Co musí obsahovat i vaše cestovní lékárnička

Na cestách se vám může přihodit cokoliv. Potrápit vás může puchýř, odřenina, spálení od sluníčka, nevolnost, horečka, střevní potíže, pohmoždění svalů i kloubů a mnoho dalších nepříjemností. Na jakékoliv cestě se má určitě lépe ten, kdo je na takové situace připraven. Nepodceňujte proto výbavu lékárničky, díky ní si totiž můžete ušetřit spoustu nepříjemností, které by vám mohly dovolenou proměnit ve chvíle hrůzy. Poradíme vám, jak a čím byste měli lékárničku vybavit!

Prášky první pomoci

Lékárnička musí být „šitá na míru“ cestě

V každém případě by měl být obsah lékárničky přizpůsoben vaší cestě. Je nutné vzít v potaz možná specifická rizika dané oblasti (výskyt průjmů, silné sluneční záření apod.), délku pobytu i aktivity, kterým se budete věnovat.

Pro běžné cesty

Pokud vyrážíte do běžných turistických oblastí na klasickou dovolenou, bohatě postačí, když si koupíte již sestavené lékárničky. Koupíte je v lékárně i v obchodech se sportovními potřebami, zpravidla za méně než 200 Kč. Tyto univerzální lékárničky obsahují náplasti, obinadla, dezinfekční čistící tampony a krycí polštářky, někdy i malé nůžky. Neobsahují léky, které je potřeba doplnit. Pro tyto cesty stačí vzít s sebou běžné léky na průjem, zácpu, nevolnost a horečku. Výhodou těchto lékárniček jsou malé rozměry. Některé mají dokonce i praktické pásky pro připevnění na batoh apod.

Pro cesty do exotiky

Jestliže vyrážíte do exotických oblastí, určitě se musíte více věnovat výběru léků. Nejlépe uděláte, pokud se poradíte s lékařem. Na exotické průjmy například běžné české léky nezabírají. Je třeba si vyžádat silnější léky, které jsou k dostání na předpis. Potřebovat budete například i antimalarika apod.

Seznam základních léků

Typ zdravotního problému Běžné turistické oblasti Exotika – většina léků je na předpis
Průjem Imodium, Endiaron, CARBOSORB Ercefuryl, Normix
Zácpa Jakékoliv projímadlo např. Dulcolax, Guttalax, Forlax aj. Jakékoliv projímadlo např. Dulcolax, Guttalax, Forlax aj.
Nevolnost Kinedryl, Travel-Gum (žvýkačky), Motilium U nevolnosti je třeba odhalit příčinu, pokud klasické léky nezaberou, je nejlepší navštívit místního lékaře!
Bolest Apo-Ibuprofen, Diclofenac AL Aulin, je dobré si přibalit i gelové přípravky např. Almiral Gel
Podráždění pokožky, poštípání hmyzem, popálení Fenistil gel, Panthenol Spray, krém na zklidnění pokožky např. Dermalex Repair Akutní aj. Fenistil gel, Panthenol Spray, krém na zklidnění pokožky např. Dermalex Repair Akutní aj.
Alergie Hydrokortizon, Alerid, Zyrtec aj. Hydrokortizon, Alerid, Zyrtec aj.
Pohmoždění, únava svalů Vhodné jsou zklidňující hřejivé nebo chladivé krémy, je možné koupit i gelové obklady Vhodné jsou zklidňující hřejivé nebo chladivé krémy, je možné koupit i gelové obklady
Teplota Paralen, Panadol, Aspirin aj. je třeba zajít k lékaři a nechat si předepsat antimalarika.

 

Pokud budete na dovolené vystaveny velké fyzické zátěži, je vhodné si přibalit ještě Magnesium, a to nejlépe v podobě tablet nebo šumivého nápoje. Hořčík pomáhá regenerovat svaly, tiší křeče a pomáhá proti únavě.

Jak lékárničku zabalit?

Vše by mělo být uloženo v pevném a nejlépe promokavém obalu. Léky je třeba určitě ponechat v originálním balení. Pokud byste tablety vysypali, mohli byste být v nejhorším případě obviněni i z pašování narkotik. Před odjezdem pečlivě zkontrolujte expiraci léčiv i dalšího materiálu a pročtěte si příbalové informace. Musíte vědět, pro koho jsou léky vhodné a kdy je použít.

Balení lékarničky

Nepodceňujte význam lékárničky, nikdy nevíte, co se může na cestě stát. Mějte ji proto vždy při ruce!

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář