Na otočku do Mnichova: co stojí za vidění a co ochutnat?

Když se řekne Mnichov, jistě každého okamžitě napadne Oktoberfest, pivo a klobásky. Za tímto krásným a hlavním městem Bavorska se toho ale ukrývá mnohem víc, než by se mohlo zdát. Mnichov se totiž pyšní řadou významných pamětihodností, z nichž některé u nás nemají obdoby.

Mnichov, Marienplatz, Frauenkirche

4 památky a místa, které nesmí při návštěvě Mnichova ujít vašemu oku

Mariánské náměstí – Marienplatz

V samotném centru města se nachází Marienplatz, jedno z nejnavštěvovanějších míst Mnichova. A je tomu tak dobře, protože ten, kdo nezavítá na Marienplatz, jako kdyby v Mnichově nikdy nebyl. Zároveň jde o ideální výchozí bod pro prohlídku města, neboť se v jeho blízkosti nachází hned několik významných památek. Hlavní dominantou Mariánského náměstí je Nová radnice (Neues Rathaus), na niž je možné vystoupat, a pokochat se výhledem na celé město či případně vrcholky Alp. Pohledem z náměstí je zase možné plně si užít orloj a zvonkohru, která se každý den rozezvučí přesně s úderem 11. a 12. hodiny dopolední. Dalším klenotem na Mariánském náměstí je pískovcový mariánský sloup.

Kostel Panny Marie – Frauenkirche

Další zajímavou památkou, kterou rozhodně stojí za to navštívit, je Frauenkirche se dvěma stometrovými věžemi a zelenými kopulemi. Tento nádherný kostel se díky svému vzhledu stal symbolem města a také předlohou k výstavbě Skalního dómu v Jeruzalémě. Nachází se jen pár kroků od Mariánského náměstí, a i zde můžete vystoupat nahoru a prohlédnout si město pěkně z výšky. A i když se pro prohlídku nerozhodnete, nevadí, všimněte si alespoň stopy u vchodu, která je zde v kameni vyryta podle pověstí samotným ďáblem.

Frauenkirche, Mnichov
Frauenkirche je dominantkou celého města a určitě byste jej při prohlídce neměli vynechat

Kostel svatého Petra – Alter Peter

O něco slavnější je kostel svatého Petra, pět minut chůze od Frauenkirche. Ten byl postaven v 11. století, a je tedy nejstarším kostelem v Mnichově. Uvnitř něho si můžete prohlédnout nádherné nástěnné malby a jiné umělecké skvosty, jako například oltář z 18. století. Vyhlídka z věže tohoto kostela patří k nejlepším, neboť skýtá pohled na zem z 91 metrů. Vstup stojí tři eura.

Alter Peter, kostel svatého Petra v Mnichově
Kousek od Frauenkirche se nachází Alter Peter s oltářem z 18. století

Německé muzeum – Deutsches Museum von Meisterwerken der Naturwissenschaft und Technik

Jedním z nejnavštěvovanějších a největších muzeí vědy a techniky v Evropě je bezesporu právě Německé muzeum. Veřejnosti je zpřístupněno od roku 1925 a za jeho zdmi se skrývá přibližně 28 000 cenných exponátů. Mezi nimi je například nejstarší auto světa z roku 1886 a šifrovací stroje Enigma. Kromě prosté prohlídky si zde můžete také řadu věcí vyzkoušet na vlastní kůži nebo se podívat do místní knihovny, která čítá 850 000 knih. Není tedy divu, že muzeum každoročně navštíví více než milion návštěvníků.

Jak se do Mnichova dostat?

Mnichov je na celodenní výlet ideální. Máme ho téměř za humny, což dokazuje poměrně krátká dojezdová vzdálenost. Konkrétně z Prahy do Mnichova se dostanete za 3 a půl hodiny, z Plzně přesně za tři. Přímý autobusový spoj poskytuje Regiojet nebo Flixbus. Obě společnosti vám zajistí příjezd na centrální autobusové nádraží v Mnichově. Cena za lístek u Regiojetu začíná na 269 Kč a u Flixbusu od 379 Kč. Jízda vlakem s Českými drahami vás vyjde přibližně na 365 Kč za jednosměrnou jízdenku. Ať už se ale rozhodnete pro vlak, nebo autobus, počítejte, že vám cesta do Mnichova bude trvat 5–6 hodin.

TIP: Přečtěte si také náš článek o jednodenním výletu do Berlína.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář