Letní dovolená: Jak bude vypadat cestování po Evropě?

Před námi je už druhé léto s koronavirem. Podle cestovních kanceláří se letos chystá vyrazit k moři přes milion lidí, což je podstatně více než před rokem. Jaké budou podmínky pro výjezd do zahraničí?

Evropská unie již intenzivně pracuje na jednotných pravidlech, která by zjednodušila cestování v době covidové, platit by přitom měla začít na začátku prázdnin. Připravovaný covid pas by měl fungovat na základě QR kódu nebo v papírové podobě. Kromě očkovaných na něj budou mít nárok ti jedinci, kteří onemocnění nedávno prodělali, a lidé, kteří budou mít negativní test. Takto zjednodušené cestování s pasem bude možné pouze na území Evropské unie, nikoliv ale za jejími hranicemi.

Co dělat, když vás covid-19 zastihne na dovolené?

Stejně jako je nutné na dovolené počítat s protiepidemickými opatřeními, je dobré být připraven i na to, že covidem-19 onemocníte v zahraničí. Je proto důležité jednak mít dobře nastavené cestovní pojištění, které pokryje vzniklé náklady, a jednak vědět, jak taková karanténa v cizí zemi vypadá. Pokud vám na dovolené vyjde pozitivní test na koronavirus, buď zůstanete v izolaci na pokoji v oddělené části hotelu, nebo se přemístíte přímo do speciálního covid hotelu. Co se týče nákladů na zdravotní péči, máte-li cestovní pojištění, pojišťovny klasifikují covid-19 jako standardní onemocnění a veškeré náklady s ním spojené hradí jako běžné léčebné výlohy.Podmínky pro návrat z dovolené

Při návratu do ČR musejí cestovatelé vyplnit příjezdový formulář a splnit další podmínky, které se však u jednotlivých států liší. Aktuální informace najdete na mapě pro cestovatele, která je k dispozici na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Návraty ze zemí s vysokým rizikem nákazy pak budou mít výrazně jednodušší lidé, kteří mají už alespoň 14 dní po druhé dávce očkování proti covidu-19.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář