Paříž – město historie, kultury a módy

Frederyk Chopin jednou po návštěvě Paříže řekl: „Paříž je všechno, co chceš!“ a platí to dodnes. Své si tu najde každý od umělců přes milence až po turisty… Pro každého je v Paříži něco, co ho láká k její návštěvě. Paříž je krásná za každého ročního období.

Paříž – metropole Francie

Hlavní město Francie, sídlo mnoha společností, světové, kulturní, obchodní a politické centrum, klikaté uličky a velké množství nádherných památek, nezaměnitelná atmosféra, romantické procházky, Paříšdobré jídlo a pití – to vše je Paříž. Určitě stojí za to tuto světovou metropoli navštívit a nechat se unášet životním stylem francouzů.

Paříž leží v pařížské pánvi ohraničené Montmartre, Belleville, Chaillot a Montparnasse. Historické centrum města tvoří ostrovy Ile de la Cité a Ile St-Louis. Území samotného města je relativně malé, pouhých 105 397 km2. Na jižním levém břehu Seiny terén stoupá, zatímco naopak severní břeh byl dříve bažinatá rovina. Město leží v průměrné nadmořské výšce 65 m. Nejvyšším bodem Paříže je pahorek Montmartre. Paříž je typickým městem služeb. Již delší dobu tu nejsou žádné průmyslové podniky. Zato v Paříži naleznete několik desítek kanceláří, ale také poklidných částí města, spoustu parků a úzkých uliček. Důležitým zdrojem příjmů jsou pro Pařížany turisté. Těch přijede do Paříže přibližně 20 milionů ročně.

Paříž v historii…

Osídlení Paříže se datuje již od pravěku. Zásadnější proměny se dočkalo až ve středověku, kdy se město začalo posupně rozrůstat i na druhý břeh Seiny. V roce 1163 biskup Maurice de Sully zahájil výstavbu nejznámější katedrály Notre-Dame na ostrově Cité, která nahradila předchozí chrám Saint-Étiene. Středověká Paříž se rozdělila na dva celky: na pravém břehu sídlil král a obchodníci a na levém břehu Seiny se formovalo intelektuální centrum. Až v roce 1345 po 182 letech prací byla dokončena stavba katedrály Notre-Dame. V období renesance došlo k významnému rozvoji umění a kultury. Byla založena první vysoká škola a v hojné míře se podporovalo umění. V 18. století narůstá ve městě počet kaváren a literárních a filozofických salónů, které posílily kulturní pověst Paříže. Naposledy v 19. století došlo k poslednímu územnímu rozšíření Paříže v její historii. K Paříži bylo přidáno 11 okolních obcí a hranice města se posunuly k tehdejším hradbám a v této podobě existují do současnosti. Zároveň byla Paříž nově rozdělena na 20 obvodů zvaných départments, které také platí dodnes.

Paříž v 21. století – místa, která navštívit…

Historickým středem Paříže je tzv. point zéro (nultý bod), který se nachází na ostrově Cité před vchodem do katedrály Notre-Dame. Od tohoto místa se oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže. Ostrov Cité byl osídlen již ve starověku a je nejstarší částí města. V současnosti jsou v Paříži na Seině už jen dva přirozené ostrovy – Cité a ostrov sv. Ludvíka, Place Charles de Gaulle - Paříškde se nachází nejkrásnější katedrála Notre-Dame. Oba ostrovy se zbylou částí města spojuje most Pont Neuf. Nábřeží Seiny v Paříži je od roku 1991 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO jako významný architektonický celek. Jeho součástí jsou nejvýznamnější pařížské pamětihodnosti jako Eiffelova věž, Musée d´Orsay, Louvre, ale také historické mosty, které spojují oba břehy. V Paříži se nacházejí památky snad ze všech architektonických slohů.

Velmi navštěvovanou památkou v Paříži je Vítězný oblouk, který byl vybudován v letech 1806-1836. Stojí uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle na západním konci slavného pařížského bulváru Avenue des Champs-Élysées, které je ideálním místem pro milovnice butiků a nakupování. Další památkou, která by neměla chybět na seznamu míst k návštěvě je bazilika Sacré Coeur. Leží na návrší Montmartru v nejvyšším bodu celé Paříže. Po Eiffelově věži je jedním z pařížských nejviditelnějších monumentů. Je postavena ve zvláštním slohu, který kombinuje byzantský a románský sloh. Dále, kromě Eiffelovy věžě a Louvru se skleněnými pyramidami před vchodem, je zde také supermoderní čtvrť La Défence plná mrakodrapů a supermoderních stavebních výstřelků. „Jen v Paříži je možné, aby si architekti postavili to, co je napadne“ – to je zkušenost, kterou získala Paříž po výstavbě Pompidova centra přímo v centru města.

Ubytování a doprava v Paříži

Paříž má od 19. století široké bulváry, které však automobilové dopravě často nestačí. Pro turisty je mnohem snadnější zvolit ze široké nabídky zdejší městské dopravy. Na výběr po centru města je metro, které je dobře značené a není problém se s jeho pomocí po Paříži přepravit. Do vzdálenějších částí města pak vede tzv. RER, v překladu příměstská železnice. Samozřejmostí jsou rozsáhlé autobusové nebo tramvajové linky.

Paříž není městem, které si stihnete prohlédnout za dva dny. Na návštěvu Paříže si udělejte mnohem více času. Nechte se unášet pohodovou atmosférou tohoto města a po prohlídce památek si zajděte do některé z mnoha kaváren posedět a pozorovat životní styl francouzů. Pokud se do Paříže zamilujte (a to není nic těžkého), rádi se do ní budete stále vracet.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář