Klatovy – brána Šumavy v Plzeňském kraji

Krásné městečko, které se může pochlubit plno památkami a zajímavostmi. Jeho historie se začíná psát v roce 1260, kdy jej založil Přemysl Otakar II. Název získaly Klatovy podle osady, která zde stávala na počátku 13. století, jméno je odvozeno od slova „kláty“ což můžeme do současné češtiny přeložit jako pařezy nebo špalky.

Dominanty města
Dominanty města

V roce 1288 se o Klatovech mluví již jako o městě, bohužel v souvislosti s rozsáhlým ohněm, který zdevastoval a zabil mnoho lidí. Velký rozkvět zažilo město za vlády Lucemburků. V roce 1547 bylo označeno jako jedno z nejbohatších měst v Čechách. V témže roce se začínají stavět budovy na náměstí a město dostává dnešní podobu. V první polovině 19. století se začíná ve městě objevovat textilní průmysl a byl zde vyšlechtěn nový druh karafiátu, který město Klatovy poté reprezentoval. Za 2. světové války bylo město rozbombardované. Až po roce 1989 se začínají památky a některé části města znovu opravovat a zpřístupňovat veřejnosti.

Klatovské náměstí
Klatovské náměstí

Jak se do Klatov dostanete?

Klatovy leží v Plzeňském kraji, kde jsou vedeny jako okresní město. Nacházejí se 43 km jižně od Plzně a 52 km západně od Strakonic. Můžete si vybrat, zda pojedete autem, autobusem či vlakem. Spojení je do města velice dobré a po celý den.

Důležité informace a hlavní lákadla

Po celý rok se konají ve městě spousty akcí, asi nejznámější a nejnavštěvovanější je akce s názvem Klatovský Majáles. Město ožívá, nechává mladé aby se realizovali, zpívá se a tančí, ve městě panuje nádherná atmosféra. Po celý rok můžete v Klatovech navštívit desítky akcí. Není týden či víkend, kdy by si zde něco nedělo. Podrobnější informace naleznete na www.klatovy.cz.

Hlavní památky města:

  • Černá věž – přístupná 81 metrů vysoká věž na náměstí.
  • Bílá věž – výška 60 metrů, jedná se o zvonici.
  • Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie – pod tímto kostelem se nacházejí katakomby. Jedná se o nádherný bílý kostel, který dominuje hlavnímu náměstí.
  • Klatovské katakomby – nejzajímavější památkou Klatov jsou katakomby, přístupné veřejnosti v kostele na náměstí. Skrývají více než 200 zemřelých převážně jezuitského řádu. Otevírací doba katakomb je od dubna do října, od 9.00 do 18 hodin každý den a od listopadu do března od 11.00 do 16 hodin ve všední dny, o víkendech od 7.00 do 17 hodin. Cena je 90 Kč.
  • Barokní lékárna – muzeum dokumentující historii lékáren a léčitelství od 18 století. Otevírací doba je od května do října, od 9:00 do 17 hodin kromě pondělí s přestávkou na oběd.
  • Údaje o otevírací době a vstupném jsou platné k datu vydání článku

 

 

 

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Další zajímavosti v okolí města

Hrad Kašperk, Rábí a Velhartice. Město Strakonice (hrad, náměstí, kopie Stonehengs), Plzeň (podzemí, náměstí, katedrála, synagoga, ZOO a DinoPark, Pivovarské muzeum, muzeum strašidel a loutek, Techmania Science Center), Železná Ruda (kostel Panny Marie se zvláštní kopulí a architekturou, muzeum Šumavy) a Sušice (mechanický betlém, kámen neštěstí, muzeum Šumavy s kostlivcem).

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář