Historie krásného Dubrovníku a jeho významné památky

Dubrovník - pohled na pevnost

Nejpoutavější, krásná a zajímavá místa jsou zapsána na listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Na světě jich je opravdu mnoho. Mezi ně také patří opevněné město Dubrovník, které je symbolem Dalmácie a okouzluje již po staletí svou nebývalou harmonií barev a architektury. Lemuje jej dlouhá a mohutná hradební zeď, která byla vybudována mezi 13. a 16. stoletím. Doslova vévodí přístavu a obklopuje úžasnou spleť strmých uliček s malebnými fasádami. Nádherná, sluncem zalitá náměstí, mnoho kostelů a osvěžující voda fontán. Architektura města se stopou časů, kdy byl Dubrovník pod nadvládou Byzance a pak i Benátek.

Historie Dubrovníku

Město bylo založeno uprchlíky ze zničeného Epidauru začátkem 7. století, kteří se usídlili na ostrově Ragusium naproti budoucí slovanské osadě Dubrava. Ve 12. století byla místa propojena zasypáním kanálu s názvem Dubrovník, tam kde vede hlavní ulice Stradun. Ve 14. století byl městskou republikou a vzorem demokracie i svobody. V 15. a 16. století byl obchodní a námořní velmocí. Přesun obchodu a mořeplavby mimo Středozemí nastal po katastrofálním zemětřesení v roce 1667, kdy ze 40 000 obyvatel přežilo jen 600 lidí. Formálně zanikla Dubrovnická republika v roce 1808 v rámci Napoleonova tažení. V době vlastenecké války v letech 1991–1992 bylo město značně poškozeno při bombardování. Obnovu financovala především organizace UNESCO.

Dubrovník - pohled na město

Dubrovník a památky

Unikátní světovou památkou je Dubrovnický fortifikační systém z 8. až 17. století. Propracovaný systém hradebních zdí s věžemi, tvrzemi a pevnostmi s dvěma vstupy z pevniny z Pile a Ploče a dvěma z mořské strany. Nejmasivnější je válcová věž Minčeta, další známé pevnosti jsou Revelín, Bokar, samostatná pevnost Lovrijenac a pevnost sv. Jana (Svieti Ivan) u přístavu. Téměř celé hradby 1940 metrů dlouhé můžete sami projít a pozorovat město. Na městské hradby – gradske zidine – se dostanete uličkou z náměstí Placa za vstupní bránou Pile. Na náměstí Placa najdete památky, jako kostel sv. Spasitele – Crkva svetog Spasa – v renesančním stylu, Velká Onofriova kašna – Velika Onofrijeva česma – což je součást vodovodního systému z 13. století, Františkánský klášter – Franjevački samostan – v románsko-gotickém stylu s unikátní křížovou chodbou, muzeem i nejstarší lékárnou ze 14. století.

Další skvosty Dubrovníku

Z náměstí Placa hlavní ulicí Stradun přijdete na náměstím Luža s památkami jako Rolandův sloup – Orlandov stup – z 15. století, nebo palác Sponza v goticko-renesančním slohu, což je jedna z nejkrásnějších staveb Dubrovníku, bývalá celnice, mincovna, banka a státní pokladnice, ze které je nyní historický archiv. Je zde i Městská zvonice – Gradski zvonik – se zelenci, což jsou kovové postavy, které odbíjejí hodiny.

Zaujme vás i Malá Onofriova kašna – Mala Onofrijeva česma – v renesančním stylu, nebo chrám zasvěcen patronu města sv. Blažeji – crkva sv. Vlaha – v barokním slohu. Krásná budova je i divadlo Marina Držiće – kazalište Marina Držića – z 19. století pojmenované po jednom z nejznámějších renesančních básníků. Osvěží vás Městská kavárna – Gradska kavana – a oslní nejkrásnější památka celého Jaderského pobřeží v goticko-renesančním stylu Knížecí palác – Knežev dvor – v minulosti sídlo diplomacie a republikové vlády, nyní muzeum. Památek je tady ale daleko více a vidět Dubrovník rozhodně stojí zato.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář