Helfenburk – zřícenina skrývající nečekané poklady

Nádherná zřícenina ukrytá hluboko v lesích v jižních Čechách. Jedná se o jednu z největších zřícenin v České republice, její rozloha je úctyhodných 1,72 ha. Tak jako každý hrad v České republice, tak i Helfenburk má několik pověstí jak o založení, tak o zjevení čertů či o tajemném pokladu.

Už z dálky je vidět, že je zřícenina obrovská a majestátní. Největším lákadlem je strážní věž, ze které můžete pozorovat daleké okolí. Samotný Helfenburk, dříve gotický hrad, byl postaven ve 14. století. Čtyři bratři Rožmberkové se rozhodli, že tuto krásnou krajinu musí nějak obohatit, a tak zde postavili hrad. Díky vysokému položení hradu byl ideální jako strážní hrad pro oblast kolem Bavorova. Listinu, která byla základní smlouvou pro vybudování hradu, podepsal v roce 1355 samotný císař Karel IV.

Most na Helfenburk
Most na Helfenburk

Jak se na zříceninu dostanete?

Do nejbližšího města od zříceniny Helfenburk – Bavorova se dostanete jak autem, tak vlakem či autobusem, který jede několikrát za den do okolních větších měst, jako jsou Vodňany nebo Strakonice. Cestou k Helfenburku, který je vzdálený cca 5 km od města Bavorov, se projdete po lesní cestě, která je balzámem pro vaši duši. Vzdálenost od parkoviště, které je zdarma, k Helfenburku je asi 10 minut volným tempem.

Kdy, kde, jak

Helfenburk je otevřen pro veřejnost celoročně. Od listopadu do března jen o víkendu, v plné sezóně každý den kromě pondělí. Navíc děti do 6 let mají vstup zdarma. Pro dospělého stojí vstupenka 45 Kč. Individuální návštěvy jsou možné po domluvě s kastelánem.

Pohled na zříceninu Helfenburk zblízka
Pohled na zříceninu zblízka

Po celý rok jsou na Helfenburku pořádány akce pro děti i dospělé. Slet čarodějnic, oslavy výročí hradu, Helfenburské pohádky, oslava s čerty a Mikulášem a další skvělé veřejné zábavy. Správce hradu je velice příjemný pán, který vám odpoví na veškeré dotazy. Občerstvit se můžete v krčmě u hradu, pro vaše zvířecí miláčky je připravena miska s vodou. Nebuďte překvapení, když uvidíte kozy a ovce, volně se pohybovat po celém areálu zříceniny.

Pohled na okolní krajinu
Pohled na okolní krajinu

Celá návštěva zříceniny Helfenburk vám zabere 1 – 2 hodinky, skvělý čas jak strávit odpoledne.

Hlavní lákadla zříceniny

Dovnitř do zříceniny se dostanete po mostě, který je převeden přes hlubokou propast vysekanou do skály. Po prozkoumání celého areálu, který máte možnost projít samostatně bez průvodce, vám doporučuji využít vyhlídkovou věž, za jasného počasí můžete vidět Temelín, Kleť i Boubín a Plechý. Dávejte si však pozor, schody jsou dost strmé a kdo trpí závratí, mohl by mít problémy. Pro maminky s dětmi a kočárkem je cesta trošku obtížnější, ale ne nemožná. Ovšem nahoru na věž se s kočárkem samozřejmě nedostanete.

Poklad, který je součástí legendy o založení hradu, je prý k nalezení jen na Velký pátek, nechte se inspirovat a umožněte vašim dětem prožít neopakovatelné dobrodružství při honbě za pokladem.

Tipy na závěr

Pokud nebudete mít stále dost, můžete se podívat do okolí, kde na vás čeká mnoho zajímavých míst, tip od nás: Vodňany (kdo by neznal kuře), Prachatice (nádherné náměstí), Hoštice (netřeba představovat), Boubín (prales), Kratochvíle (zámek).

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář