4 adventní trhy v Evropě, na které je opravdu snadné nechat se zlákat

Trávit magické předvánoční období zběsilým sháněním dárků? To je přece velká otrava! Raději se vydejte do těch nejkouzelnějších evropských měst, do nichž se jezdí (nejen) za příjemnou a pohodovou atmosféru adventního času, a zažijte vánoční trhy čtyřikrát jinak.

Ochutnejte méně všední i tradiční vánoční pochoutky, zahřejte se lahodným svařeným vínem nebo jablky v karamelu, zaposlouchejte se do nestárnoucích zimních melodií, udělejte radost pod stromečkem a svým blízkým kupte nějaký originální rukodělný výrobek… Prostě si přípravy na Vánoce maximálně užívejte!

1. Salzburg, Rakousko – tradiční alpské trhy jsou sázkou na jistotu

(r. 2015: 20. 11. – 26. 12.)

Adventní trhy Salzburg

 

Když se řekne Salzburg, většině lidí se nejspíš vybaví Mozart. Avšak neméně slavným umělcem, jehož jméno je také natrvalo spjato právě se Salzburgem, byl i kaplan Joseph Mohr, autor jedné z nejznámějších vánočních koled vůbec, Tiché noci. Může vlastně vůbec existovat lepší místo pro návštěvu adventních trhů než samotné „město adventu“? Záleží jen na vás, dáte-li raději přednost trhu v historickém centru na náměstích Domplatz a Residenplatz nebo se necháte zlákat k návštěvě trhu na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg. Mlsáte rádi? Pak si rozhodně oslaďte život tradičním jablkem v cukrové polevě na špejli.

2. Budapešť, Maďarsko – opojné chutě, vůně a barvy metropole na Dunaji

(r. 2015: 28. 11. – 1. 1.)

Adventní trhy Budapešť

Pokud vás fascinují nezvyklé adventní kalendáře, nenechte si ujít ten, který se rok co rok zobrazuje v oknech Gerbeaud, okouzlující cukrárny a kavárny z roku 1858 v samém srdci města, a který odpočítává dny zbývající do Štědrého večera. Hledáte něco netradičního pro své blízké? Poohlédněte se v některém z mnoha dřevěných stánků. Tady nic, co by nevytvořily šikovné ruce místních řemeslníků, kteří si své výrobky navíc sami prodávají, nenajdete. Připomenout si můžete i řemesla z dob našich babiček. A zatímco bude všude okolo sníh a vás budou pěkně zábst prsty, zahřejte se sladkým dýňovým štrúdlem či trdelníkem, kterému se v Maďarsku říká Kürtőskalács. Vánoční a novoroční trh v Budapešti je navíc jedním z největších v Evropě, tak neváhejte a letos již (předvánoční) Budapešť konečně navštivte!

3. Krakov, Polsko – předvánoční čas v nejnavštěvovanějším městě Polska

(r. 2015: 27. 11. – 26. 12.)

Adventní trhy Krakov

Až se na konci roku vydáte směrem k polským sousedům, určitě se zastavte v Krakově. V roce 2008 časopis Times krakovský vánoční trh, který patří k nejstarším v Evropě, ocenil jako jeden z dvou set nejlepších na starém kontinentě. Sami se na vlastní oči přesvědčíte, že tohle město si nelze nezamilovat. Navíc když do Krakova, dřívějšího královského města, přijedete v adventní době, napřed vám zamotá hlavu okouzlující výhled na rozzářené město a hned potom skvostné pokrmy, jejichž všudypřítomnou vůni ani popsat slovy nejde! Se zimou zatočíte třeba tekutým medem s oplatkami nebo grilovaným ovčím sýrem s brusinkami a stále stejně nudným dárkům bez nápadu dáte sbohem v Sukiennici, historické tržnici uprostřed hlavního náměstí, která je plná nejrůznějších výrobků polské ruční výroby. Co třeba pořídit jantarový náhrdelník pro tchýni a / nebo nápaditý stříbrný prstýnek pro dceru?

4. Vídeň, Rakousko – šálek tradičního vídeňského „Punsche“ zahřeje i v tuhých mrazech

(r. 2015: 13. 11. – 26. 12.)

Adventní trhy Vídeň

Klasika všech klasik, to jsou Vánoce po Rakousku! Od poloviny listopadu se již tradičně po celé Vídni rozvinou jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Nádhernou a uvolněnou atmosféru trhů ještě umocňují přívětivé lidé, příjemná vůně, vánoční pochoutky i originální výzdoba. Všechny trhy jsou rozesety v blízkosti slavných vídeňských památek, tj. na Radničním náměstí, před barokním zámkem Schönbrunn, u barokního palácového komplexu Belveder… Tím bezpochyby nejznámějším a největším je trh zvaný Christkindlmarkt před budovou radnice na náměstí Rathausplatz. Jeho široko daleko známý srdíčkový strom je dokonce vídeňským symbolem Vánoc. Chladem zkřehlé ruce si nejlépe zahřejte zanořením prstů do pytlíku horkých kaštanů. A až prsty přijdou po chvilce k sobě, objednejte si šálek tradičního punče s ořechy. Že ořechy zrovna dvakrát nemusíte? Nevadí, z nabídky dvaceti či možná dokonce třiceti druhů tradičního svařeného vína s ovocem si určitě vybere každý. Nebo se nechte zlákat do některé z přilehlých restaurací na tradiční vánoční menu. Malé návštěvníky pak určitě potěší kolotoč z časů jejich praprababiček nebo dětský vánoční vláček.

Pro všechny, kdo nadevše milují kouzlo Vánoc, není asi lepší místo než adventní trhy. Dopřejte si trochu zasloužené pohody a povzneste se nad předvánoční shon a stres. Do plánování výletu na adventní trhy se ale pusťte již teď v září. Nejkrásnější část roku – čas vánoční – je totiž blíž, než si možná myslíte.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář