5 nejkouzelnějších míst Chorvatska: Tyhle musíte navštívit!

Chorvatsko je jedním obřím klenotem, jehož krásy nás nepřestávají ani po letech a napříč generacemi udivovat. Nabízí přenádherné písčité i oblázkové pláže, vyhlášenou gastronomii, okouzlující faunu i flóru, ale i historické památky, které se objevily rovnou v několika filmech a světoznámých seriálech. Máme pro vás výčet několika míst, které musíte poctít svou návštěvou.

1. Národní park Plitvice

O Plitvických jezerech jste už zaručeně nejednou slyšeli. Natáčel se zde proslulý Poklad na Stříbrném jezeře, ale některé scenerie se objevily i v několika dalších filmech a dokonce i reklamách. Kaskádovitá jezera s několika přenádhernými vodopády a nezaměnitelnou flórou, dělají z tohoto místa jedno z těch vůbec nejoblíbenějších. Na návštěvu si ale raději vyčleňte jeden či dva dny. Ubytování je možné buďto přímo uvnitř parku (vyšší ceny) nebo v jeho okolí.

 

2. Mořské varhany – Zadar

Zvuk klasických varhan pravděpodobně slyšel už každý z nás. Víte, ale, jak zpívají mořské varhany? Tuto netradiční atrakci navrhl architekt Nikola Bašić a najdete ji nedaleko od Zadaru. Jde vlastně o různě velké a tvarované schody se speciálními průduchy, které se svažují do moře a vytvářejí zajímavou hudební kulisu, kterou oceníte nejen při romantickém západu slunce.

 

3. Městečko Motovun – Istrie

Pokud Istrií projíždíte nebo jste si zde našli ubytování, rozhodně nevynechejte návštěvu městečka Motovun, které se jako pevnost tyčí na vysokém kopci. Tvoří ji několik malebných staveb a rodinných domků a každoročně se stává domovem filmového festivalu a letní školy architektury. Na okraji městečka se rozprostírají rozsáhlé vinice a hluboké lesy, ve kterých hledají lanýže speciálně vycvičení psi.

4. Národní park Risnjak  – ostrov Krk

Nedaleko Rijeky a ostrova Krk se rozprostírá národní park Risnjak, který byl nedávno vyhlášen jedním z nejkrásnějších míst celého Chorvatska. Park má neuvěřitelných 6350 hektarů a jeho součástí je i několik větších hor (Risnjak, Snježnik). Opomenout však nesmíme ani panensky krásnou a neposkvrněnou přírodu s bohatým zástupem zdejší fauny. Kromě toho zde pramení i řeka Kupa.

5. Modrá jeskyně (Modra špilja) – Split

Jako malí jste vyrůstali na románu francouzského spisovatele Julesa Verna  – Dvacet tisíc mil pod mořem? A co takhle splnit si dávný sen a prozkoumat, co ukrývá proslulá splitská Modra špilja, která má s dobrodružnou povídkou mnoho společného. Jeskyni najdete v zátoce Balun na ostrůvku Biševo a jejím objevitelem je jistý Eugen von Ransonet, který se mimo jiné zasloužil o to, aby mohli krásu jeskyně objevovat turisté z celého světa. Nechal totiž zvětšit jeden z jejích dvou vchodů. Jeskyně hraje všemi odstíny modré barvy a je po právu považována za jeden z divů Chorvatska.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář