Rabí – největší zřícenina v Čechách

Největší hradní zřícenina v České republice, která se začala stavět ve 13. století ve formě strážní věže a poté se rozšiřovala, až do největšího rozkvětu v 15. století, se nachází v Plzeňském kraji v podhůří Šumavy. Největším lákadlem, které tato zřícenina nabízí je nádherný výhled do širokého okolí, a také plno zajímavých prohlídek včetně nočního dobrodružství.

Úchvatný pohled z Rabí
Úchvatný pohled z Rabí

Zřícenina hradu Rabí je vidět v širokém okolí. Pokud pojedete autem určitě si zajeďte na nějakou lesní cestu či odpočívadlo a Rabí si z dálky vyfoťte. Na konci dubna a května je okolí zříceniny nádherně rozkvetlé a fotky budou mít úžasnou atmosféru.

Uvnitř hradu

Něco málo z historie Rabí

Historie této zříceniny sahá do 13. století, kdy se začala stavět vnitřní obytná věž. Zřícenina byla postavena na strategickém místě, kde měla za úkol hlídat obchodní cesty a důležitá zemědělská stavení. Hrad se nadále zveleboval a stával se velice uznávaným hradem v okolí. V roce 1421 při obléhání a dobytí husity zde přišel o své druhé oko Jan Žižka. V 15. století se hrad rozšířil a byly zpevněny jeho hradby. V roce 1498 byla dokončena hradní kaple. Poté Rabí měnilo majitele a za dob 30leté války byl značně zničen a v 18. století dokonce vyhořel. Od roku 1920 byl postupně rekonstruován a nyní je zpřístupněn veřejnosti.

Pohled na hrad

Jak se na Rabí dostanete?

Jestliže cestujete na zříceninu autem, není co řešit a navigace vás poměrně snadno zavede až do vesničky Rabí, ve které pohodlně zaparkujete na poměrně velkém parkovišti. Pokud se strefíte do doby kdy je ve vesnici pouť, můžete zaparkovat v některých bočních uličkách, kde je parkování zdarma.

Autobus jezdí přímo do vesnice, stačí nasednou ve Strakonicích na autobus a nechat se dovést až po zříceninu. Dokonce autobus jede bez přestupů až z Prahy.

Rabí

Máte-li raději cestování vlakem, opět bude nejjednodušší dostat se do Strakonic a odtud vlakem jet do Žichovic. Ze Žichovic poté nasednete na autobus, který vás za 5 minut vysadí v Rabí. Můžete si také udělat procházku, od vlaku je to na zříceninu Rabí asi 40 minut.

Otevírací doba a další důležité informace

Zřícenina Rabí je otevřena od dubna do října. V pondělí má hrad zavřeno vždy, v dubnu a říjnu má otevřeno jen v sobotu a neděli. Otevírací doba se pohybuje v rozmezích od 9 do 17 hodin v plné sezóně.

Pohled dovnitř

Rabí se dá prozkoumat hned několika různými prohlídkami, a to jak z průvodcem, tak i bez něj. Prohlídky jsou rozděleny do několika zajímavých okruhů – Palác (45 minut), Věž (45 minut) tyto dvě trasy můžete kombinovat v trvání 90 minut. Bez průvodce si můžete prohlédnout nádvoří a podzemí kostela Nejsvětější trojice (od poloviny června do poloviny září). Prohlídky s průvodcem stojí 90 Kč, kombinace za 150 Kč, nádvoří 30 Kč, podzemí 20 Kč a kombinace 40 Kč.

Zřícenina hradu Rabí je součástí tzv. Šumavského trojhradí, jedná se o volné sdružení tří šumavských hradů – Velhartice, Rabí a Kašperk, které se nacházejí v těsné blízkosti Sušice.

Co se děje po celý rok na Rábí?

Není měsíc ani týden, kdy by se na hradní zřícenině Rabí nekonala nějaká skvělá akce, ať už se jedná o koncerty, divadla nebo různé ukázky řemesel a historie hradu. Mezi hlavní lákadla patří svítání na hradě – ranní prohlídka Rabí s malou snídaní na nádvoří, která se koná v červenci. Mezi červencem a srpnem se můžete těšit na večerní prohlídky s průvodcem v dobovém kostýmu. 5.12. je pro návštěvníky připravena prohlídka plná her pro malé i velké s hlavními hosty – čertem, andělem a hlavně se samotným Mikulášem. Nádherná prohlídka vás čeká těsně před Vánocemi, kdy se v podvečer otevřou brány hradu a vy si tak můžete vychutnat předvánoční čas při romantickém osvětlení komnat, za zvuku koled a s průvodcem, který vám odhalí několik velice zajímavých informací o vánocích z dávných dob.

Letecký pohled na hrad Rabí
Hrad Rabí, letecký snímek“ od Zdeněk FiedlerVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Hlavní lákadla kolem zříceniny

Od hradu Rabí je to coby kamenem dohodil do zajímavého města Horažďovice, nachází se zde zámek, kde můžete obdivovat zámeckou kapli a nádherně vyzdobený Velký sál. Dalším městem kousek od Rabí jsou Strakonice, zde se nachází hrad založený ve 13. století. Strakonice jsou městem lidových řemesel a proto zde můžete po celý rok natrefit na zajímavé poutě a slavnosti. Lákadlem je také náměstí s krásně zdobenými budovami. Hrady patřící do Šumavského trojhradí Velhartice a Kašperk.

Zdroj: www.hrad-rabi.eu

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář