Agra, to není jen Taj Mahal

Indické město Agra i vy možná správně přiřadíte k jednomu ze 7 novodobých divů světa – majestátnímu Taj Mahalu. Není to ale jen tato běloskvoucí hrobka, kterou je možné v Agře obdivovat. Město toho nabízí mnohem více, ale pozor, bezpečnost tu není úplně v pořádku…

Agra, to je především Taj Mahal, co však ještě nabízí?
Agra, to je především Taj Mahal, co však ještě nabízí?

Fakta o Agře

Agra leží v severní části indického státu Uttarpradéš, rozprostírá se na břehu řeky Jamuny. Má přes 1 250 000 obyvatel a především díky Taj Mahalu patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům Indie. Ročně Agru navštíví tisíce turistů a to nejen zahraničních, ale míří sem i Indové ze všech koutů země. Místní jsou na turisty připraveni, a to nejen v dobrém slova smyslu. Problém Agry je poměrně vysoká kriminalita, takže je třeba vysoké opatrnosti. Především u hlavních památek narazíte nejen na žebráky, ale i na nahaněče, kteří vám slibují výhodný nákup sošek či jiných suvenýrů, potkáte tu i řadu „chmatáků“, takže na peněženku, doklady a jiné cennosti si dejte dobrý pozor. Asi nejvíce nás překvapilo, že se po městě potuluje mnoho žebrajících dětí, už samotný pohled na ně vám možná přijde dost lítostivý. Ale nenechte se zmást. Jakmile projevíte solidaritu a dáte jim nějaké peníze, ihned bude okolo vás dalších třeba i deset dětí. Dostat se z takového obklopení není jednoduché…

Nám se zejména zde osvědčili malé kapsy, které si připnete přímo na tělo pod tričko a schováte do nich peníze i pasy. Takže určitě doporučujeme!

Majestátní Taj Mahal si musíte užít – třeba i několik hodin

Taj Mahal musíte vidět. Nám bylo doporučeno, abychom se sem vydali hned ráno. Indové i většina turistů jsou totiž líní si přivstat, takže zde ráno není tlačenice. Je fakt, že se nám to vyplatilo. Nemuseli jsme nikde čekat a lidí nebylo moc.

Na Taj Mahal se vyplatí si přivstat
Na Taj Mahal se vyplatí si přivstat

Do Taj Mahalu můžete vstoupit západní, východní nebo severní branou. Otevírací doba je od východu slunce do západu (tedy cca od 8 do 17 hodin), v pátek je zavřeno. Vstupné se opět nese ve stylu Indie – pro cizince je to 750 rupií, pro místní pouze 20. Vstupenku nevyhazujte, protože pokud navštívíte ještě nějakou památku (uvedeno na vstupence) dostanete při vstupu slevu 50 rupií, je to sice málo, ale potěší to.

Je třeba vědět, že dovnitř vás nepustí jen tak s něčím. Nesmí se vnášet například sirky, zapalovač, nůž a mnoho dalších věcí. Dobrá zpráva je, že poplatek 20 rupií můžete uložit věci do úschovny, nachází se asi 200 metrů od hlavní vstupní brány. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody. Uvnitř areálu je sice k dispozici tekoucí „pitná“ voda, ale ta se určitě turistům nedoporučuje. U úschovny i u vchodu vás opět budou nahánět průvodci. Je na vašem uvážení, zda si ho vezmete či ne. Pokud ano, tak věřte, že si návštěvu tak moc neužijete. Průvodci se totiž snaží prohlídku zkrátit na minimum času, aby poté opět mohli chytit další kšeft.

Místní s oblibou říkají, že Taj Mahal se musí zažít a je to pravda. Pohled na něj je jakoby z jiného světa. I když je stavba ze všech stran stejná, z každého úhlu vám připadá jiná. Užijte si ho tedy na maximum. Procházejte se v zahradách, odpočiňte si ve stínu přímo u Taj Mahalu, osahejete si ho. Fascinující bílá stavba vykládaná tisíci polodrahokamů vás dostane! Dejte si jen pozor na pokorné chování, Taj Mahal je hrobka a místní hlídači neradi vidí, když se někdo chová příliš hlučně.

Další památky, které musíte v Agře vidět

  1. Agerská pevnost
Agerská pevnost je nepřehlédnutelná
Agerská pevnost je nepřehlédnutelná

Pevnost je druhým největším lákadlem města. Jedná se o mohutný komplex, který se nachází cca 2 km od Taje. Nechte se sem dovézt rikšou, taxikáři po vás mohou chtít třeba i 200 rupií, ale věřte, že reálná cena za cestu k pevnosti je 30 rupií. Nenechte se tedy napálit. Prohlídka pevnosti je záležitostí minimálně na dvě hodiny. Pevnost sloužila totiž i jako palác, takže zde budete moci obdivovat důmyslně propracovaný systém budov. Ale nečekejte výzdobu – to Indové opravdu moc neumí. Čekají vás holé zdi. Nejkrásnější částí pevnosti je Zrcadlový palác, který má zdi vykládané zrcadélky. Najdete zde i prostory vykládané bílým mramorem ve stylu Taj Mahalu. V těchto místech byl vězněn vladař Šáhdžahán, který dal postavit hrobku Taj Mahal jako důkaz lásky ke své manželce. Je to bizardní místo, ze kterého jde úzkost. Šáhdžahán měl totiž během svého věznění výhled přímo na skvostný Taj.

Kontrasty typické pro Indii: Za světoznámou památkou stoka plná odpadků
Kontrasty typické pro Indii: Za světoznámou památkou stoka plná odpadků

U Agerské pevnosti zažijete jeden z neuvěřitelných indických paradoxů. Přímo naproti této majestátní stavby se rozprostírá velký slum. Velká bída stojí přímo proti luxusu… Ale přesně to je Indie!

A chudinský slum
A chudinský slum

Doporučujeme navštívit pevnost ve stejný den jako Taj, má to své kouzlo!

  1. Baby Taj

Baby Taj je hrobka podobná Taj Mahalu, ovšem o poznání menší. Má ale svou atmosféru a příjemné je, že ji můžete prozkoumat do všech detailů. Neexistují tu žádná omezení.

Baby Taj
Baby Taj
  1. Chini Ka Rauza

Je další hrobkou, kterou můžete navštívit. Vypadá ale spíše jako rozvalina, za naší návštěvy procházela rekonstrukcí. Zde jsme se setkali opět s další bizarností – přímo v bezprostřední blízkosti byla obrovská sušírna kravských výkalů, které se požívají na topení.

Chini Ka Rauza v obležení psů
Chini Ka Rauza v obležení psů
  1. Mehtáb Bágh

Je park, který leží přímo naproti Taj Mahalu, takže nabízí okouzlující výhled. Za vstup se platí. My jsme ale využili rady místních a vydali jsme se cestou podél plotu parku. Dojdete přímo k řece a stejný výhled máte zdarma.

Výhled na Taj Mahal
Výhled na Taj Mahal

Na prohlídku posledních tří si určitě pronajměte rikšu. Nás tento výlet stál cca 200 rupií, jezdili jsme skoro půl dne…

Na návštěvu Agry nám stačily pouhé dva dny. Vše by se možná dalo vidět i za jeden den. Pravda je, že v Agře jsme se necítili vůbec bezpečně, takže jsme byli rádi, že jedeme pryč. Ale ještě jednou i přesto opakuji – Taj Mahal prostě musíte vidět!

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář