5 nejzajímavějších památek Chorvatska: Znáte je všechny?

Chorvatsko je proslulé nejen díky své přenádherné přírodě a tyrkysovému moři, ale také díky pohostinnosti místních, lahodnému vínu, domácím specialitám a památkám. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které se vyplatí během dovolené poctít návštěvou.

1. Historické centrum Dubrovníku

Dubrovník budete pravděpodobně znát z různých filmů, ale i seriálů (například Hra o trůny). Toto kouzelné místo však nefascinuje pouze filmaře, ale především turisty. Dubrovník je právem pokládán za jedno z nejkrásnějších historických míst Středomoří. Součástí města jsou nejen malebné kavárničky a taverny, ale i nespočet historicky a kulturně významných staveb.

Dubrovník

2. Červené a modré jezero

Makarská riviéra je proslulá svými přenádhernými plážemi, průzračně čistým mořem, ale i vysokou kvalitou ubytovacích kapacit. Jakmile vás ale polehávání na plážích přestane bavit, vydejte se na průzkum okolních přírodních krás. Jednou z nich je i červené a modré jezero, které najdete nedaleko městečka Imotski. Modré jezero představuje propast, kterou obklopují skály dosahující až 200 metrů. Jezero hraje všemi barvami – od tyrkysové, až po královskou modř. To červené jezero sice nehraje odstíny červené, jeho barva však evokuje starý olej nebo naftu. V kombinaci s okolními žlutorudými skalisky jde však o jedinečnou podívanou.

3. Pevnost Klis

Mohutná a působivá pevnost Klis stojí v širokém sedle mezi pohořími Kozjak a Mosor. Její součástí bylo díky Benátčanům i sídlo providura- benátského správce, arzenál a katolický kostel. Pevnost samozřejmě prošla mnoha moderními a bezpečnostními úpravami aby mohla o několik let později přivítat první turisty a návštěvníky. K pevnosti se dostanete jednoduše vozem, který je možno zanechat na blízkém parkovišti. Užijte si jedinečný výhled z hradeb, kdy budete mít město Split doslova jako na dlani.

4. Primoštenské vinohrady

Kromě historických staveb a přírodních krás si na své přijdou i milovníci kvalitního vína. Proslulé primoštenské vinohrady najdete jižním směrem od letoviska Primošten, v lokalitě Bucavac. Ta proslula zejména pěstováním odrůdy babić, která zde patří k těm vůbec nejchutnějším a nejoblíbenějším. Vinice při výhledu z výšky připomíná nespočet šachovnicových políček, které jsou osázeny hustou sítí vinné révy. Avšak pozor! Chorvati pijí víno doslova jako vodu a pro nás mohou být některé druhy nečekaně silné.

5. Národní park Kornati

Pokud budete dovolenou trávit v Zadaru, nenechte si ujít jedinečnou možnost návštěvy národního parku Kornati. Holé ostrůvky připomínající homole z třtinového cukru fascinují turisty, celebrity, ale i vysoké státníky již od nepaměti. Součástí souostroví je 89 vápencovitých ostrůvků či větších ostrovů. Pokud se vám podaří získat oprávnění k potápění od správců parku, pak zažijete skutečnou euforii. Moře okolo kornatských ostrovů kypí životem a je doslovným rájem pro začínající i zkušené potápěče.

Kornati park

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář