Navštivte malebné městečko Štramberk

Malebné lašské městečko Štramberk leží v podhůří Beskyd na svazích Zámeckého kopce, vápencového lomu Kotouče a Bílé hory. První zmínka o podhradí pochází z roku 2011, na město byl povýšen v roce 1359 moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským.

 

Historické jádro

Štramberk má bohatou historii a vzhledem k jeho kulturním a přírodním památkám je hojně navštěvován tuzemskými i zahraničními turisty. Historické jádro Štramberku tvoří náměstí ve tvaru obdélníku, z kterého vede cestička lemovaná většinou dřevěnými nebo polodřevěnými chalupami z 18. a 19. století, na zděné podezdívce. Onou cestičkou kolem štramberského barokního kostela se dostanete k zachovalým hradním zdem kdysi mohutného hradu ve Štramberku.
 

Hrad Strallenberg

Z mohutného hradu Strallenbergu, podle něhož bylo pojmenováno a později přejmenováno na Štramberk i městečko ležící pod ním, se po třicetileté válce zachovalo několik hradních zdí a především rekonstruovaná hradní strážní věž, nazývaná Trúba.

Strážní věž byla na počátku 20. století přestavěna na rozhlednu a zpřístupněna veřejnosti. Kamenná věž válcovitého tvaru, je vysoká 40m a pokud vystoupáte po točitých dřevěných schodech až na vyhlídkový ochoz, naskytne se Vám působivý kruhový rozhled.

 
Městečko Štramberk - hrad v pozadí
 

Vápencový lom Kotouč

Nejen Trúbou je znám Štramberk. Nynější vápencový lom, kdysi hradiště Kotouč, byl významným archeologickým nalezištěm, které bylo těžbou vápence téměř zničeno.
 

Z vrcholu Kotouče se můžete pokochat pohledem na Trúbu a městečko ležící pod ní. Cestou z Kotouče se zastavte v nedaleké jeskyni Šipka.
 

Jeskyně Šipka

Jeskyně Šipka se nachází na severním svahu Kotouče. Je známa především tím, že se zde kromě kostí zvířat (jeskynních medvědů, mamutů a srstnatých nosorožců) nalezl při archeologickém výzkumu zlomek spodní čelisti patřící neandertálskému dítěti.
 

Štramberské uši

A ještě jedna zajímavost se váže ke Kotouči. A tou je pověst o vzniku štramberských uší. Podle pověsti se počátkem r. 1241 hrnuli Tataři podél Odry na Moravu. Znepokojení lidé opouštěli své domovy a utíkali před Tatary na strmý nepřístupný vrch Kotouč. Obrovské vojsko Tatarů se utábořilo pod Kotoučem a připravovalo se na útok.

V noci se strhla prudká bouře. Křesťané ukrytí na Kotouči toho využili, prokopali hráze rybníka a ležení Tatarů zatopili. Po opadnutí vody našli pytle, které obsahovaly nasolené uši, jenž Tataři pobitým Křesťanům utínali a posílali svému chánovi.

Od těch dob se na počest těchto událostí pečou ve Štramberku kornouty z perníkového těsta s příchutí medu a zvláštního koření, podle přísně utajované receptury.
 

Vápencový lom kotouč
Vápencový lom kotouč

 

Rozhledna na Bílé hoře

Rozhledna na vrcholu Bílé hory leží na hranicích Štramberku a Kopřivnice. Návštěvníkům umožňuje výhled téměř do všech stran a při pěkném počasí lze spatřit nejvyšší vrcholy Beskyd a Jeseníků.

Rozhledna je vysoká 43 m a svým tvarem připomíná symbol struktury DNA. Schodiště tvoří 27 betonových a 134 ocelových schodů.
 

Botanická zahrada a arboretum

Na jihozápadním úpatí Bílé hory byla po likvidaci skládky v opuštěném lomu v r. 1999, založena botanická zahrada a na svazích lomu arboretum. I přesto, že botanická zahrada a arboretum jsou vlastně ve fázi zrodu, vzniká tu ráj rostlin a zvířat. Ale také lidí, protože na své si tu přijdou horolezci, speleologové i sběratelé fosilií, jelikož zdejší vápenec je bohatý na různé zkamenělé organismy.
 

Jeskyně Šipka
Jeskyně Šipka

 

Náměstí ve Štramberku

Vraťme se zpět na náměstí. Náměstí s malebnými domy a kašnou uprostřed na Vás dýchnou neopakovatelným dojmem. Naleznete tu spoustu obchůdků, hospůdek, hotelů a penzionů. Mimo to zde, na náměstí, můžete navštívit pivní lázně, které navazují spletitými chodbami na solnou jeskyni a tvoří tak relaxační komplex.

Koupele v pivních lázních jsou lidskému tělu prospěšné, protože zvyšují obranyschopnost lidského těla a dámy jistě potěší, že mají i omlazující účinky. Pánové si zase mohou vychutnat místní kvasnicové pivo Trubač, které se vaří pár kroků odsud.

Návštěva Štramberku stojí opravdu za to a využijte nabídku ubytování, které najdete skoro na každém rohu, protože jeden den Vám nebude stačit k tomu, abyste si vychutnali městečko a jeho okolí.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář