Amsterdam – město netušených možností

Hlavní město Nizozemska je protkané kilometry vodních kanálů, sítí coffee shopů a řadou památek. Tady se opravdu nudit nestihnete. Zároveň má centrum příjemnou velikost a spousta zajímavostí se dá obejít pěšky. Co se týče způsobu dopravy, je v Amsterdamu velmi oblíbené kolo. Samotná kola i cyklisté jsou opravdu všude, údajně je spousta kol pohřbená i v kanálech.

Amterdam - náhledový obrázek
Všudypřítomná kola v Amsterdamu | Foto: Kateřina Ligasová

Nejznámější památky Amterdamu

Když se vydáte z hlavního nádraží přímo za nosem, projdete hlavní ulici a dostanete se na nejznámější Náměstí Dam. Stačí se rozhlédnout kolem dokola a můžete vidět Nationaal Monument, muzeum Madame Tussaud s voskovými figurínami a královský palác. Do muzea Madame Tussaud si určitě zajděte, ale doporučuji přijít velmi velmi brzy, protože jinak si vystojíte dlouhou frontu.

Nedaleko náměstí najdete krásný kostel De Oude Kerk. Za projití stojí i přilehlé uličky, kterými se plynule dostanete do Čtvrti červených luceren známé pod názvem Red light district. Do této uličky se určitě běžte podívat po tmě. Okouzlí vás tam konkubíny ve výlohách, které lákají dovnitř potenciální zákazníky.

Zajímavosti Amterodamu (květiny, sýry, lodě)

Velkou zvláštností je plovoucí květinový trh – Bloemenmarkt. Na trhu najdete spoustu sazeniček tulipánů, dárkové předměty, magnetky a spoustu dalších věcí. To ale není všechno, naproti trhovým stánkům se dá jít do podzemních obchůdků s typickými holandskými sýry. A nejlepší na tom je, že většinu sýrů a pár druhů hořčic tady můžete ochutnat. Až po ochutnávce se rozhodnete, zda si sýry koupíte. Nám chutnal nejvíce Old Amsterdam v černém obalu.

Jeden ze stánků na Bloemenmarkt
Jeden ze stánků na Bloemenmarkt | Foto: Kateřina Ligasová

Místo ve foťáku si šetřete na nápis I amsterdam, který se při troše fotografického umu dá vyfotit s největším muzeem Nizozemska Rijksmuseum na pozadí. Muzeum se nachází u odpočinkové zóny. Pokud se vám ale odpočívat nechce, určitě zajděte do muzea diamantů. To se nachází na ulici Paulus Potterstraat, která sousedí s největším muzeem. Kousek dál se na této ulici nachází také muzeum Van Gogha. Za návštěvu stojí i Rembrandt House Museum nebo Ann Frank Huis.

Pro milovníky romantiky jsou v Amsterdamu přichystány projížďky lodí po kanálech. Loďky vyjíždí např. z přístavu nedaleko hlavního nádraží. Pokud nádraží obejdete, dostanete se k širšímu kanálu. Přes něj pravidelně a zdarma jezdí malý trajekt. Kromě zážitku z jízdy můžete na druhém břehu navštívit EYE Filmmuseum, ve kterém je spousta zajímavostí a vyžití.

Vodní kanály jsou pro Amterdam rovněž typické
Vodní kanály jsou pro Amterdam rovněž typické

Kam ještě zajít? (coffee shop, hranolky)

Z Amsterdamu nesmíte odjet, pokud jste ještě nenavštívili coffee shop. Nejznámější jsou coffee shopy The Bulldock. I když nechcete nic kupovat, běžte se podívat dovnitř, k Amsterdamu to prostě patří. Další, co musíte vyzkoušet, jsou jejich hranolky s majonézou, ale pozor, potom je budete chtít pořád.

Jedna rada na závěr, pokud do Amsterdamu pojedete v rozmezí od podzimu do jara, doporučuji si vzít i teplejší oblečení. Od vody v kanálech může být pěkná zima.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář