Zajímavosti chorvatské kuchyně. Tohle prostě musíte ochutnat!

Recepty na jídla, která jsou staré více než 500 let, neuvěřitelná rozmanitost, slovanské tradice, ale především kvalitní a čerstvé suroviny – to je to, co nás na chorvatské kuchyni láká nejvíce. Po celém dni na pláži následuje zasloužená odměna v podobě chorvatských specialit. Na čem si pochutnat? To bude součástí následujících řádků.

Národní jídlo? Šunka!

Chovatská šunka - pršut

Pokud se Chorvatů zeptáte, jaké je jejich národní jídlo, asi nebudou dlouze přemýšlet a hravě z nich vypadne, že jde o dalmatinski pršutsušenou šunku, která nemůže chybět v žádné restauraci a běžně se konzumuje s ovčím sýrem, který obvykle pochází z ostrova Pag (paški sir). U takové delikatesy samozřejmě nesmí chybět ani místní víno a čerstvé pečivo.

Polévka co dům dal „maneštra“

Manestra

Pokud jste „polívkoví“, pak by vaší pozornosti rozhodně neměla uniknout polévka maneštra, která je silným vývarem z toho, co doma Chorvaté najdou. Obvykle v ní plavou brambory, fazole, kořenová zelenina, kukuřice a v zimním období i hlávkové zelí. Gurmeti si do ní přidávají tzv. „pešt“, což je vlastně najemno nasekaná slanina, promíchaná s česnekem a čerstvou petrželkou. Taková polévka vás postaví na nohy i po noci strávené degustací vyhlášených chorvatských vín a pálenek.

Pljeskavica, čevapčiči a ražniči

Raznici
Raznici

Patříte-li mezi milovníky masa na nejrůznější způsoby, pak určitě nevynechejte příležitost ochutnat tradiční masové pokrmy, mezi které patří pljeskavica, čevapčiči a ražniči. Čevapčiči jsou vlastně menší šišky z mletého masa. Vyrobeny mohou být z jehněčího, hovězího nebo skopového. Jim příbuzná pljeskavica je vlastně tvořena stejnou masovou směsí s tím, že namísto šišek vám naservírují placky velikosti talíře. Poslední zmíněný pokrm – ražniči určitě znáte i z české kuchyně. Jde o šťavnaté kousky vepřového masa napíchaného na vidlice a pečeného na rožni.

Guláš z mořských plodů

Guláš z mořských plodů

Milujete guláše? Pak nezapomeňte ochutnat jejich tradiční chorvatskou variantu. Říká se jí brodetto a najdete v ní nejrůznější mořské plody, ryby, čerstvá šťavnatá rajčata a bylinky z rozkvetlých chorvatských strání. Někomu může připadat guláš až příliš aromatický, pokud ale milujete mořské plody a jejich typickou chuť, na brodettu si jistojistě pochutnáte.

Pašticada pro milovníky hovězího

Pasticiada

Pokud vás název pokrmu svádí přemýšlet o paštice, pak vás musíme zklamat. Pašticada je vlastně pomalu dušený pokrm z hovězího masa, k němuž je přidáno tradiční koření, včetně čerstvě nasekaných bylinek. Obvykle se podává s noky a nezapře v sobě maďarské a italské tradice.

Buzara a ajvar

Buzara ajvar

Naši gastronomickou hitparádu zakončíme tradičními pokrmy buzara a ajvar, které jsou svým způsobem také lahodnými dochucovadly. Buzara je omáčkou z povařených raků, rajčat, cibule a nasekaných bylinek. Omáčka se konzumuje k těstovinám nebo jen tak s chlebem. Ajvar je původem turecké dochucovadlo, které Chorvati přidávají do zeleninových pokrmů, polévek, ale i na sendviče.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář