Maledivy – Tichý ráj za velké peníze

Máte už dost šplhání po horách a kopcích a rádi byste nějakou změnu? Nejlépe u moře? A co takhle Maledivy? Věděli jste, že jde o nejníže položený stát světa? Žádné místo zde totiž neleží více než 2,5 metru nad hladinou moře!

Ale! Pokud se rozhodnete do těchto končin vydat, připravte se na vcelku dlouhý, desetihodinový let. Maledivy totiž leží v Indickém oceánu, zhruba 500 km jižně od Indie. Na druhou stranu – pokud přežijete tak trochu únavné cestování, rozhodně budete bohatě odměněni.

Přímo z letiště se dostanete na konkrétní ostrov, kde budete ubytováni, buď lodí, nebo malým letadýlkem. Jen pro zajímavost – maledivských ostrovů je celkem 1196 a jen asi 200 z nich je obydlených. Navíc – většina ostrovů je tak děsně maličkých, že jste schopni je během několika málo minut projít skrz naskrz. Velmi zjednodušeně řečeno: ostrov rovná se hotel, recepce, pár restaurací a malý obchod se smíšeným zbožím.

MaledivyNadšeni budete z překrásných bílých pláží s tím nejjemnějším pískem, jaký si umíte představit! Jako kdybyste vysypali na podlahu mouku. Když k tomu všemu navíc přičtete průzračnou a křišťálově čistou vodu, velmi pozvolný vstup do moře, kde si můžete rozložit opalovací lehátko a nechat si omývat nohy vodou, naprostou absenci turistů (Maledivy nejsou zrovna nejdostupnější dovolenou, co se finanční stránky týče, takže je to pochopitelné), skvělé a čerstvé jídlo až pod nos, ticho rušené jen občasným výkřikem papouška nebo volavky…

Tady si teprve užijete kýženého klídku, kterého se vám během roku nedostává! Takže Maledivám můžete klidně říkat ráj na zemi a nebudete přehánět ani o fous!

Co se praktického info týče. Určitě zapomeňte na peníze v podobě eur. Ty nechte doma, případně směňte na dolary. Euro je tu malý pán (resp. žádný) a ve výsledku byste byli nuceni využít směnárnu na recepci za pekelně nevýhodný kurz.
A když už u sebe budete dolary mít, vyplatí se nechat třeba nákup opalovacích krémů až na ostrov. Je tu totiž děsně levno a třeba stejný opalovací krém od známé značky tu sežene klidně i o více než polovinu levněji, než v našich končinách.

Co vás určitě hodně příjemně překvapí, tak neskutečná slušnost a uctivost místních obyvatel, kteří se o turisty starají. Klidně doprostřed pláže hoďte peněženku i s dokladama. Pokud ji nesmete moře, najdete ji další den na stejném místě. Tu se totiž nekrade. Jako vážně. Což je velice příjemný nezvyk oproti některým jiným zemím, naši rodnou hroudu občas bohužel nevyjímaje.

Přemýšlíte, jaké oblečení si s sebouMaledivy vzít? Jednoduše – to nejlehčí a nejletnější, co doma máte! Což se asi v hluboké zimě nebude balit do kufru v České republice snadno. Uvědomte si totiž, že zatímco my tu klepeme kosu v minus patnácti, na Maledivách právě vrcholí léto a běžná teplota se tu pohybuje kolem 33°C. A největší nespravedlnost? Pokud na Maledivách uslyšíte, že bude tuhá zima, znamená to, že teplota nejspíš klesne ke 29°C… :-) což vysvětluje i absenci topení a naopak ospravedlňuje velký výskyt klimatizací na metr čtvereční. K tomu připočtěte vysokou vlhkost vzduchu, kde budete mít problém usušit jakýkoli opraný kousek oděvu… a máte tropy jak vyšité.

A ještě mě napadá malá poznámka – máte-li ve zvyku si s sebou na dovolenku vozit alkohol (třeba jako aperitiv na ráno, jako prevenci proti průjmům), tady neuspějete ani náhodou. Na Maledivy se alkohol totiž dovážet nesmí a veškeré pitivo vám bude zabaveno přímo na letišti. Ale nebojte se – na cestě zpět vám jej zase vrátí :-)

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář