Vypravte se do Porta za jedinečnými gastronomickými zážitky

Krásné romantické uličky, chutné víno a památky, kam jen oko dohlédne. Řeč není o Francii nebo Itálii, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale o Portu, které je mnohými považováno za vůbec nejkrásnější město Portugalska. O památkách a zajímavých místech si však můžete přečíst kdekoliv na internetu i v tištěných průvodcích, proto se jimi v tomto článku zabývat nebudeme. Raději Vám dáme tipy na dobré restaurace, kavárny a levné ubytování.

Řeka Douro, za níž se tyčí historické centrum města
Řeka Douro, za níž se tyčí historické centrum města

Snídaně je důležitý start dne…

… a v Portugalsku se tímto tvrzením řídí opravdu svědomitě. Proto zde najdete nespočet podniků, kde si ráno můžete dát chutnou snídani za velmi výhodnou cenu. Zapomeňte na klasické café bary se snídaňovými menu. Ty zde sice najdete také, nebude to ale ono. My jsme si nejvíce oblíbili místo jménem Confeitaria Império sídlící v bezprostřední blízkosti zastávky metra Bolhão.

Tam jsme si každé ráno objednali “café com leite” (kávu s mlékem) a místní vyhlášenou dobrůtku “pastel de nata”, košíček z listového těsta plněný hmotou, která svou konzistencí i chutí připomíná pudink. Zkoušeli jsme i jiné pokrmy, a to sladké i slané, pastelům se však nic nevyrovnalo.

Oběd v některé z alternativních restaurací

Restauracemi, do kterých proudí davy turistů, se to v Portugalsku jen hemží. Většina z nich je situována na březích řeky Douro a vy se zde často o více či méně chutné pokrmy musíte poprat s hejnem hladových racků. Samozřejmě přijet do Porta a neochutnat vyhlášenou francesinhu, kterou tyto restaurace nabízejí, by mnozí považovali za neodpustitelný hřích. Přesto pokud máte tu možnosti a více času, zkuste zajít i do zapadlejších uliček a najít některou z alternativních restaurací, jež se zde s oblibou ukrývají.

My zde narazili na úžasnou veganskou a vegetariánskou restauraci Casa da Horta sídlící v ulici R. de São Francisco. Tam jsme si vždy pochutnali na výborných pokrmech nabízených formou menu složeného z nápoje dle vlastního výběru, drobného předkrmu, polévky a hlavního chodu. Vše bylo opravdu výtečné. Když jsme šli místo navštívili poprvé, měli jsme pocit, jako bychom šli k někomu domů. Přesně tak totiž restaurace vybavená zajímavým nábytkem a jen několika málo místy k sezení působí. A ono to zas tak daleko od pravdy ani není. Panuje zde totiž příjemná přátelsky atmosféra, díky níž se zde budete cítit opravdu jako doma.

Veganská restaurace Casa da Horta
Veganská restaurace Casa da Horta

Kam na odpolední kávu?

Míst, kde si dát lahodnou kávu doplněnou chutným zákuskem, najdete v Portu hned několik. Ne všechna však nabízejí nezapomenutelný gastronomický zážitek. Pokud chcete zažít něco opravdu jedinečného, neměli byste vynechat návštěvu kavárny Miss Pavlova, kterou najdete v ulici Rua do Almada. Kavárna je zde ukryta v útrobách obchodu s nejrůznějšími kreativními předměty a pokud o ní vyloženě nevíte, najdete ji spíše jen náhodou, stejně jako my. Pro návštěvu kavárny je totiž nutné projít celým obchodem. Chvíle hledání ale určitě stojí za to. Jejich dorty jsou zkrátka fantazie. Dlouze je popisovat však nemá žádný smysl, protože zde více než kdekoliv jinde platí, že kdo neochutnal, neuvěří.

I naší cestovní opičce se u Miss Pavlova sbíhaly sliny
I naší cestovní opičce se u Miss Pavlova sbíhaly sliny

Kde ochutnat tradiční portské víno?

Portské víno se zde samozřejmě pyšní ohromné oblibě a ochutnat ho můžete snad v každé restauraci. Nejlepší je ale spojit ochutnávku vína s prohlídkou historických sklepů situovaných v obci Vila Nova de Gaia na jižním břehu řeky Douro, po níž se vždy v dřevěných sudech lahodné portského víno sváželo. Jednotlivé sklepy snadno poznáte podle velkých písmen tvořících na střechách domů názvy vinařství. Vstup do sklepů je zpoplatněn, ceny se u jednotlivých vinařství mohou lehce lišit. Po zaplacení vstupu, který činí přibližně 5–8 € za osobu Vás čeká komentovaná prohlídka krásných historických sklepů završená ochutnávkou několika druhů portského vína.

Vinný sklep Cálem
Vinný sklep Cálem
Sudy, ve kterých zraje víno.
Návštěva vinného sklepa, zde víno zraje.

Levná doprava i ubytování

Porto patří mezi velmi dostupné destinace, do kterých létá většina známých nízkonákladových společností. Ne všechny však nabízejí letenky přímo z Prahy. Letět můžete například se společností RyanAir, která Vás do Porta dopraví z Berlína či Frankfurtu, z nedalekého Mnichova zase můžete využít služeb Eurowings či EasyJet. My takto letěli z Berlína do Porta za krásných 16 € na osobu. Do Berlína jsme dojeli autobusem RegioJet za 590,- Kč/os a vše jsme naplánovali tak, abychom v Berlíně měli jeden den navíc na prohlídku města.

Pokud se Vám nechce takto cestovat, můžete se poohlédnout po letech z Prahy. Ani ty totiž nemusí být extrémně drahé. Záleží zejména na termínu letu a času rezervace. Obecně platí, že s čím větším předstihem let bookujete, tím je letenka levnější. Z Prahy Vás do Porta dopraví například ČSA, TAP Portugal či Lufthansa. Stačí jen dobře hledat, nečekal na poslední chvíli a určitě seženete cenově dostupný let. Mě například listopadová zpáteční letenka do Porta vyšla s Lufthansou a veškerým jejím servisem na necelé čtyři tisíce.

Ubytování můžete sehnat v některém z místních penzionů, jejichž seznam naleznete mimo jiné i na Booking.com. Jen tu nejlepší zkušenost máme s penzionem Residencial Belo Horizonte, ve kterém jsme se setkali s velmi přátelským přístupem a jedna noc zde vyšla na příjemných 40 € pro dvě osoby. O něco levnější ubytování nabízejí místní hostely, které rovněž naleznete na Bookingu a dalších rezervačních portálech. Vyzkoušet můžete také čím dál oblíbenější AirBnB či nejlevnější možnost ubytování – couchsurfing.

Ještě jedna drobná rada na závěr. Pokud do Porta i dalších portugalských či španělských měst cestujete v chladnějších měsících, určitě není na škodu přibalit si teplejší oblečení na spaní. Některé pokoje totiž nejsou vybaveny topením (občas narazíte na malý přímotop) a teplota v nich je často opravdu velmi nízká. I tak je ale Porto krásnou destinací vhodnou pro celoroční návštěvy.

Pevně věříme, že Vám těchto pár rad a tipů pomůže vychutnat si úchvatné Porto se vším všudy a že na návštěvu tohoto města budete vzpomínat ještě dlouho poté.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář