Terčino údolí – krásná perla Novohradských hor

Nádherný park rozprostírající se v Novohradských horách je přesně tím místem, kde se dá odpočívat a nabrat energii. Na procházku po parku si dejte celé odpoledne, čeká vás zde 5 km dlouhá stezka s 12 zastaveními, které vám přiblíží život a historii Terčina údolí.

Terčino údolí náhled

Terčino údolí bylo vybudováno v 18. století na žádost J. N. Buquoye. Údolí sloužilo jako zámecký park pro jeho dceru Terezu, odtud také jméno parku. Dříve se tomuto místo říkalo Krásné údolí. Parkem protéká říčka Stropnice a je zde vysázeno mnoho exotických stromů a rostlin. Park má několik zajímavých staveb a uměle vytvořený vodopád. V současné době se rozprostírá na ploše 138 ha a od roku 1949 je vyhlášen národní přírodní památkou (NPP).

Jak se do údolí dostanete?

Terčino údolí naleznete 1 km od města Nové Hrady. Nové Hrady se nacházejí 34 km jihovýchodně od Českých Budějovic, 27 km jižně od Třeboně a 97 km severně od rakouského města Linz. Do Nových Hradů se v pohodě dostanete jak autobusem tak vlakem, který jezdí každý den. Jestliže se vydáte autem, přímo před vstupem do Terčina údolí je parkoviště, kde můžete zdarma bez omezení parkovat.

Terčino údolí je otevřeno po celý rok, každý den v týdnu. Přístup není omezen v kteroukoliv denní dobu. Vstupné se zde neplatí. Rodiny s dětmi a kočárky jsou zde zcela vítáni.

Hlavní lákadla Terčina údolí

Mezi hlavní zajímavosti, které Terčino údolí nabízí se řadí stavby, rostliny či zajímavé nerosty. Nabízíme vám pohled na skvosty skryté v přírodě:

  • Vstupní brána – postavena v roce 1797 s velice bytelnými prvky
  • Václavovy lázně – empírový dům z let 1788
  • Modrý dům – z roku 1803, dnes pouze zřícenina
  • Tvrz Cuknštejn – pozdě gotická velice zachovaná tvrz ze 14. století
  • Švýcarský dům – dnes zřícenina domu
  • Hamerský mlýn – z 18. století, dnes penzion
  • 500 let starý dub
  • Exotické rostliny

Vodopád – uměle vytvořený v roce 1817, dominuje celému údolí. Nádherné fotky po celý rok.

Vstupní brána
Vstupní brána
Umělý vodopád
Umělý vodopád
Modrý dům
Modrý dům

Další památky v okolí

Nové Hrady (hrobka Buquoyů, zámek, klášter a panská rezidence na náměstí), tvrz Žumberk, Trhové Sviny (Buškův hamr, kostel Nejsvětější trojice, bunkry z II. Světové války), České Budějovice (náměstí Přemysla Otakara II., Černá věž, Jihočeské muzeum), Třeboň (rybníky, zámek, náměstí, lázně).

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář