadilo příčku 51. Bratislava si nevede tak dobře jako česká města. V současnosti se nachází až na 72. místě.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář