Pálava, krásný kout Moravy prostoupený vínem

Ačkoli námitek proti jazykovému zpracování filmu Bobule může mít každý rodilý Moravák víc než dost (a taky že má!), jedno pozitivum tomuhle filmu upřít určitě nejde. A tím jsou nádherné záběry z Pálavy, kde se film natáčel. Sentimentální západy slunce, svahy vinohradů s dozrávajícími střapci hroznů, párek stařečků před sklepem, jak si ťukají sklenkami vínka… Idylka, kterou má v souvislosti s Moravou zafixovanou nejeden turista, jakožto ukázku běžného všedního dne na Moravě. A pak se ohromně diví, že tu vlastně skoro všechno funguje stejně, jako jinde v republice :-) Lidé tu chodí do práce, zeleninu a ovoce nakupují taktéž v Kauflandu a kroje nejsou běžný pracovní oděv :-)

Pálava

Máte-li v úmyslu poznat jednu z nejkrásnějších tváří jižní Moravy, rozhodně doporučuji se směrem Pálava vydat. A je vcelku jedno, jestli se rozhodnete tento poklidný kraj poznat skrz procházky a turistické značky, dáte přednost projíždění nekonečnými kilometry naučných cyklostezek, nebo se dopravíte na cílové místo autem a odtud se pak budete kochat výhledem…

Jinak CHKO Pálava byla vyhlášenaPálava Ministerstvem kultury v roce 1976 a rozloha území je cca 83 km čtverečních. Oblast se nachází jižně od Novomlýnských nádrží a patří sem jak Pavlovské vrchy, tak Milovický les, obce Klentnice, Horní a Dolní Věstonice, Pavlov, Milovice, Bavory, Perná, Bulhary, nebo Sedlec.

Kromě nekonečných lánů vinohradů, jimiž je zdejší oblast prošpikovaná skrz naskrz a bez nichž by to ani nešlo, můžete navštívit i bezpočet historických památek!

Zkuste si do výletní trasy po zajímavostech Pálavy připsat třeba hrad Děvín, tři zříceniny středověkých hradů – Kozí hrádek, Sirotčí hrádek, Dívčí hrady, dále určitě město Mikulov s krásným zámkem ze 17. století, archeologické muzeum v Dolních Věstonicích s nálezy už z dob lovců mamutů, nebo si můžete udělat mini piknik třeba na Kočičí skále nedaleko Mikulova. A pokud máte energie na rozdávání, můžete se zkusit vyškrábat ještě na Svatý kopeček, což je jeden z kopců Pavlovských vrchů. Sice s nadmořskou výškou 363 m.n.m. rozhodně nejde o konkurenta Mount Everest, ale garantuju vám, že s pár vinnými promile v krvi můžete stanutí na vrcholu kopce směle pasovat na výkon hodný horolezců…

Mimochodem, takovou pověstnou tečku s pohárkem dobrého vínka si můžete udělat v kterémkoli z veřejnosti otevřených vinných sklípků, jichž je rozeseto po celé Pálavě více než dost. Ne nadarmo jste ve vinařském kraji! Zastávky si můžete naplánovat třeba ve vesničkách Pavlov, Klentnice, Horní a Dolní Věstonice (jižní břeh Novomlýnských nádrží), nebo v obci Perná, jejichž “Perenský košt” se stal tradicí pro všechny, kteří vínu alespoň trochu rozumí. Ideální je naplánovat si návštěvu na podzim, kdy se v každé druhé dědině koná každoroční vinobraní s bohatým kulturním programem.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář