Klostermannova rozhledna na Javorníku

Na kraji Šumavy u obce Vacov se nachází malebná vesnička Javorník, která láká turisty na nedaleký vrchol stejnojmenné hory. Nachází se na ní totiž rozhledna Javorník, ze které se vám naskytne pohled na blízké i daleké vrcholy a nížiny.

Poloha rozhledny

Rozhledna se nachází na kraji Šumavy poblíž obce Vacov. Z té se může vydat po modré turistické značce až k rozhledně, cesta je dlouhá asi 8 kilometrů. Komu se nechce tolik šlapat, může zaparkovat přímo v obci Javorník a po modro-žluté jej čeká jen asi kilometrový výšlap.

Z opačné strany můžete na rozhlednu přijít po žluté značce z obce Strašín.

Vrchol hory se nachází ve výšce 1066 m. n. m., rozhledna pak přidá ještě necelých 40 metrů.

Historie rozhledny

Prvotní plány na rozhlednu na Javorník započal spisovatel Karel Klostermann již v roce 1914, výstavbu však odsunula válka. Plán se podařilo realizovat v meziválečném období, často se zmiňuje trochu smutný fakt, že byl potom během druhé světové války Javorník nejvyšší horou Čech.

Během dalších desetiletí byla rozhledna vyhledávaným turistickým bodem, absence údržby však zapříčinila její chátrání. Okolní porost navíc začal přerůstat bod vyhlídky a rozhledna tak kromě lesku přišla i o svůj účel.

Dlouho odkládaná oprava vyústila v úplné uzavření rozhledny během 90. let. Opravu se podařilo realizovat až na přelomu tisíciletí, kdy navíc byla rozhledna vyvýšena, což je dnes dobře patrné při pohledu na stavbu samotnou.

Vyvýšení rozhledny je na první pohled patrné
Vyvýšení rozhledny je na první pohled patrné

Na vrchol dnes vede 197 schodů, po jejichž zdolání se vám odkryje výhled na Šumavu, Písecko, Strakonicko a blízké vesničky. Za dobrých podmínek lze dohlédnout až k rakouským Alpám či na pražský Cukrák. Z hradů (resp. zřícenin) můžeme zmínit blízké Rábí.

Panorama při pohledu z rozhledny
Panorama při pohledu z rozhledny

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba je během roku proměnlivá, přičemž logicky nejdelší je během léta a naopak nejomezenější během zimních měsíců. Aktuální plány naleznete na webových stránkách Javorníku.

V případě nepřízně počasí však může být rozhledna uzavřena, a tak při mlze, větru nebo dešti se informujte na tel. 773 666 495.

Asi 500 metrů pod rozhlednou se nachází kaple (rotunda) svatého Antonína Peruánského
Asi 500 metrů pod rozhlednou se nachází kaple (rotunda) svatého Antonína Peruánského

Dospělá osoba za vstup zaplatí 30 Kč, studenti 20 Kč a děti a důchodci 10 Kč. Zakoupit lze na místě i pohledy a další suvenýry, samozřejmostí je památeční razítko.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář