Že vás do Chorvatska nedostanou ani párem volů? Nesnášíte přeplněné pláže, všudypřítomnou češtinu a nikdy nekončící kolony na dálnicích? A co kdybychom vám prozradili, že existují místa, která turismus ještě nezasáhla? Jedním z nich je i ostrov Mljet se stejnojmenným národním parkem, který ukrývá impozantní scenerie, tyrkysové hlubiny, ale i nevšední zážitky.
Místo, kam má stres a shon vstup zakázán
Součástí jihodalmatského souostroví je i jeden z větších ostrovů – Mljet. Od Dubrovníku je vzdálen zhruba 23 námořních mil, od sousední Korčuly asi 13. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází také poloostrov Pelješac, který od Mljetu odděluje Mljetský průliv (Mljetski kanal).
Na ostrově nežije mnoho obyvatel. Mimo sezonu jde asi o tisícovku stálých starousedlíků. V sezóně se ale jejich počet navýší několikanásobně. Přesto nejde o místo, které by turistický ruch nevratně poškodil. Ba právě naopak!Odysseův ostrov jako z bájí a pohádek
Proč se vlastně Mljetu říká „Odysseův ostrov“? Vysvětlení je vcelku prosté. Podle pověsti ostrov inspiroval Homéra při vyprávění příběhu o Odysseovi a nymfě Kalypsó. Pokud sem někdy zavítáte, pak nám dáte jistě za pravdu, že ostrov skutečně vypadá, jakoby ho stvořili mocní bohové.
Jako první vás na něm zaujme bohatá zeleň, která není pro Kvarnerské ostrovy ani trochu typická. K vyprávění dávných příběhů vás může inspirovat i jeho zdánlivá neprostupnost, kterou střídají okouzlující scenerie, jež vypadají jako dílo šikovného grafika.
Jeden z nejkrásnějších ostrovů Jadranu
Díky svým geologickým zvláštnostem, bohaté fauně i flóře a neporušenému krajinnému rázu byla severozápadní strana Mljetu v roce 1961 vyhlášena národním parkem, jehož celková rozloha činí 54 kilometrů čtverečných.
Za návštěvu zde určitě stojí Velké a Malé jezero (Velko a Malo jezero), které je vlastně hlubokými dolinami zatopenými mořem. Při odlivu zde vznikají silné proudy, kterých bylo dříve využíváno k pohonu vodních mlýnů. Do národního parku můžete vstoupit skrze brány v Crne klade, Pomene a Polači.
Ostrov dříve sužovali jedovatí hadi
Raritou ostrova Mljet je málo známá šelma promyka mungo, která zde byla uměle vysazena a sloužila k likvidaci jedovatých hadů, jež místo v minulosti dlouhá léta sužovali. Protože však tato šelma splnila svůj účel, dnes na ostrově zahlédnete hada pouze stěží.
Pokud však budete mít štěstí, můžete se pokochat pohledem na divočáky, jeleny nebo jinou vysokou zvěř. Dříve jste tady mohli narazit dokonce na tuleně středomořské, které ale místní vyhubili, protože údajně škodili vinné révě a rybářským sítím.
Na ostrově můžete lenošit i sportovat
Pokud se na Mljet vydáte, rozhodně si pro jeho návštěvu vyčleňte den, ideálně dva. Jakmile vás totiž přestane bavit lenošení na plážích a ve zdejších tyrkysových zátokách, bylo by hřích nenavštívit místní památky, jimž vévodí klášter svaté Marie.
Patříte-li mezi vyznavače aktivního trávení letní dovolené, pak se vydejte na nejvyšší vrchol parku, odkud se vám naskytnou okouzlující výhledy po okolí i jedinečný pohled na zapadající slunce.
Na ostrově si můžete půjčit také kolo a projet ho křížem, krážem po vyznačených cyklostezkách. Mljet zkrátka nabízí aktivity pro všechny věkové skupiny a my věříme, že jeho návštěva pro vás rozhodně nebude tou poslední.