Vodní nádrž a zámek Orlík, krása v rukou Schwarzenbergů

Nádherný jihočeský zámek, který je postaven na břehu Orlické přehrady. V současné době patří zámek Janu Nepomuku Schwarzenbergovi, je to syn Karla VII. Schwarzenberga, kterého jistě všichni znáte ze současné politiky. Orlík je velice krásný a udržovaný zámek, který je opředený tajemnem, které se táhne až na hladiny přehrady.

Zahrady u zámku Orlík
Zahrady u zámku Orlík

Stručně z historie článku

První písemné zmínky o zámku se datují do 13. století, v té době byl zámek však jen dřevěným hrádkem, který byl postaven na strmém kopci a byl nazýván Orlím hnízdem, měl nejspíše za úkol pozorovat a vybírat peníze za projetí lodí po řece. Mezi 13. a 14. stoletím prošel zámek velkou rekonstrukcí a stal se z něj kamenný gotický hrad, v 15. století byl opraven a rozšířen o jedno patro.

Současnou podobu dalo zámku mnoho přestaveb během staletí
Současnou podobu dalo zámku mnoho přestaveb během staletí

Orlík měnil majitele a když se dostal do rukou rodu Eggenbergů, už to byl jen krůček k tomu, aby jej získali Schwarzenbergové, kteří ho vlastní dodnes. Manželka posledního bezdětného Eggenberga měla syna Adama Františka Schwarzenberga, tomu odkázala svůj a Eggenberský majetek a tím i Orlík.

Most na zámku Orlík
Most na zámku Orlík

Jak se na Orlík dostanete?

Na zámek Orlík se nejlépe dostanete autem. U zámku je prostorné parkoviště, za 60 Kč na celý den, vzdálené od zámku cca 300 metrů. Zámek je přístupný pro rodiny s kočárky a bezbariérový přístup je možný jen po zahradě a na nádvoří. Na Orlík jezdí pravidelně autobusy, jedná se o zastávku s názvem Orlík nad Vltavou, zámek. Od Orlíku je vzdálena cca 600 metrů. Autobus jezdí z větších měst, jako je Písek, České Budějovice, Tábor nebo Příbram. Vlakové spojení zde bohužel není.

Nádvoří zámku
Nádvoří zámku

Otevírací doba a prohlídky

Zámek Orlík je otevřen od dubna do října, v ostatních měsících po domluvě se správou zámku. Otevřeno je vždy od 9 hodin a poslední prohlídka je provázena vždy s ohledem na měsíc v roce. Ale do 16 hodin se do zámku v klidu dostanete stále. V červenci a srpnu je otevřeno celý týden, ostatní měsíce kromě pondělí.

Prohlídka zámku trvá 50 – 60 minut, v hlavní sezóně se prohlídky pořádají vždy ve 20 – 40 minutových intervalech. Cena vstupného je 120 Kč pro dospělého, rodinné vstupné 340 Kč. K vidění je malý empírový salón, Teskův sál, knihovna, Puškova chodba, Rytířský sál nebo malá zbrojnice. Po celý rok se na Orlíku pořádají různé akce.

Vodní nádrž Orlík

Součástí přehrad na krásné řece Vltavě je i Orlická přehrada. V roce 1954 začala realizace stavby, přestože ještě nebyla plně schválena. Popularitu této přehrady nezvýšil ani nádherný výhled a božský klid, ale poněkud morbidní případy tzv. orlické vraždy. Skupina pěti sériových vrahů v letech 1991 a 1993 zavraždila 5 lidí, nejčastěji podnikatelů, těla schovala do sudů a hodila je do přehrady. Byla nalezena jen 3 těla, v roce 2005 byl o tomto příběhu natočen film Sametoví vrazi. Další zavražděná těla se objevovala na hladině Orlické přehrady ještě mnohokrát, v roce 2006, 2007, 2008 a nebo 2014.

Pohled na Orlickou přehradu
Pohled na Orlickou přehradu

Kam za dobrodružstvím v okolí?

Mezi hlavní lákadla v okolí Orlíku je Žďákovský most, bohužel je v současné době, až do konce roku 2015 uzavřen. Hrad Zvíkov, zámek Březnice, vodní zámek Blatná, Svatá hora u Příbrami, město Písek a jeho starý most, město Tábor. V blízkosti se nachází akvárium, kde můžete nahlédnout do tajů Orlické přehrady a zjistit, které ryby zde žijí.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář