Dovolená je pro mnohé z nás dlouho očekávaným obdobím, od kterého očekáváme klid a pohodu. Aby ale dovolená v cizí zemi proběhla hladce, je třeba ještě před samotným odjezdem zařídit několik věcí z hlediska vlastního bezpečí. Jakých? To vám prozradíme v následujícím článku.

Prevence je nejlepším opatřením, jak předejít nebezpečným situacím
Bezpečnostní situace se ve světě neustále mění. Proto je dobré být vždy informován a mít nejnovější údaje o navštěvované destinaci. Předem si tedy vše zjistěte o zemi, městě a čtvrti, do které se chystáte. Aktuální informace o bezpečnostní situaci v dané zemi najdete na webových stránkách ministerstva zahraničí. Určitě nic také nezkazíte prostudováním základních bezpečnostních pravidel a důležitých informací týkajících se navštěvované země, které jsou většinou uvedeny na stránkách cestovní kanceláře, s níž cestujete. Dále si uložte do mobilu všechna nouzová čísla a zjistěte si, jakým místům se v dané destinaci raději vyhnout.
Před odjezdem na dovolenou, obzvlášť pokud cestujete na vlastní pěst, sdělte svým blízkým svůj plán cesty. Pravidelně s nimi také komunikujte a podávejte jim nové údaje o vaší poloze.
Cestovní pas, občanský průkaz a víza: Jak je to s nimi?
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte vyřídit ještě před dovolenou, je obstarání cestovních dokladů. Jestliže vyrážíte za dobrodružstvím s cestovní kanceláří, pak vám přímo v cestovní kanceláři poradí, jaké doklady budete potřebovat. Ale v případě, že cestujete po vlastní ose, pak si v dostatečném předstihu ověřte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, že cestovní doklady, které vlastníte, v dané zemi platí. Stačí, když si otevřete oficiální stránky a v pravé části napíšete do vyhledávání konkrétní zemi, do níž cestujete. Po odkliknutí vyhledávání si na stránce v levém sloupci vyberete kategorii „Vstup a pobyt“, kde naleznete všechny potřebné informace o cestovních dokladech včetně přehledu víz.

Občanský průkaz vám postačí při cestování do států v rámci schengenského prostoru a poté do zemí EU, které jsou mimo schengenský prostor (Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Rumunsko, Spojené království). Výjimkou jsou také státy jako Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonie, Moldávie a Srbsko, které sice nejsou v EU a schengenském prostoru, avšak pouze občanský průkaz vám postačí.
Cestovní pas je nutný při cestování do ostatních zemí. Některé země dokonce požadují platnost cestovního pasu po příletu delší než 6 měsíců. K takovým zemím patří například Thajsko, Egypt či Mexiko.
Pokud jste zjistili, že máte neplatný cestovní pas, nezoufejte. Můžete požádat o vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu ve zkrácené lhůtě. Díky tomu bude váš cestovní doklad zhotoven již za 24 hodin po podání žádosti. Vyzvednout si ho ale budete muset na Ministerstvu vnitra a zaplatit za něj poplatek 6 000 Kč (expresní cestovní pas pro dítě stojí 2 000 Kč).
Cestovní pojištění do zahraničí
Cestovní pojištění si pečlivě vyberte podle výše limitů, podmínek plnění i rozsahu krytí pojištění. Pokud dojde k nehodě, úrazu či onemocníte, bude se vám cestovní pojištění opravdu hodit. Může vám totiž při hrazení výloh na nezbytnou zdravotní péči ušetřit spoustu peněz.
Očkování vám může zachránit život
Očkování určitě nepodceňujte, obzvlášť pokud cestujete do exotických destinací. Některá očkování jsou v rámci konkrétních zemí dokonce povinná. Neváhejte se tedy alespoň 3 měsíce před odjezdem objednat na konzultaci do očkovacího centra, kde vám poradí, jaké očkování je pro vás vhodné. Návštěva očkovacího centra v předstihu je dobrá z toho důvodu, že se některá očkování aplikují v několika dávkách, a to v různě dlouhých rozestupech. V případě, že jste se ale pro vycestování rozhodli na poslední chvíli, vždy platí, že je lepší alespoň jedna konzultace před odjezdem než žádná.
Důležité léky
Příruční lékárnička patří k základnímu vybavení každého cestovatele. Měla by obsahovat vše potřebné, ale zároveň by měla být kompaktní, aby vám v kufru nebo batohu nezabírala příliš místa. Její obsah se samozřejmě liší podle délky a místa pobytu. Zpravidla ale platí, že by měla obsahovat vámi pravidelně užívané léky, léky na střevní potíže a cestovní nevolnost, opalovací krém, náplasti a základní léky na nachlazení.
Zajímavou informací je také to, že si ve slovenských a italských lékárnách můžete vyzvednout své léky na předpis. Uhradit je však budete muset v plné výši.