Dovolená s cestovkou, nebo léto „na vlastní pěst“?

Vybíráte letní dovolenou a přemýšlíte, zda zájezd rezervovat přes cestovní kancelář nebo k moři odjet na vlastní pěst? Ať už zvolíte první nebo druhou možnost, je potřeba počítat se všemi možnými výhodami a nevýhodami, které daná varianta přináší. Pojďme se společně podívat na jejich výčet.

Dívka v modrém klobouku na chorvatské riviéře, pozadí je rozmazané

Když zvolíte dovolenou přes cestovní kancelář…

Rozhodli jste se zájezd k moři rezervovat přes cestovku? Pak máte prakticky jistotu pohodového odletu, ale i transferu z letiště či z nádraží na objednaný hotel. Navíc máte v místě jistotu česky hovořícího delegáta, s nímž můžete řešit případné problémy a zároveň ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili plánováním, domlouváním a zařizováním. Cestovní kancelář ručí za kvalitu služeb i ubytování, navíc si díky ní můžete objednat výlet po okolí či další služby, s nimiž byste bojovali třeba z důvodu jazykových bariér.

Tři velká dopravní letadla v řadě na modré obloze

Pokud se na dovolené dostanete do svízelné situace, budou vás trápit zdravotní komplikace nebo nebudete spokojeni s kvalitou jídla či ubytování, stačí se obrátit na delegáta, který zajistí pomoc, případně nápravu. Díky objemu poptávaných kapacit navíc dokáží cestovní kanceláře vyjednat často lepší cenu než jednotlivec. I to ovšem záleží na konkrétní sezoně a dalších individuálních okolnostech.

Cestování na vlastní pěst…

Ještě před tím, než se rozhodnete opustit „zajeté vody“ a začnete zařizovat dovolenou bez cestovky, uvědomte si, že vás bude toto rozhodnutí stát spoustu času. Musíte vybrat vhodnou lokalitu a odpovídající ubytování, ale také zajistit a naplánovat transfer. Pokud na dovolenou vyrážíte vlastním vozem, je ještě potřeba zjistit si vše o pravidlech a nařízeních platících na zahraničních silnicích a počítat s dalšími výdaji ve formě mýtného nebo dálničních známek.

Jízda autem, pohled do zpětného zrcátka

Na druhou stranu máte poměrně volnou ruku při volbě a výběru programu letní dovolené. Nejste vázáni časy odletu nebo odjezdu, nemusíte se starat o to, kdy vám v hotelové restauraci naservírují snídani, zkrátka a jednoduše si uzpůsobíte den a program aktuální náladě i rozpoložení. Mějte však na paměti, že pro takovou dovolenou ve vlastní režii byste měli být dostatečně jazykově vybaveni a zároveň počítejte s možným výskytem nečekaných událostí a operativními změnami plánu.

Chcete na dovolené ušetřit?

Pokud je vaše odpověď na výše uvedenou otázku „ano“, pak byste měli začít řešit dovolenou co nejdříve. Plánujete-li cestování s celou rodinou, pak vsaďte na tzv. first minute nabídky, díky nimž můžete z finální ceny zájezdu ušetřit desítky procent. Máte-li naopak flexibilní zaměstnání a cestujete pouze v páru, vyplatí se čekat na last minute zájezdy, u nichž je výsledná cena ještě zajímavější.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář