Antverpy – Diamantové, pulzující a romantické

V Antverpách vás čeká směsice zdánlivě neslučitelného – obdivovat budete diamantové šperky nesmírné hodnoty, potkáte řadu extravagantních individuí, překvapí vás majestátnost historických budov a rozněžní romantika parků a úzkých městských uliček a ještě něco navíc.

V Antverpách vás čeká směsice zdánlivě neslučitelného – obdivovat budete diamantové šperky nesmírné hodnoty, potkáte řadu extravagantních individuí, překvapí vás majestátnost historických budov a rozněžní romantika parků a úzkých městských uliček a ještě něco navíc.

Pohlídku zvládnete po svých

Jak už je u belgických měst zvykem, všechna nejkrásnější místa a atrakce jsou soustředěna v blízkém okolí centra. Ani Antverpy nejsou výjimkou, takže ani zde nebudete muset utrácet za městskou dopravu. Asi nejlepší je, když se do města dostanete vlakem: Jednak nemusíte hledat parkoviště (za parkovné se navíc draze platí) a hned na nádraží vás čeká neobyčejný zážitek. Hlavní železniční stanice Antwerp Central Station se pyšní přezdívkou „železniční katedrála“. Jedná se o majestátní budovu z přelomu 19. a 20. století. Přivítá vás moderní nástupiště a po několika krocích se budete kochat pohledem na monumentální kupoli a velkolepé historické prostory s obchůdky.

Antwerpen Centraal station 12-07-2010 14-04-17.JPG
Antwerpen Centraal station 12-07-2010 14-04-17” by Paul HermansOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Z diamantové a módní přehlídky budete „paf“

Antverpy jsou proslulé dvěma věcmi – módou a diamanty. Tradice obojího zde má již více než 500 let. Nejvýznamnější obchody s diamanty se nachází v ulicích okolo hlavního vlakového nádraží. Určitě stojí za to se zde projít a pokochat se pohledem na nejdražší šperky světa. Mistry šperkaře si můžete prohlédnout v akci – některé obchody mají vitríny, kterými je možné nahlédnout do šperkařských dílen. Z diamantových uliček se rychle dostanete na proslulou třídu Meir. Procházka po tomto bulváru potěší hlavně ženy – jedná se o proslulou nákupní zónu s obchody mnoha světových značek. Nakoupit můžete opravdu výhodně, nebojte se do obchůdků zajít.

De Meir Antwerpen.jpg
De Meir Antwerpen” by ZiyalistixOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Antverpy a historické skvosty

Město bylo bohužel během druhé světové války hodně poničeno, takže nemůže nabídnout tolik historických skvostů. Ty co odolaly, ale rozhodně za prohlídku stojí. Historickou dominantou města je gotická Katedrála Panny Marie se 123 m vysokou věží. Určitě si prohlédněte i interiér, můžete totiž obdivovat nejen architektonické prvky, ale i 4 obrazy slavného malíře Rubense.

TIP: pokud se o dílo tohoto slavného malíře zajímáte, nemělo by vaší pozornosti uniknout muzeum Rubens House. V tomto domě slavný umělec žil a vy máte šanci poznat jeho život a dílo blíže.

Katedrála leží v těsné blízkosti náměstí Grote Markt. Zde budete obdivovat krásy renesančních budov v čele s radnicí, cechovní domy z 16. a 17. století a také zajímavou fontánu s netradičními sochami. Odsud je to již jen kousek na Groenplaats – přezdívané zelené náměstí.

Antverpy toho nabízí ještě mnohem více

Překvapí vás rušností a současně i klidem a romantikou, určitě se vyplatí, když sejdete z centra a odpočinete si v nějaké kavárničce. Vychutnat si můžete skvělou kávičku a nebo ještě lépe: některé z úžasných belgických piv. Možná budete překvapeni multikulturní povahou města, nenechte se ale ničím zaskočit! Muži zde třeba nosí lodičky a nikomu to nevadí…

Antverpan v lodičkách
Antverpan v lodičkách

Jak se do města dostat?

Nejrychlejší je cesta letadlem. Z Prahy do Bruselu pravidelně létá i nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Pokud chytnete akci, dá se zpáteční letenka koupit za méně než 2 000 Kč. Z Bruselu do Antwerp už je to jen hodinka vlakem… Budeme rádi za ohlasy z vašich návštěv. :)

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář