Kozí Hrádek: Památka, po které chodil Jan Hus

Zřícenina gotického hradu ze 14. století nacházející se jen pár kilometrů od husitského města Tábor. Největším lákadlem, které tento Hrádek nabízí, je spojitost s církevním reformátorem Janem Husem. Kozí Hrádek je navíc na seznamu národních kulturních památek.

Kozí Hrádek

Mezi zajímavé postřehy, když se blížíte ke Kozímu Hrádku, je zjištění, že se nachází v blízkosti nové dálnice D3, která povede z jižních Čech až do Prahy. Památkáři měli určité pochybnosti, aby se památka zachovala a nebyla nijak ovlivněna výstavbou ani dalším používáním dálnice. Uvidíme, zda jsou jejich obavy na místě.

Stručně z historie

Historie tohoto hradu sahá do roku 1377, prvním majitel byl Vlček z Kozího. Od roku 1413 se hrad stal útočištěm již zmiňovaného mistra Jana Husa, odtud kázal a používal hrad jako základnu pro svoje psaní. Napsal zde svá nejznámější díla – „O církvi“, „Postila“. Po smrti Jana Husa hrad vyhořel a od roku 1542 je Hrádek veden jako zpustlý. Od roku 1970 je v péči památkářů a postupně opravován a zpřístupněn veřejnosti.

Kozí Hrádek

Jak se na Hrádek dostanete?

Nejbližším městem od Kozího Hrádku je Sezimovo Ústí a Tábor. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat přímo u této zříceniny na parkovišti. Jestliže cestujete vlakem, můžete si udělat procházku, od vlakové zastávky Sezimovo Ústí je Kozí Hrádek vzdálen cca 40 minut pěšky. Pro cestování autobusem, nastupte na hlavním nádraží v Táboře a nechte se odvést na zastávku s názvem Kozí Hrádek rozcestí, odtud už je to jen cca 15 minut pěšky. Autobus jezdí ve všední den v 6:30, 11:05, 15:05, 16:00 nebo 18:20. Zpět jsou spoje podobné.

Otevírací doba a zajímavé události

Kozí Hrádek je otevřen od května do října, vždy od úterý do neděle 10.00 – 16.30. Cena je 30 Kč, zlevněné vstupné za 20 Kč. Celá prohlídka probíhá bez průvodce, dostanete kartičku s popisem objektů a historií hradu. Prohlídka vám zabere cca 1,5 hodiny. Na zříceninu se dostanete po dřevěné lávce, proto nedoporučuji kočárek. Ovšem zjistila jsem, že hospůdka jen pár metrů od hradu, je otevřena po celý rok.

Kozí Hrádek, letecký pohled
Hrad – hrádek Kozí Hrádek, zřícenina cropped“ od KralpilotVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

V květnu se na hradu pořádá zahájení sezóny, s bohatým programem pro děti. Letové ukázky dravců, virtuální prohlídka hradu, dobová hudba. V červenci se zde pořádá akce s názvem Dobové slavnosti na Kozím Hrádku – Mistr Jan Hus. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky řemesel, života mistra Jana Husa, na představení jeho díla a postoji k životu. Dále je zde pořádána ekumenická bohoslužba československé církve husitské.

Kozí Hrádek náhled

Hlavní lákadla v okolí Hrádku

Mezi hlavní lákadla v okolí Kozího Hrádku patří město Tábor. V Táboře si můžete prohlédnout nejenom hrad, ale také historické náměstí, středověké podzemí, Kostnický dům, vodní nádrž Jordán, muzeum čokolády, muzeum Lega, Botanickou zahradu nebo slavnosti, které jsou pořádány po celý rok. Dále si můžete zajet do Chýnova, kde se ponoříte do tajů jeskyně, představující nejrozsáhlejší krasový útvar na jihu Čech. Hrad Kámen, vzdálený od Tábora cca 40 minut jízdy autem, je gotický hrad se zajímavou architekturou a vyhlídkou do okolí.

Lávka na Kozí Hrádek

Máte rádi zříceniny? Podívejte se na jednu z největších zřícenin v České republice – Helfenburk, o kterém píšeme zajímavosti zde.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář